British Junior Rowing Championships (18/07/2015 – 19/07/2015)


OJ16 4+

Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Claire’s Court 6 01:40.70 03:23.10 05:09.90 06:54.72
2 Northwich 2 01:45.30 03:27.00 05:15.90 07:01.35
3 George Watson’s 7 01:44.10 03:29.10 05:15.60 07:01.96
4 Aberdeen Schools 1 01:47.70 03:30.70 05:22.10 07:09.61
5 Kingston Grammar 3 01:45.70 03:32.70 05:27.00 07:16.77
6 Aberdeen Schools 5 01:48.10 03:36.30 05:33.40 07:26.90
7 Weybridge 5 01:48.10 03:36.30 05:33.40 07:26.90

 

OJ16 4X

Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Lea 5 01:33.70 03:11.50 04:51.40 06:30.08
2 City of Oxford 3 01:36.40 03:14.80 04:56.10 06:36.54
3 Weybridge 7 01:35.80 03:17.60 05:00.90 06:44.41
4 Calpe 6 01:38.40 03:22.50 05:05.60 06:49.39
5 St Leonard’s 4 01:36.10 03:17.30 05:03.80 06:56.51

 

OJ16 2-

Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Abingdon 7 01:49.50 03:45.40 05:46.60 07:41.62
2 Chester-le-Street 3 01:47.90 03:41.40 05:46.90 07:45.40
3 Glasgow Schools 4 01:50.70 03:44.20 05:51.30 07:51.24
4 Ross 6 01:51.10 03:51.80 05:53.00 07:51.38
5 Bradford 5 01:54.00 03:46.80 06:02.90 08:07.02
6 Claire’s Court 2 01:57.30 03:56.30 06:08.50 08:11.30

 

OJ16 2X

Time Trial
Position Club Time
1 Globe 05:31.7
2 Leander 05:33.4
3 Windsor Boys’ 05:34.3
4 Northwich 05:35.0
5 Maidenhead 05:37.0
6 Warrington 05:405
7 Maidenhead 05:47.4
8 Worcester 05:50.0
9 Monmouth 05:52.6
10 Tyne 05:55.4
11 Loch Lomond 06:00.5
12 Kingston Grammar 06:15.7
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Globe 7 01:44.00 03:32.80 07:17.67
2 Northwich 6 01:45.70 03:35.50 07:21.82
3 Maidenhead 5 01:44.30 03:37.30 07:26.25
Final B
4 Worcester 4 01:47.80 03:41.00 07:34.82
5 Monmouth 3 01:49.40 03:42.40 07:47.65
6 Kingston Grammar 2 01:52.60 03:52.90 07:57.57
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Windsor Boys’ 6 01:42.90 03:30.20 05:31.10 07:11.30
2 Leander 7 01:39.10 03:27.10 05:21.10 07:18.66
3 Warrington 5 01:44.00 03:34.90 05:35.20 07:24.77
Final B
4 Tyne 3 01:48.00 03:40.50 05:37.60 07:28.95
5 Maidenhead 4 01:45.10 03:39.70 05:44.30 07:34.88
6 Loch Lomond 2 01:49.60 03:45.20 05:57.00 07:43.16
Final B
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Worcester 7 01:48.50 03:41.50 05:36.30 07:28.64
2 Monmouth 5 01:48.10 03:42.20 05:38.20 07:30.56
3 Tyne 6 01:50.40 03:44.80 05:40.70 07:31.40
4 Maidenhead 4 01:47.70 03:43.60 05:40.90 07:31.68
5 Loch Lomond 2 01:51.30 03:47.30 05:45.30 07:40.23
6 Kingston Grammar 3 01:52.70 03:51.00 05:54.90 07:55.23
Final A
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Windsor Boys’ 6 01:43.20 03:30.20 05:18.60 07:04.50
2 Leander 4 01:42.60 03:29.20 05:17.70 07:07.32
3 Globe 7 01:44.70 03:33.10 05:22.20 07:0+9.60
4 Northwich 5 01:46.50 03:35.00 05:24.50 07:14.36
5 Maidenhead 3 01:45.40 03:35.50 05:28.60 07:20.63
6 Warrington 2 01:47.50 03:39.10 05:34.40 07:26.47

 

OJ16 1X

Time Trial
Position Club Time
1 Runcorn 05:55.5
2 Marlow 05:58.6
3 Norwich 05:59.0
4 Henley 06:02.2
5 St. Andrew 06:03.3
6 Northwich 06:03.4
7 York City 06:04.6
8 Clydesdale 06:04.8
9 Calpe 06:07.1
10 Windsor Boys’ 06:08.7
11 Maidenhead 06:09.5
12 Gloucester 06:11.0
C Final
13 Strathclyde Park 06:11.6
14 Durham 06:12.2
15 Windsor Boys’ 06:13.1
16 Deben 06:13.9
17 Trent 06:14.3
18 Bradford Grammar 06:15.1
D Final
19 Windsor Boys’ 06:16.6
20 Thames 06:17.2
21 Tyne 06:22.2
22 Tyne United 06:22.3
23 Leander 06:23.0
24 Berwick 16.23.4
E Final
25 Trafford 06:30.1
26 Merchant Taylors’ 06:30.5
27 RGS High Wycombe 06:40.3
Final E
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Trafford 7 01:57.50 04:08.50 06:24.70 08:38.54
2 Merchant Taylors’ 6 01:58.00 04:10.30 06:27.80 08:40.36
3 RGS High Wycombe 5 02:04.50 04:22.90 06:47.30 09:10.97
Final D
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Thames 6 02:00.10 04:10.60 06:32.20 08:30.75
2 Tyne 5 02:02.30 04:13.30 06:22.70 08:37.51
3 Windsor Boys’ 7 02:01.70 04:16.70 06:29.90 08:41.75
4 Leander 3 02:10.20 04:22.10 06:31.00 08:43.65
5 Tyne United 4 02:02.70 04:15.00 06:26.00 08:46.03
6 Berwick 2 02:03.10 04:19.90 06:30.40 08:47.29
Final C
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Trent 3 02:01.40 04:02.50 06:0630 08:16.29
2 Bradford 2 01:59.70 04:03.80 06:11.60 08:20.33
3 Windsor Boys’ 5 02:00.10 04:05.50 06:15.80 08:24.42
4 Deben 4 01.56.70 04:01.90 06:13.20 08:29.36
5 Strathclyde Park 7 02:00.50 04:09.20 06:20.00 08:30.10
6 Durham 6 02:02.50 06:29.10 08:52.46
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Henley 6 01:55.70 03:57.00 06:03.90 08:06.20
2 Clydesdale 4 01:59.10 04:02.30 06:09.60 08:09.68
3 Calpe 3 01:57.30 04:00.70 06:11.70 08:10.14
Final B
4 Runcorn 7 01:55.30 04:01.00 06:12.20 08:10.20
5 St Andrew 5 01:58.00 04:02.00 06:11.30 08:15.38
6 Gloucester 2 02:00.20 04:06.60 06:17.60 08:22.14
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Marlow 7 01:55.00 04:02.10 06:11.70 08:15.33
2 York City 4 01:59.30 04:05.50 06:14.20 08:17.10
3 Northwich 5 02:00.80 04:04.60 06:12.80 08:17.13
Final B
4 Norwich 6 02:01.20 04:08.20 06:17.70 08:19.51
5 Windsor Boys’ 3 02:02.70 04:09.90 06:20.30 08:27.69
6 Maidenhead 2 02:02.40 04:11.20 06:24.10 08:30.67
Final B
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Gloucester 3 01:53.70 03:49.30 05:52.30 07:47.67
2 Runcorn 7 01:55.70 03:52.20 05:55.50 07:49.24
3 Norwich 6 01:56.10 03:53.60 05:57.70 07:54.55
4 St Andrew 5 01:56.60 03:55.60 05:58.30 07:54.81
5 Maidenhead 2 01:58.60 03:53.80 05:59.30 07:59.95
6 Windsor Boys’ 4 01:59.20 03:57.10 06:02.20 08:04.43
Final A
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Henley 7 01:51.50 03:46.00 05:44.20 07:41.08
2 Marlow 6 01:53.90 03:50.60 05:49.20 07:44.72
3 Clydesdale 5 01:54.40 03:50.20 05:50.60 07:44.96
4 Calpe 3 01:55.60 03:49.90 05:52.70 07:45.40
5 York City 4 01:54.90 03:49.40 05:51.00 07:49.66
6 Greg Murphy 2 01:57.40 03:51.60 05:55.00 07:51.48

 

WJ16 4+

Eliminator 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Great Marlow 3 01:55.90 04:00.10 06:03.40 08:13.74
2 Warrington 6 01:58.80 04:04.90 06:19.60 08:23.48
Repechage
3 Queen Elizabeth High 7 02:01.50 04:09.10 06:12.10 08:29.84
4 Weybridge 5 02:00.20 04:09.90 06:21.40 08:37.36
5 Trentham 4 02:03.20 04:28.80 07:01.70 09:29.71
Eliminator 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Henley 5 01:53.80 03:52.70 06:01.20 08:05.88
2 Ross/Hereford 4 01:58.80 04:02.10 06:13.60 08:20.54
Repechage
3 George Watson’s 7 02:06.50 04:15.00 06:31.00 08:36.84
4 Aberdeen 3 02:07.60 04:19.10 06:36.90 08:50.99
5 Hollingworth Lake 2 02:15.70 04:36.40 07:02.50 09:24.98
Repechage
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 George Watson’s 6 01:59.20 04:00.70 06:08.90 08:12.57
2 Queen Elizabeth High 7 01:58.70 04:01.50 06:40.20 08:16.55
DNQ
3 Weybridge 5 02:01.50 04:06.00 06:15.50 08:21.97
4 Aberdeen Schools 4 02:02.80 04:10.00 06:20.60 08:29.59
5 Hollingworth Lake 2 02:08.90 04:19.70 06:37.50 08:52.21
Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Henley 6 01:47.40 03:40.80 05:36.90 07:32.74
2 Great Marlow 7 01:53.10 03:49.90 05:48.80 07:45.91
3 Ross/Hereford 4 01:53.50 03:50.90 05:51.00 07:48.41
4 George Watson’s 3 01:57.50 03:58.10 06:02.40 08:04.05
5 Warrington 5 01:55.90 03:57.40 06:04.70 08:05.43
6 Queen Elizabeth High 2 01:59.00 03:59.80 06:05.40 08:06.87

 

WJ16 4X

Eliminator 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Isle of Ely/Reading 3 01:45.80 03:38.70 05:30.30 07:25.26
2 Norwich 7 01:48.90 03:43.20 05:37.00 07:31.90
Repechage
3 Lea 6 01:46.40 03:44.20 05:40.30 07:37.66
4 Grosvenor 4 01:48.50 03:47.90 05:45.30 07:47.60
5 Glasgow/CAS 5 01:50.70 03:52.10 05:53.70 08:00.84
Eliminator 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Avon County 7 01:49.00 03:45.00 05:48.10 07:44.15
2 Tyne 4 01:52.70 03:53.50 05:58.40 07:57.10
Repechage
3 Henley 3 01:51.30 03:51.40 05:58.70 07:57.78
4 Wallingford 5 01:57.00 04:03.30 06:18.00 08:26.37
Repechage
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Lea 7 01:47.00 03:42.80 05:34.10 07:32.00
2 Grosvenor 5 01:49.30 03:37.90 05:40.00 07:36.10
DNQ
3 Wallingford 4 01:51.40 03:48.30 05:48.00 07:47.12
Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Isle of Ely/Reading 7 01:46.10 03:33.30 05:21.70 07:09.59
2 Avon County 6 01:46.50 03:33.90 05:24.00 07:11.03
3 Norwich 5 01:47.40 03:37.00 05:25.20 07:12.31
4 Lea 3 01:48.00 03:34.20 05:24.90 07:15.15
5 Grosvenor 2 01:49.60 03:37.30 05:32.70 07:27.74
6 Tyne 4 01:47.00 03:42.60 05:38.70 07:33.82

 

WJ16 2-

Eliminator 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Lady Eleanor Holles 6 01:57.80 04:04.80 06:19.40 08:34.10
2 Trent 4 02:00.30 04:16.90 06:33.40 08:49.68
Repechage
3 Cambridge City 5 02:07.30 04:24.20 06:46.20 09:10.72
4 Wallingford 7 02:14.50 04:36.00 06:55.80 09:13.32
Eliminator 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Aberdeen Schools 4 01:59.90 04:03.20 06:13.00 08:30.58
2 Glasgow Academy 3 02:02.80 04:08.70 06:19.80 08:34.76
Repechage
3 Tyne 6 01:59.20 04:10.70 06:29.70 08:44.73
4 Calpe 7 02:03.30 04:19.20 06:34.60 08:47.27
5 Queen Elizabeth High 5 02:21.30 04:52.20 06:35.20 09:55.90
Repechage
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Tyne 6 02:01.70 04:10.00 06:22.40 08:35.31
2 Calpe 4 02:02.20 04:11.00 06:26.60 08:40.33
DNQ
3 Cambridge City 7 02:03.80 04:16.00 06:34.70 08:53.81
4 Queen Elizabeth High 3 02:13.10 04:33.50 06:59.50 09:25.31
Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Aberdeen Schools 6 01:56.90 03:58.30 06:02.50 08:01.04
2 Glasgow Academy 4 01:59.80 03:59.80 06:05.80 08:08.44
3 Lady Eleanor Holles 7 01:55.90 03:58.70 06:06.20 08:12.68
4 Tyne 3 02:01.60 04:07.30 06:20.60 08:30.45
5 Trent 5 02:01.30 04:11.20 06:28.10 08:37.75
6 Calpe 2 02:02.60 04:13.30 06:31.80 08:40.75

 

WJ16 2X

Time Trial
Position Club Time
1 Maidenhead 05:56.8
2 Norwich 06:01.5
3 Norwich 06:04.4
4 Isle of Ely 06:07.9
5 Eton Excelsior 06:13.9
6 Northwich 06:14.7
7 Calpe 06:16.2
8 Ardingly 06:19.2
9 Queen’s Park High 06:19.4
10 Eton Excelsior 06:21.8
11 Lea 06:25.4
12 Worcester 06:25.6
C Final
13 Glasgow 06:26.6
14 Tyne 06:31.9
15 George Watson’s 06:33.3
16 Wallingford 06:38.3
17 Trent 06:38.9
18 Falcon 06:42.2
D Final
19 Merchant Taylors’ 06:48.2
20 North Staffordshire 06:50.2
21 Isle of Ely 06:51.7
22 Twickenham 06:55.8
Final D
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Twickenham 4 02:07.20 04:23.60 06:41.40 08:55.16
2 Merchant Taylors’ 7 02:08.00 04:29.60 06:52.60 09:06.09
3 North Staffordshire 6 02:12.50 04:37.60 06:59.20 09:16.13
4 Isle of Ely 5 02:15.40 04:41.10 07:00.00 09:22.79
Final C
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Glasgow 7 02:02.10 04:12.10 06:25.10 08:39.98
2 Tyne 6 02:06.10 04:15.50 06:29.80 08:44.16
3 George Watson’s 5 02:05.50 04:15.80 06:30.70 08:48.10
4 Falcon 2 02:05.10 04:19.10 06:38.30 08:57.01
5 Trent 3 02:10.10 04:31.40 06:58.70 09:17.92
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Maidenhead 7 01:53.40 03:59.80 06:10.30 08:18.51
2 Isle of Ely 6 01:55.70 04:03.00 06:14.10 08:22.01
3 Ardingly 4 02:04.30 04:14.80 06:26.30 08:30.46
Final B
4 Eton Excelsior 5 01:59.70 04:11.80 06:25.60 08:33.54
5 Worcester 2 02:07.80 04:23.30 06:44.10 08:5331
6 Queen’s Park High 3 02:05.80 04:21.50 06:40.90 08:54.41
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Norwich 6 01:57.00 04:00.80 06:08.50 08:08.44
2 Norwich 7 01:54.60 03:58.40 06:08.30 08:17.16
3 Northwich 5 01:59.70 04:08.10 06:21.30 08:28.65
Final B
4 Eton Excelsior 3 02:01.80 04:10.60 06:25.70 08:32.17
5 Lea 2 02:02.40 04:15.50 06:35.90 08:47.94
6 Calpe 4 02:01.40 04:17.50 06:38.70 08:51.40
Final B
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Eton Excelsior 7 01:54.30 03:53.00 05:59.60 08:03.74
2 Eton Excelsior 6 01:56.90 03:58.50 06:07.20 08:11.71
3 Lea 4 01:58.10 04:02.00 06:16.30 08:21.83
4 Queen’s Park High 3 02:02.70 04:05.20 06:19.40 08:22.83
5 Worcester 5 02:03.00 04:08.40 06:20.10 08:26.41
6 Calpe 2 01:59.70 04:04.10 06:20.90 08:29.77
Final A
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Maidenhead 7 01:49.80 03:44.50 05:45.50 07:42.28
2 Norwich 6 01:53.60 03:48.70 05:49.10 07:44.62
3 Isle of Ely 5 01:52.70 03:48.90 05:52.50 07:41.97
4 Norwich 4 01:54.10 03:49.20 05:54.20 07:56.67
5 Northwich 2 01:59.80 04:00.20 06:10.60 08:12.02
6 Ardingly 3 02:02.30 04:04.30 06:14.50 08:18.38

 

WJ16 1X

Time Trial
Position Club Time
1 City of Oxford 06:27.2
2 Durham 06:27.6
3 Thames 06:32.3
4 Warrington 06:33.5
5 Thames 06:34.4
6 Nottingham 06:36.8
7 Emanuel 06:39.2
8 Avon County 06:39.5
9 Globe 06:39.6
10 Northwich 06:40.4
11 Star 06:45.2
12 Strathclyde Park 06:46.3
C Final
13 Nottingham 06:47.8
14 Globe 06:56.5
15 Trentham 06:56.7
16 City of Bristol 06:59.9
17 Merchant Taylors’ 07:00.1
18 Nottingham 07:03.0
D Final
19 Stourport 07:07.9
20 Kingston Grammar 07:08.8
21 Isle of Ely 07:09.9
22 Castle Semple 07:14.5
23 Derwent 07:14.9
24 Strathclyde Park 07:22.5
E Final
25 Thames 07:24.7
26 Isle of Ely 07:38.2
Final E
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Isle of Ely 6 05:08.30 07:52.90 10:26.76
Final D
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Kingston Grammar 6 02:18.90 04:35.90 07:02.70 09:25.05
2 Isle of Ely 5 02:18.60 04:41.80 07:13.10 09:44.72
3 Strathclyde Park 2 02:26.40 04:54.30 07:26.10 09:49.77
4 Derwent 3 02:19.40 04:48.30 07:28.70 09:51.25
5 Stourport 7 02:18.20 04:40.80 07:14.60 09:52.05
6 Castle Semple 4 02:24.20 04:50.00 07:39.20 10:10.78
Final C
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Nottingham 7 02:05.80 04:19.40 06:41.30 09:01.76
2 Globe 6 02:12.80 04:32.50 06:58.70 09:21.16
3 Nottingham 2 02:18.20 04:37.10 07:02.10 09:21.54
4 Trentham 5 02:16.30 04:33.70 07:03.70 09:24.96
5 Merchant Taylors’ 3 02:15.30 04:35.80 07:05.40 09:25.20
6 Bristol City 4 02:22.70 04:43.50 07:11.00 09:32.75
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Warrington 6 02:04.70 04:17.00 06:32.10 08:41.66
2 Avon County 4 02:05.10 04:14.80 06:29.80 08:43.55
3 City of Oxford 7 02:06.70 04:19.20 06:35.60 08:50.50
Final B
4 Thames 5 02:08.90 04:22.50 06:39.30 08:54.82
5 Globe 3 02:07.30 04:20.60 06:39.90 09:00.98
6 Strathclyde Park 2 02:10.30 04:29.60 06:56.50 09:26.11
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Durham 7 02:06.90 04:19.10 06:38.00 08:53.32
2 Northwich 3 02:08.00 04:21.90 06:39.30 08:55.38
3 Nottingham 5 02:06.70 04:19.50 06:41.80 08:59.20
Final B
4 Emanuel 4 02:07.80 04:19.80 06:44.20 09:01.62
5 Thames 6 02:06.40 04:21.30 06:43.80 09:01.82
6 Star 2 02:09.20 04:30.40 07:01.70 09:32.18
Final B
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Emanuel 6 02:03.50 04:09.30 06:20.30 08:26.00
2 Thames 4 02:04.00 04:09.60 06:23.80 08:31.26
3 Thames 7 02:05.50 04:21.30 06:36.10 08:40.26
4 Globe 5 02:07.90 04:16.70 06:33.40 08:43.08
5 Star 2 02:02.90 04:09.00 06:30.60 08:43.56
6 Strathclyde 3 02:04.70 04:17.80 06:39.90 08:53.97
Final A
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Durham 6 01:59.30 04:02.20 06:11.90 08:14.78
2 Avon County 5 02:00.60 04:02.90 06:12.50 08:16.75
3 City of Oxford 3 02:03.10 04:04.20 06:13.40 08:17.80
4 Warrington 7 02:02.30 04:08.00 06:16.50 08:21.02
5 Northwich 4 02:02.70 04:07.70 06:20.80 08:29.30
6 Nottingham 2 02:04.40 04:09.40 06:23.90 08:29.78

 

OJ 8+

Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Claire’s Court 4 01:35.00 03:09.60 04:51.20 06:27.90
2 George Watson’s 7 01:35.20 03:12.10 04:54.40 06:30.97
3 Aberdeen Schools 5 01:35.90 03:11.70 04:56.70 06:31.42
4 Kingston Grammar 6 01:33.70 03:11.20 05:08.20 06:34.36
5 Tyne 3 01:38.20 03:18.10 06:54.50

 

OJ 4-

Eliminator 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Aberdeen Schools 6 01:39.50 03:27.40 05:19.70 07:07.20
2 Durham 5 01:42.40 03:33.90 05:27.40 07:10.97
3 Kingston Grammar 7 01:39.70 03:31.80 05:24.10 07:11.04
4 George Watson’s/George Heriot’s 4 01:43.60 03:35.30 05:30.30 07:30.84
Eliminator 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 King’s Canterbury 5 01:3870 03:20.60 05:08.10 06:54.34
2 Claire’s Court 6 01:40.70 03:22.90 05:10.60 07:01.27
3 Tyne 7 01:41.60 03:28.40 05:23.20 07:17.31
4 Trent 3 01:45.00 03:33.50 05:26.40 07:19.59
5 Doncaster Schools 4 01:47.90 03:40.30 05:34.40 07:34.50
Repechage
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Kingston Grammar 7 01:38.10 03:24.10 05:12.00 06:55.76
2 Tyne 6 01:43.30 03:28.70 05:17.10 07:00.14
DNQ
3 George Watson’s/George Heriot’s 5 01:43.70 03:28.00 05:15.60 07:00.58
4 Doncaster Schools 3 01:45.30 03:32.80 05:23.40 07:11.52
5 Trent 4 01:44.90 03:33.80 05:23.10 07:12.04
Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 King’s Canterbury 6 01:35.30 03:14.80 04:55.70 06:36.94
2 Aberdeen Schools 7 01:37.10 03:18.00 05:01.00 06:41.62
3 Claire’s Court 4 01:40.00 03:22.40 05:05.10 06:43.70
4 Durham Schools 5 01:38.40 03:21.20 05:04.30 06:44.92
5 Kingston Grammar 3 01:38.10 03:21.90 05:07.80 06:49.80
6 Tyne 2 01:41.60 03:27.10 05:12.90 06:58.94

 

OJ 4X

Time Trial
Position Club Time
1 Northwich 04:54.5
2 Claire’s Court 04:54.6
3 RGS High Wycombe 04:56.8
4 Windsor Boys’ 04:59.6
5 Norwich 05:02.1
6 Reading 05:04.1
7 Wallingford 05:06.7
8 Leander 05:08.7
9 Trentham 05:10.3
10 Henley 05:11.0
11 Strathclyde/St Andrew 05:12.6
12 Gloucester Hartpury 05:20.7
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Northwich 7 01:29.60 03:06.70 04:46.10 06:24.30
2 Norwich 5 01:33.20 03:09.20 04:51.00 06:28.61
3 Windsor Boys’ 6 01:33.50 03:11.80 04:52.40 06:31.65
Final B
4 Leander 4 01:31.10 03:11.30 04:51.50 06:33.51
5 Trentham 3 01:36.00 03:16.20 05:01.20 06:41.68
6 Gloucester Hartpury 2 01:37.10 03:19.60 05:03.90 06:47.13
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 RGS High Wycombe 6 01:31.20 03:05.00 04:45.70 06:26.01
2 Claire’s Court 7 01:33.50 03:10.00 04:51.20 06:30.11
3 Reading 5 01:34.60 03:06.60 04:49.40 06:31.25
Final B
4 Wallingford 4 01:36.00 03:12.80 04:57.50 06:38.69
5 Henley 3 01:37.50 03:13.80 05:05.60 06:42.95
6 Strathclyde Park/St Andrews 2 01:38.60 03:17.20 05:14.70 06:50.94
Final B
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Leander 7 01:35.20 03:12.80 05:29.80 06:28.79
2 Wallingford 6 01:36.60 03:15.10 05:30.40 06:29.35
3 Trentham 5 01:37.50 03:17.60 05:30.80 06:57.53
4 Henley 4 01:39.30 03:19.00 05:31.40 06:41.03
5 Strathclyde/St Andrew 2 01:39.70 03:21.10 05:31.80 06:42.73
6 Gloucester Hartpury 3 01:39.10 03:21.30 05:32.60 06:45.37
Final A
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Northwich 7 01:31.60 03:06.90 04:43.00 06:19.10
2 RGS High Wycombe 6 01:33.40 03:09.10 04:45.80 06:22.56
3 Norwich 5 01:35.30 03:10.90 04:47.70 06:25.20
4 Reading 2 01:35.90 03:12.10 04:50.70 06:27.82
5 Windsor Boys’ 3 01:36.90 03:13.70 04:51.80 06:29.58
6 Claire’s Court 4 01:35.50 03:14.50 04:53.90 06:31.06

 

OJ 2-

 

Eliminator 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Great Marlow 6 01:46.00 03:36.30 05:29.90 07:26.62
2 Shiplake Vikings 5 01:47.10 03:40.90 05:34.60 07:59.68
Repechage
3 Kingston Grammar 4 01:47.50 03:39.30 05:33.10 07:30.89
4 Trent 3 01:51.20 03:45.10 05:41.00 07:42.34
5 King’s Canterbury 7 01:53.10 03:47.00 07:43.63
Eliminator 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Thames 4 01:49.80 03:39.30 05:37.50 07:30.83
2 King’s Canterbury 2 01:50.40 03:50.40 05:35.20 07:35.85
Repechage
3 Durham School/Durham 3 01:47.20 03:44.20 05:41.70 07:37.61
4 Claire’s Court 6 01:51.20 03:47.20 05:45.50 07:40.89
5 Wallingford 7 01:52.90 03:54.50 05:57.30 07:56.51
DNQ
6 Durham School/Chester-le-Street 5 01:45.9 03:40.7 05:55.8 08:05.9
Repechage
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Claire’s Court 4 01:49.40 03:43.70 05:38.90 07:35.49
2 Durham Schools/Durham 6 01:50.10 03:44.30 05:41.80 07:38.19
DNQ
3 Kingston Grammar 7 01:50.90 03:45.70 05:45.80 07:45.85
4 King’s Canterbury 3 02:03.70 04:04.60 06:12.30 08:17.25
Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Thames 6 01:46.10 03:33.40 05:24.50 07:09.54
2 Great Marlow 7 01:45.50 03:33.20 05:24.20 07:15.34
3 Shiplake Vikings 5 01:46.70 03:33.70 05:30.60 07:17.48
4 Claire’s Court 3 01:47.80 03:36.90 05:30.90 07:18.00
5 Durham Schools/Durham 2 01:48.90 07:20.64
6 King’s Canterbury 4 01:44.90 03:35.40 05:31.20 07:25.74

 

OJ 2X

Time Trial
Position Club Time
1 Claire’s Court 05:26.5
2 York City 05:28.9
3 Huntingdon/St Neot’s 05:29.8
4 Newark/Thames 05:30.2
5 St Ives 05:35.0
6 Glasgow Academy 05:35.3
7 Maidenhead/Sir William Borlase 05:37.8
8 Globe 05:39.3
9 Deben 05:40.2
10 Stourpourt/Upton 05:44.3
11 Cambois/Tyne 05:45.9
12 Thames 05:48.0
C Final
13 Trafford 05:48.1
14 Rob Roy 05:53.7
15 Lancaster Schools 05:54.2
16 Trafford 05:59.7
17 Birmingham 06:01.8
18 Gloucester Hartpury 06:02.7
19 Queen Elizabeth High 06:04.3
Final C
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Rob Roy 6 01:47.10 03:38.20 05:35.10 07:24.95
2 Trafford 7 01:48.00 03:40.40 05:36.70 07:27.25
3 Lancaster Schools 5 01:44.80 03:36.60 05:34.70 07:29.43
4 Trafford 4 01:49.40 03:41.20 05:40.40 07:35.21
5 Gloucester Hartpury 2 01:52.00 03:43.70 05:43.30 07:35.51
6 Queen Elizabeth High 1 01:48.80 03:47.80 05:46.80 07:43.43
7 Birmingham 3 01:51.20 03:47.50 05:50.30 07:47.85
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Claire’s Court 7 01:38.60 03:24.10 05:13.20 07:02.47
2 Newark/Thames 6 01:39.40 03:24.40 05:14.60 07:06.58
3 St Ives 5 01:40.00 03:25.00 05:18.00 07:08.74
Final B
4 Globe 4 01:40.20 03:29.00 05:22.00 07:10.64
5 Deben 3 01:45.00 03:44.00 05:25.00 07:10.76
6 Thames 2 01:46.00 03:35.00 05:31.00 07:20.63
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 York City 7 01:39.90 03:25.10 05:12.60 07:00.20
2 Huntingdon/St Neot’s 6 01:40.20 03:26.80 05:15.40 07:01.34
3 Glasgow Academy 5 01:38.40 03:23.70 05:13.90 07:05.02
Final B
4 Maidenhead/Sir William Borlase 4 01:41.80 03:29.40 05:19.30 07:07.84
5 Stourport/ Upton 3 01:44.50 03:31.80 05:22.20 07:17.15
6 Cambois/Tyne 2 01:44.90 03:34.80 05:28.80 07:21.91
Final B
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Deben 5 01:41.00 03:27.20 05:16.90 07:03.42
2 Stourport/Upton 4 01:43.10 03:28.50 05:18.60 07:06.96
3 Globe 7 01:42.80 03:33.00 05:23.00 07:11.42
4 Thames 3 01:45.00 03:31.60 05:23.80 07:13.22
5 Cambois/Tyne 2 01:44.60 03:33.90 05:26.20 07:15.96
Final A
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Glasgow Academy 2 01:40.90 05:09.00 06:51.14
2 Claire’s Court 7 01:39.30 05:09.80 06:54.42
3 Huntingdon/St Neot’s 4 01:39.90 05:12.40 06:55.24
4 York City 6 01:42.90 05:14.70 06:56.66
5 St Ives 3 01:40.40 05:16.10 07:03.84
6 Newark/Thames 5 01:42.50 05:19.90 07:05.12

 

OJ 1X

Time Trial
Position Club Time
1 Nottingham 05:452
2 Leander 05:48.5
3 Wallingford 05:50.7
4 Clydesdale 05:51.2
5 Trentham 0:51.4
6 Lea 05:54.3
7 Mossbourne 05:55.5
8 Trentham 05:57.8
9 Sudbury 05:58.9
10 Marlow 05:59.3
11 Rob Roy 06:01.2
12 Strathclyde Park 06:02.1
13 Pengwern 06:02.7
C Final
14 Leander 06:03.8
15 Burway 06:04.4
16 St Ives 06:06.4
17 Burton Leander 06:06.6
18 Mossbourne 06:06.8
19 Cardiff City 06:07.4
D Final
20 George Watson’s 06:08.1
21 Clydesdale 06:08.4
22 Clydesdale 06:09.0
23 Grange 06:11.0
24 Stratford-upon-Avon 06:11.1
25 Northwich 06:12.0
E Final
26 Derwent 06:12.5
27 Durham 06:14.1
28 Rob Roy 06:14.5
29 Talkin Tarn 06:14.6
30 Tyne 06:14.9
31 Lea 06:15.8
DNQ
32 Queen Elizabeth High 06:16.9
33 Trentham 06:21.7
34 Ross 06:26.4
35 Trentham 06:29.7
36 Staines 06:41.9
37 LYR Tradesman 06:42.6
38 Deben 06:45.0
39 Minerva Bath 07:06.2
Final E
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Durham 6 01:59.20 04:07.660 06:22.70 08:21.99
2 Rob Roy 5 01:58.70 04:05.50 06:17.30 08:23.78
3 Tyne 3 01:56.10 04:13.80 06:27.00 08:24.77
4 Derwent 7 01:57.30 04:08.10 06:24.20 08:25.24
5 Talkin Tarn 4 02:00.60 04:01.90 06:16.20 08:36.28
Final D
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Clydesdale 6 01:55.00 03:59.50 06:02.80 08:04.77
2 Clydesdale 5 01:57.10 04:01.00 06:07.60 08:05.09
3 Northwich 2 01:57.70 03:54.90 05:58.60 08:06.82
4 Grange 4 01:59.40 04:07.40 06:17.00 08:17.32
5 George Watson’s 7 01:53.60 03:59.20 06:07.20 08:19.66
6 Stratford Avon 3 01:52.40 04:07.10 06:17.30 08:24.45
Final C
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Mossbourne 3 01:57.30 03:58.60 06:04.50 08:01.33
2 Burway 6 01:54.50 03:55.40 06:00.50 08:02.03
3 Burton Leander 4 01:53.90 03:58.10 06:03.10 08:06.44
4 Cardiff City 2 01:58.10 04:03.10 06:07.40 08:08.04
5 St Ives 5 01:56.70 04:01.30 06:005.00 08:08.69
6 Leander 7 01:55.80 03:57.80 06:05.70 08:10.38
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Nottingham 7 01:48.40 03:45.60 05:45.90 07:42.70
2 Clydesdale 6 01:53.40 03:51.70 05:52.30 07:55.03
3 Trentham 5 01:50.50 03:50.40 05:55.00 07:56.35
Final B
4 Strathclyde 2 01:52.20 03:55.60 05:54.60 07:56.61
5 Trentham 4 01:52.50 03:54.50 05:58.90 07:59.07
6 Sudbury 3 01:54.90 03:51.00 06:01.20 08:01.31
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Leander 7 01:50.00 03:46.00 05:50.80 07:51.78
2 Wallingford 6 01:54.00 03:50.80 05:55.50 07:53.13
3 Mossbourne 4 01:53.40 03:46.50 05:51.80 07:53.23
Final B
4 Lea 5 01:55.50 03:52.40 05:58.30 08:01.12
5 Rob Roy 3 01:57.20 03:51.80 05:59.20 08:11.40
6 Pengwern 2 03:57.50 06:17.40 08:33.70
Final B
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Lea 6 01:51.60 03:46.70 05:47.10 07:43.11
2 Sudbury 3 01:52.40 03:47.60 05:50.90 07:46.21
3 Rob Roy 4 01:53.10 03:49.50 05:54.10 07:51.90
4 Trentham 5 01:52.00 03:50.40 05:54.80 07:53.70
5 Pengwern 2 01:53.60 03:51.60 06:01.40 08:02.94
6 Strathclyde 7 02:00.20 04:24.70 06:47.50 09:04.75
Final A
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Nottingham 7 01:46.20 03:41.50 05:40.10 07:31.12
2 Leander 6 01:46.70 03:38.60 05:38.40 07:37.90
3 Mossbourne 2 01:49.20 03:41.90 05:44.20 07:39.28
4 Clydesdale 5 01:51.10 03:48.10 05:49.00 07:46.47
5 Trentham 3 01:53.70 03:50.60 05:53.30 07:49.91
6 Wallingford 4 01:56.30 03:56.20 05:58.10 07:55.21

 

WJ 8+

Eliminator 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Trent 7 01:47.60 03:44.20 07:31.62
2 Durham 4 01:45.50 03:43.10 07:35.38
Repechage
3 King’s Canterbury 6 01:48.60 03:47.40 07:42.63
4 Thames/LYR Tradesman 5 01:53.30 03:54.50 07:52.70
Eliminator 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Globe/Mossbourne 4 01:46.00 03:30.40 05:21.90 07:11.80
2 Lady Eleanor Holles 6 01:45.00 03:31.30 05:21.10 07:11.90
Repechage
3 Henley 5 01:45.50 03:40.90 05:31.10 07:37.26
4 Clydesdale/Glashow 7 01:52.60 03:47.40 07:42.54
Repechage
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Henley 6 01:44.80 03:33.60 05:27.40 07:20.61
2 Clydesdale/Glasgow Academy 4 01:49.60 03:41.00 05:34.60 07:24.08
DNQ
3 Composite 7 01:46.90 03:38.30 05:32.80 07:27.33
Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Lady Eleanor Holles 4 01:45.80 03:30.00 05:21.80 07:10.77
2 Globe/Mossbourne 6 01:46.70 03:32.30 05:25.50 07:14.93
3 Henley 3 01:44.10 03:29.10 05:25.00 07:15.39
4 Trent 7 01:47.60 03:35.40 05:29.30 07:20.53
5 Durham 5 01:46.40 03:34.50 05:31.30 07:26.75
6 Clydesdale/Glasgow Academy 2 01:49.00 03:36.80 05:38.30 07:33.65

 

WJ 4-

Eliminator 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Weybridge/Kingston 6 01:53.10 03:46.30 05:42.40 07:38.10
2 Shiplake Vikings 5 01:53.80 03:47.90 05:43.50 07:39.56
Repechage
3 Lady Eleanor Holles 7 01:52.60 03:48.10 005:48.10 07:50.12
4 LYR Tradesman 3 02:03.10 04:10.10 06:20.90 08:26.71
Eliminator 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Queen Elizabeth High/Claire’s Court 7 01:50.80 03:49.00 05:49.20 07:48.75
2 Aberdeen Schools 5 01:54.40 03:52.90 05:53.80 07:51.61
Repechage
3 Sudbury 3 01:54.00 03:54.90 05:59.60 08:00.69
4 Henley 4 01:55.00 03:58.00 06:06.30 08:10.19
5 Trent 6 02:08.20 04:24.20 06:46.00 08:51.26
Repechage
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Sudbury 6 01:52.50 03:24.50 05:48.40 07:48.00
2 Lady Eleanor Holles 7 01:49.90 03:48.30 05:56.30 07:59.99
DNQ
3 LYR Tradesman 5 01:56.50 03:49.10 06:01.90 08:03.45
Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Shiplake Vikings 5 01:43.80 03:31.70 05:19.90 07:08.83
2 Weybridge/Kingston 7 01:47.50 03:37.60 05:27.70 07:14.07
3 Queen Elizabeth High/Claire’s Court 6 01:47.30 03:36.50 05:27.40 07:14.65
4 Aberdeen Schools 4 01:49.00 03:37.10 05:28.60 07:18.77
5 Sudbury 3 01:48.60 03:38.50 05:36.20 07:26.50
6 Lady Eleanor Holles 2 01:50.00 03:42.70 05:37.50 07:26.62

 

WJ 4X

Time Trial
Position Club Time
1 Gloucester Hartpury/Reading 05:26.3
2 Shiplake Vikings 05:33.2
3 Warrington 05:34.5
4 Durham 05:36.0
5 Pengwern 05:44.6
6 Trent 05:45.6
7 Thames/Mossbourne 05:47.5
8 Twickenham/Guildford/Isle of Ely 05:47.9
9 Liverpool Victoria 05:49.6
10 Eton Excelsior 05:49.6
11 Tyne 06:01.1
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Gloucester Hartpury/Reading 7 01:44.60 03:31.30 05:26.50 07:21.96
2 Durham 6 01:47.10 03:37.10 05:32.90 07:25.58
3 Twickenham/Guildford/Isle of Ely 4 01:53.10 03:47.50 05:41.20 07:31.11
Final B
4 Pengwern 5 01:50.10 03:44.40 05:39.70 07:31.51
5 Liverpool Victoria 3 01:52.10 03:45.70 05:47.70 07:41.73
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Shiplake Vikings 7 01:42.90 03:30.70 05:24.60 07:20.75
2 Warrington 6 01:44.80 03:36.10 05:31.10 07:26.09
3 Thames 4 01:48.60 03:40.30 05:38.00 07:34.80
B Final
4 Tyne 2 01:55.90 03:55.70 06:21.60 08:18.04
5 Eton Excelsior 3 01:56.500 04:03.50 06:07.20 08:33.01
6 Trent 5 02:09.90 04:29.70 06:54.60 09:18.06
Final B
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Eton Excelsior 4 01:48.70 03:40.40 05:33.50 07:25.17
2 Pengwern 7 01:50.50 03:44.20 05:38.80 07:30.65
3 Liverpool Victoria 5 01:51.80 03:45.70 05:39.50 07:31.31
4 Tyne 6 01:55.30 03:54.50 05:57.70 08:00.13
Final A
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Gloucester Hartpury/Reading 7 01:42.60 03:28.30 05:14.90 07:02.88
2 Shiplake Vikings 6 01:44.60 03:31.20 05:18.80 07:06.62
3 Durham 5 01:44.80 03:31.50 05:20.00 07:10.08
4 Thames 2 01:49.20 03:40.50 05:31.50 07:24.10
5 Twickenham/Guildford/Isle of Ely 3 01:51.00 03:42.30 05:36.40 07:31.08
6 Warrington 4 DNF


WJ 2-

Time Trial
Position Club Time
1 Queen Elizabeth High 06:05.8
2 Norwich 06:08.3
3 Weybridge 06:09.7
4 Mossbourne 06:14.4
5 Lady Eleanor Holles 06:17.9
6 Eton Excelsior 06:21.1
7 Tyne 0:25.8
8 Glasgow Schools 06:30.6
9 Talkin Tarn 06:35.0
10 Chester-Le-Street 06:39.0
11 Lady Eleanor Holles 06:39.5
12 Trent/Loughborough 06:40.3
C Final
13 Sudbury 06:41.4
14 Weybridge 06:41.7
Final C
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Weybridge 6 02:13.40 04:34.00 07:06.10 09:29.43
2 Sudbury 7 02:30.20 05:01.50 07:40.70 10:21.26
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Mossbourne 6 02:01.00 04:07.80 06:18.60 08:31.18
2 Queen Elizabeth High 7 01:59.70 04:08.60 06:20.00 08:34.38
3 Lady Eleanor Holles 5 02:02.50 04:13.30 06:27.90 08:44.75
Final B
4 Glasgow Schools 4 02:08.30 04:21.60 06:36.70 08:53.05
5 Talkin Tarn 3 02:06.90 04:22.20 06:42.80 09:12.83
6 Trent/Loughborough 2 02:15.60 04:36.80 07:00.50 09:22.74
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Norwich 7 01:58.80 04:05.40 06:17.60 08:28.33
2 Weybridge 6 02:02.70 04:15.10 06:28.20 08:37.77
3 Eton Excelsior 5 02:03.10 04:15.60 06:31.80 08:45.47
Final B
4 Tyne 4 01:59.80 04:18.60 06:40.20 08:58.21
5 Chester-le-Street 3 02:09.50 04:28.70 06:51.50 09:13.96
6 Lady Eleanor Holles 2 02:14.70 04:45.10 07:26.20 10:03.58
Final B
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Glasgow Schools 7 02:05.00 04:10.20 06:18.00 08:21.86
2 Talkin Tarn 5 02:02.60 04:9.30 06:18.90 08:25.98
3 Tyne 6 02:04.10 04:12.00 06:23.70 08:34.12
4 Chester-le-Street 4 02:06.70 04:15.20 06:30.30 08:43.69
5 Trent/Loughborough 3 02:09.90 04:58.70 06:38.00 08:50.75
6 Lady Eleanor Holles 2 02:25.50 04:19.00 07:46.00 10.26.49
Final A
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Queen Elizabeth High 5 01:55.30 03:49.60 05:51.40 07:43.35
2 Norwich 6 01:54.10 03:48.70 05:48.10 07:43.47
3 Weybridge 4 01:57.00 03:54.10 05:55.60 07:54.64
4 Mossbourne 7 01:57.30 03:55.20 06:01.60 08:08.14
5 Eton Excelsior 2 02:00.40 03:58.90 06:06.50 08:08.74
6 Lady Eleanor Holles 3 02:00.00 04:04.80 06:34.70 09:01.86

 

WJ 2X

Time Trial
Position Club Time
1 A B Severn 06:09.6
2 Weybridge 06:16.0
3 Liverpool Victoria 06:20.0
4 Glasgow/Castle Semple 06:20.6
5 Tyne United 06:24.3
6 Globe 06:26.8
7 Agecroft 06:27.6
8 Gloucester Hartpury 06:31.4
9 Talkin Tarn 06:36.9
10 City of Cambridge 06:41.4
11 Nottingham 06:41.4
12 Lady Eleanor Holles 06:42.2
C Final
13 Gloucester Hartpury 06:44.6
14 Eton Excelsior 06:51.9
15 Stratford-upon-Avon 06:56.0
16 Bradford/Doncaster 06:59.5
17 Thames 07:01.5
18 Trent/Loughborough 07:01.9
19 Inverness 07:12.3
Final C
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Gloucester Hartpury 7 02:14.50 04:17.20 06:21.30 08:23.82
2 Bradford/Doncaster Schools 4 02:04.70 04:12.70 06:23.50 08:31.58
3 Inverness 1 02:05.10 04:24.50 06:27.50 08:33.30
4 Eton Excelsior 6 02:05.60 04:19.20 06:26.40 08:37.00
5 Thames 3 02:03.30 04:13.40 06:28.10 08:40.64
6 Trent/Loughborough 2 02:07.20 04:15.30 06:33.10 08:44.08
7 Stratford Upon Avon 5 02:08.60 04:14.30 06:44.90 09:01.08
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Gloucester Hartpury 4 01:54.20 05:54.00 07:51.10
2 A B Severn 7 01:50.30 05:54.00 07:55.06
3 Glasgow/CAS 6 01:54.60 06:02.00 08:07.89
Final B
4 Talkin Tarn 3 01:58.70 06:15.00 08:17.49
5 Tyne United 5 01:59.20 06:15.20 08:21.21
6 Lady Eleanor Holles 2 02:07.00 06:3600 08:49.02
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Liverpool Victoria 6 07:53.36
2 Weybridge 7 07:55.91
3 Globe 5 08:09.99
Final B
4 Agecroft 4 08:14.12
5 Cambridge City 3 08:22.49
6 Nottingham 2 08:29.01
Final B
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Agecroft 6 01:54.60 03:56.00 06:01.00 08:03.79
2 Cambridge City 4 01:57.80 08:08.45
3 Tyne United 5 02:00.20 08:09.83
4 Nottingham 2 02:00.50 08:14.03
5 Talkin Tarn 7 01:59.90 08:15.91
6 Lady Eleanor Holles 3 02:13.00 08:57.33
Final A
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Weybridge 4 01:50.90 03:45.40 05:40.80 07:35.23
2 A B Severn 5 01:48.60 03:44.40 05:42.40 07:38.21
3 Gloucester Hartpury 7 01:53.10 03:50.60 05:44.00 07:39.15
4 Liverpool Victoria 6 01:54.60 03:51.80 05:48.80 07:44.47
5 Glasgow/CAS 3 01:51.40 03:48.90 05:52.30 07:55.14
6 Globe 2 01:58.90 04:01.90 06:22.40 08:09.04

 

WJ 1X

Time Trial
Position Club Time
1 Gloucester Hartpury 06:11.2
2 Gloucester Hartpury 06:13.4
3 Nottingham 06:18.0
4 George Watson’s 06:24.2
5 Eton Excelsior 06:24.5
6 Merchant Taylors’ 06:24.6
7 Runcorn 06:24.9
8 Maidenhead 06:26.3
9 Queen Elizabeth High 06:29.0
10 Pengwern 06:29.2
11 Liverpool Victoria 06:30.2
12 Isle of Ely 06:30.4
C Final
13 Chester-le-Street 06:31.2
14 Pengwern 06:33.1
15 Exeter 06:33.2
16 BTC 06:33.3
17 Agecroft 06:35.1
18 Wallingford 06:35.6
D Final
19 Cambois 06:36.0
20 Marlow 06:36.3
21 Chester-le-Street 06:38.8
22 Gloucester Hartpury 06:40.2
23 Peterborough City 06:40.3
24 Inverness 06:41.7
E Final
25 Nottingham & Union 06:42.1
26 Kingston Grammar 06:43.1
27 Kingston Grammar 06:44.0
28 Gloucester Hartpury 06:46.3
29 Rob Roy 06:46.4
30 Guildford 06:48.7
DNQ
31 Strathclyde Park 06:52.4
32 St Peter’s 06:52.9
33 City of Oxford 06:55.8
34 Hexham 06:56.3
35 Monmouth Comprehensive 06:57.0
36 Runcorn 06:57.7
37 Sudbury 06:59.7
38 Calpe 07:01.6
39 Nottingham 07:02.0
40 City of Sunderland 07:03.8
41 Derwent 07:04.0
42 Tees 07:41.0
Final E
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Nottingham & Union 7 02:06.70 04:22.30 06:44.20 08:59.85
2 Kingston Grammar 6 02:10.40 04:27.40 06:46.80 09:05.65
3 Kingston Grammar 5 02:07.30 04:23.20 06:48.60 09:08.91
4 Gloucester Hartpury 4 02:19.00 04:35.20 06:55.70 09:11.67
5 Guildford 2 02:18.60 04:38.10 07:02.00 09:16.59
6 Rob Roy 3 02:1.10 04:36.90 07:01.80 09:17.25
Final D
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Cambois 7 02:10.00 04:20.00 08:50.33
2 Gloucester Hartpury 4 02:11.70 04:25.90 08:52.51
3 Chester-le-Street 5 02:10.70 04:24.30 09:03.86
4 Peterborough 3 02:13.60 04:28.20 09:07.52
5 Inverness 2 02:19.80 04:37.70 09:17.55
Final C
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 BTC Southampton 4 02:10.80 09:08.90
2 Chester-le-Street 7 02:04.60 09:09.14
3 Exeter 5 02:09.90 09:09.24
4 Pengwern 6 02:10.30 09:10.62
5 Agecroft 3 02:08.50 09:10.94
6 Wallingford 2 02:11.20 09:19.54
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Gloucester Hartpury 7 02:07.70 04:11.40 06:29.70 08:50.11
2 Eton Ecxelsior 5 02:12.40 04:18.90 06:38.00 08:55.57
3 Maidenhead 4 02:11.60 04:25.80 06:37.20 08:57.21
Final B
4 George Watson’s 6 02:10.70 04:20.60 06:39.20 09:01.39
5 Isle of Ely 2 02:13.30 04:29.50 06:48.60 09:11.54
6 Queen Elizabeth High 3 02:13.90 04:24.30 06:54.00 09:20.83
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Gloucester Hartpury 7 02:00.50 04:13.30 06:28.00 08:45.53
2 Nottingham 6 02:03.90 04:16.90 06:33.00 08:50.15
3 Pengwern 3 02:08.50 04:22.70 06:40.20 09:00.03
Final B
4 Merchant Taylors’ 5 02:06.20 04:25.40 06:45.20 09:03.33
5 Liverpool Victoria 2 02:13.60 04:31.50 06:19.40 09:06.95
6 Runcorn 4 02:10.90 04:29.50 06:48.80 09:08.55
Final B
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 George Watson’s 7 02:02:40 04:07.80 06:16.50 08:22.61
2 Merchant Taylors’ 6 02:01.00 04:07.10 06:20.00 08:28.28
3 Runcorn 2 02:05.90 04:10.70 06:24.80 08:34.38
4 Liverpool Victoria 4 02:09.70 04:15.20 06:28.50 08:39.45
5 Queen Elizabeth High 3 02:07.10 04:12.70 06:30.50 08:45.68
6 Isle of Ely 5 02:07.60 04:18.80 06:37.00 08:48.00
Final A
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m 2000m
1 Gloucester Hartpury 7 01:58.60 03:58.80 06:05.00 08:09.96
2 Gloucester Hartpury 6 01:59.10 04:01.50 06:10.10 08:13.42
3 Nottingham 4 02:01.90 04:05.40 06:19.10 08:25.12
4 Pengwern 2 02:05.10 04:09.20 06:26.00 08:32.35
5 Maidenhead 3 02:05.70 04:12.80 06:27.60 08:33.79
6 Eton Excelsior 5 02:07.10 04:17.40 06:33.40 08:43.69

 

JuniorRowingResults