Wallingford Long Distance Sculls (26/09/2015)


J16 4X

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 10 RGS High Wycombe 1 08:57.6 16:23.5
2 6 Sratford-upon-Avon 1 09:09.3 16:53.7
3 7 St George’s 1 09:14.4 17:00.1
4 9 Hinksey Sculling School 1 09:23.7 17:16.7
5 8 St George’s 1 09:26.0 17:24.5

 

J16 2X

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 388 Wallingford 3 09:47.4 17:34.2
2 389 Kingston Rowing Club 3 10:03.3 18:04.8
3 390 stratford-upon-Avon 3 10:31.0 19:04.0
4 387 Hinksey Sculling School 3 11:20.9 20:32.0

 

J16 1X

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 485 Maidenhead – Marshall 3 10:09.1 18:11.9
2 493 Maidenhead – Kleshnev 3 10:12.2 18:19.0
3 487 Henley – Turnell 3 10:21.9 18:52.2
4 487 Henley – Jones 3 10:38.1 19:29.5
5 489 Statford-upon-Avon – Herring 3 10:58.1 19:45.0
6 490 Maidenhead – Stepney 3 11:17.2 20:21.4
7 496 Maidenhead – Sommerville 3 11:00.6 20:48.4

 

WJ16 4X

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 371 Henley 3 09:24.0 17:05.1
2 369 Henley 3 10:08.4 18:14.0
3 368 Ross 3 10:05.2 18:15.3
4 370 Abingdon Rowing Club 3 10:40.5 19:04.6
5 367 Kingston Rowing Club 3 10:24.5 19:06.6
6 372 Shiplake Vikings 3 10:56.6 19:22.5

 

WJ16 2X

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 68 Henley 1 10:44.2 19:38.5
2 71 Henley 1 10:47.0 19:38.6
3 69 Lea 1 10:56.1 19:55.5
4 61 Latymer Upper 1 11:29.5 20:54.2
5 59 Ross 1 11:27.5 20:58.7
6 72 Stratford-upon-Avon 1 11:27.2 20:59.3
7 70 Latymer Upper 1 11:35.5 21:16.8
8 62 Ross 1 11:48.2 21:21.0
9 60 Abingdon Rowing Club 1 11:49.6 21:31.7
10 64 Shiplake Vikings 1 11:55.0 21:40.6
11 65 Lea 1 11:52.8 21:47.7
12 63 Latymer Upper 1 12:01.2 22:16.4
13 66 Stratford-upon-Avon 1 12:27.4 22:54.5
14 67 Shiplake Vikings 1 12:53.0 23:29.1

 

WJ16 1X

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 291 Henley-Orr 1 20:03.4
2 275 Henley-Robinson Ranger 1 20:40.9
3 287 Lea-McCourt-Cox 1 20:59.4
4 285 Henley-Wright 1 21:00.7
5 277 Reading-Sendall 1 21:04.7
6 282 Wallingford-Frye 1 21:10.8
7 294 Nottingham-Barlow 1 21:16.8
8 292 Reading-Gower 1 21:39.0
9 293 Reading-Richards 1 21:40.2
10 281 Maidenhead-Tomasik 1 21:53.0
11 295 Maidenhead-Harris 1 21:55.9
12 278 Nottingham-Draycott 1 21:57.6
13 283 Ross-Cotton 1 22:00.6
14 289 Reading-Ciecierska-Holmes 1 22:07.8
15 274 Reading-Pichard 1 22:08.5
16 290 Ross-Howell 1 22:10.6
17 276 Nottingham-Clark 1 22:17.9
18 280 Ross-Banks-Martin 1 22:28.4
19 288 Twickenham-Duthart 1 22:28.9
20 284 Maidenhead-Antioco 1 22:29.8
21 286 Maidenhead-Rosss-Masson 1 22:43.3
22 273 Reading-Prior 1 23:05.4
23 279 Ross-Westley 1 23:07.4
24 272 Kingston Rowing Club-Scott 1 27:59.8

 

J17 1X

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 183 Shiplake-Newman 1 18:23.4
2 189 Shiplake-Rollet-Manus 1 18:30.5
3 186 Maidenhead-O Mahony 1 18:36.9
4 172 Eton-Pearson 1 18:52.7
5 152 Shiplake-Blois-Brooke 1 18:54.7
6 170 Dart Totnes-Collinson 1 19:10.5
7 157 Maidenhead – Collins 1 19:11.5
8 173 Shiplake-Pogmore 1 19:19.6
9 163 Shiplake-Sheppard 1 19:22.6
10 155 St Paul’s School-Robson 1 19:22.8
11 175 Eton-Drinkall 1 19:24.3
12 180 Maidenhead-Felstead 1 19:33.5
13 156 Shiplake-Hjortland Marks 1 19:49.1
14 159 Maidenhead – Walters 1 19:54.3
15 168 Eton-Rorke 1 19:57.4
16 160 Dart Totnes – Riou 1 20:00.4
17 158 St Paul’s School – Benzecry 1 20:14.3
18 176 Hinksey Sculling School-Elwig-2 1 20:17.1
19 177 Eton-Bull 1 20:25.2
20 165 Eton-Kintzer 1 20:30.5
21 153 Eton-Collins 1 20:30.9
22 174 Hinksey Sculling School-Elwig 1 20:32.2
23 297 Wallingford-Hearndon 1 20:39.9
24 181 Maidenhead-Spurling 1 20:59.2
25 178 Eton-Tokarczyk 1 21:13.1
26 154 Eton-Mombru 1 21:17.0
27 187 Eton-Labrum 1 21:23.8
28 182 Eton-Boardman 1 21:25.1
29 151 Eton-Barnes 1 21:44.3
30 179 Eton-Bae 1 21:56.2
31 171 Eton-Bott 1 22:28.9
32 184 Eton-You 1 24:19.0

 

WJ17 1X

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 566 St Edward’s-Mottram 3 11:32.7 20:37.3
2 583 Lea-Downey 3 11:35.3 20:39.0
3 565 Stratford-upon-Avon-Booth 3 11:39.5 20:40.3
4 572 Wallingford-Swiatoniowski 3 11:31.2 20:41.9
5 561 Lea-Moody 3 11:33.3 20:44.3
6 570 American School-Brunsberg 3 11:36.2 20:47.0
7 574 Maidenhead-Bird 3 11:33.0 20:54.6
8 577 Dart Totnes-Evans 3 11:37.0 20:57.9
9 573 Lea-Donald 3 11:40.2 21:02.1
10 563 Wallingford-Bird-2 3 11:48.8 21:04.7
11 584 Lea-McCourt-Cox 3 11:49.3 21:15.3
12 580 Wallingford-Bird 3 12:00.4 21:45.1
13 559 Reading-Pichard 3 12:17.9 22:05.3
14 579 Reading-Gower 3 12:32.5 22:09.1
15 585 Reading-Richards 3 12:21.5 22:15.4
16 560 Reading-Sendall 3 13:18.0 22:54.2
17 582 BTC Southampton-Cook 3 12:50.9 23:45.3
18 562 Shiplake Viking’s-Curran 3 14:57.7 26:25.6

 

J18 4X-

Position Start Club Division Split 1 time Final time
2 2 St Paul’s School 1 08:24.0 15:24.8
4 3 American School 1 08:25.3 15:26.1
3 4 St Paul’s School 1 08:39.5 16:59.7
1 5 Lea 1 12:47.5 22:19.9

 

J18 2X

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 384 RGS High Wycombe 3 09:32.3 17:03.6
2 382 Hinksey Sculling School 3 09:36.3 17:14.5
3 386 St Paul’s School 3 09:34.1 17:20.7
4 383 St Paul’s School 3 09:55.7 17:44.0
5 385 Wallingford 3 09:52.1 17:52.3

 

J18 1X

 

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 465 American School -Skow 3 09:58.8 17:55.8
2 467 St Paul’s School-Waller 3 10:12.6 18:21.9
3 475 Dart Totnes-Swiss 3 10:08.5 18:22.3
4 480 St Paul’s School-Thorpe 3 10:11.6 18:27.1
5 461 St Paul’s School-Woods 3 10:09.9 18:27.4
6 463 Lea-Duncalf 3 10:10.7 18:31.9
7 462 Maidenhead-Hoxley 3 10:11.3 18:34.4
8 479 St Paul’s School-Orwell 3 10:19.7 18:35.7
9 478 St Edward’s-Willcox 3 10:15.0 18:38.6
10 468 St Edward’s-Singfield 3 10:21.8 18:41.9
11 466 Wallingford-Lyons 3 10:29.4 18:52.4
12 483 Mossbourne-Erwin 3 10:27.5 18:53.1
13 476 St Paul’s School-Mitchell 3 10:37.9 18:56.1
14 473 St Paul’s School-Guy 3 10:35.0 19:02.7
15 471 American School -Troyer 3 10:31.4 19:06.2
16 464 Reading-Iddon 3 10:49.0 19:17.9
17 460 American School -Ojjeh 3 10:39.2 19:22.4
18 484 Maidenhead-Doodson 3 10:40.0 19:23.9
19 481 St Paul’s School-Hamber 3 20:09.1
20 477 St Paul’s School-Hill 3 11:21.4 20:19.9
21 470 Lea-Sommerville  Yesufu 3 11:39.0 20:52.3

 

WJ 4X-

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 357 Henley 3 09:24.0 16:58.4
2 360 Latymer Upper 3 09:34.7 17:16.0
3 358 Henley 3 09:37.6 17:21.5
4 365 Twickenham 3 09:59.5 17:51.9
5 364 Kingston Rowing Club 3 10:12.7 18:35.1
6 366 Latymer Upper 3 10:14.7 18:38.0
7 362 Stratford-upon-Avon 3 10:32.8 19:10.8

 

WJ18 2X

 

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 51 Henley 1 10:07.5 18:32.9
2 57 St Edwards 1 10:27.3 19:03.5
3 54 Latymer Upper 1 10:29.6 19:09.0
4 50 Latymer Upper 1 10:44.5 19:37.0
5 47 American School 1 10:50.2 19:48.8
6 52 Latymer Upper 1 10:59.4 20:17.0
7 46 Latymer Upper 1 11:06.8 20:19.2
8 48 Wallingford 1 11:11.2 20:22.2
9 53 Latymer Upper 1 11:33.9 20:57.1
10 58 Hinksey Sculling School 1 11:36.5 21:12.9
11 49 Kingston Rowing Club 1 12:01.8 21:46.5

 

WJ18 1X

Position Start Club Division Split 1 time Final time
1 261 Mossbourne-Roe 1 20:25.7
2 247 Shiplake Viking’s-Orr 1 20:32.4
3 248 Stratford-upon-Avon-North 1 20:35.1
4 246 Nottingham-Holgate 1 20:35.9
5 235 Shiplake-Walker 1 20:38.1
6 236 Nottingham-Heap 1 20:38.4
7 262 Mossbourne-Bernstein 1 20:40.1
8 231 Lea-Moody 1 20:47.7
9 254 Henley-Pearson 1 20:51.7
10 255 Nottingham-Jenkins 1 20:53.4
11 244 Shiplake Viking’s-Edwards 1 20:54.9
12 225 Nottingham-Brown 1 20:58.2
13 234 Nottingham-Stocks 1 20:59.0
14 232 Lea-Downey 1 21:07.6
15 258 Maidenhead-Bird 1 21:11.2
16 237 Reading-Blackett 1 21:15.6
17 263 Henley-Stimpson 1 21:19.7
18 245 Lea-Donald 1 21:19.8
19 227 Nottingham-Hayes 1 21:23.5
20 256 Reading-Stevens 1 21:25.7
21 249 Shiplake Viking’s-Orr-2 1 21:26.6
22 241 Reading-Holdcroft 1 21:55.8
23 239 Twickenham-Sullivan 1 21:57.3
24 240 Lea-Nicholson 1 21:58.5
25 230 Nottingham-Pepper 1 22:10.8
26 250 Shiplake-Lucas 1 22:20.5
27 252 Lea-Young 1 22:28.3
28 238 Henley-Lister 1 22:34.4
29 242 Shiplake-Adams 1 22:38.4
30 243 Hinksey-May 1 22:38.7
31 257 Twickenham-Parr 1 22:42.4
32 253 Hinksey-Marshall 1 22:43.2
33 226 Twickenham-Lewis 1 23:06.7
34 259 Hinksey-Defillion 1 23:57.8
35 229 Henley-Redman 1 24:30.6

 

JuniorRowingResults