National Schools Regatta J16 Boys (27/05/2016 – 29/05/2016)


(Photo courtesy of AllMArkOne)

Time trial – 1.75K
Multi-lane – 2K

J16 CH8+

Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Hampton School 2 01:35.2 03:11.3 04:51.2 06:21.1
2 St Paul’s School 3 01:34.5 03:13.5 04:51.5 06:23.7
3 Eton College 6 01:34.2 03:14.3 04:52.7 06:29.0
4 King’s College School 4 01:32.9 03:12.6 04:52.1 06:29.5
5 Shrewsbury School 5 01:35.8 03:15.8 04:57.1 06:38.0
6 Abingdon School 1 01:34.8 03:16.4 05:00.2 06:43.8

J16 1st8+

Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Great Marlow School 3 01:35.3 03:16.4 04:57.3 06:39.5
2 St George’s College 4 01:33.2 03:14.8 04:57.7 06:43.4
3 Dulwich College 5 01:35.9 03:17.2 05:01.1 06:47.1
4 Portora 1 01:38.6 03:23.0 05:09.3 06:57.5
5 Bedford Modern School 2 01:43.0 03:38.5 05:34.6 07:31.3
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Bedford School 2 01:36.4 03:16.0 04:57.1 06:39.5
2 Norwich School 1 01:34.6 03:18.6 04:59.3 06:41.5
3 St Joseph College 3 01:36.8 03:42.6 05:03.1 06:47.1
4 Emanuel School 5 01:45.5 03:21.5 05:39.5 06:49.7
5 Reading Blue Coat School 4 DNA 03:21.0 05:05.3 07:33.8
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Eton College (B) 4 01:37.2 03:25.4 05:05.0 06:48.8
2 Hampton School 3 01:37.7 03:22.2 05:05.3 06:51.6
3 King’s College School 1 01:39.8 03:22.7 05:09.6 06:56.5
4 St Paul’s School 5 01:47.0 03:26.5 05:17.2 07:04.3
5 St Joseph College 2 01:42.4 03:30.3 05:33.9 07:27.0
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Shrewsbury School 3 01:37.0 03:21.6 05:16.0 06:53.3
2 Eton College 2 01:37.5 03:23.3 05:06.3 07:00.9
3 Dulwich College 4 01:40.1 03:27.4 05:36.0 07:04.3
4 Abingdon School 5 DNA 03:39.2 05:09.3 07:33.4
Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Eton College (B) 1 01:35.7 03:17.8 DNA 06:39.2
2 Hampton School 3 01:36.3 03:19.1 DNA 06:45.5
3 Shrewsbury School 2 01:38.4 03:21.7 DNA 06:49.2
4 Eton College (A) 5 01:36.9 03:23.9 DNA 06:56.0
5 King’s College School 4 01:39.4 03:25.9 DNA 06:58.9
6 Dulwich College 6 01:40.5 03:31.5 DNA 07:14.2

J16 4+1

Time Trial
Position Start Club Time
1 46 Latymer Upper School 06:01.5
2 45 Aberdeen SRA 06:08.0
3 55 London Oratory School 06:08.7
4 54 Tideway Scullers School 06:10.4
5 53 Bedford Modern School 06:12.5
6 52 Westminster School 06:15.7
7 48 Sir William Borlase School 06:20.3
8 61 Kingston Grammar School 06:23.6
9 50 Bryanston School 06:23.8
10 47 Trentham 06:24.3
11 43 Cheltenham College 06:24.9
12 60 Maidstone Invicta 06:30.8
13 59 Windsor Boys School 06:31.5
14 49 King’s School Chester 06:32.3
15 56 Reading Blue Coat School 06:34.6
16 44 Bradford Grammar School 06:35.6
17 58 Canford School 06:36.4
18 51 Shiplake College 06:37.8
19 57 Yarm School 06:38.8
20 63 Whitgift School 06:42.7
21 42 King’s School Worcester 06:42.8
22 62 A B Severn 06:44.2
23 64 LVS Ascot 06:44.2
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Latymer Upper School 1 01:43.0 03:28.4 05:14.6 06:58.9
2 Tideway Scullers School 2 01:45.6 03:30.9 05:17.2 07:00.9
3 Bedford Modern School 3 01:44.9 03:31.2 05:28.6 07:07.0
4 Kingston Grammar School 4 01:46.1 03:37.3 05:19.9 07:21.6
5 Bryanston School 5 01:48.0 03:36.9 05:30.4 07:21.9
6 Windsor Boys School 7 01:50.2 03:41.1 05:35.5 07:27.9
7 Maidstone Invicta 6 01:50.6 03:43.4 05:38.6 07:32.4
8 Bradford Grammar School 8 01:51.0 03:44.7 05:41.3 07:34.8
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Aberdeen SRA 1 01:42.7 03:29.2 05:18.5 07:07.7
2 Westminster School 3 01:46.1 03:34.5 05:21.0 07:09.4
3 London Oratory School 2 01:45.7 03:33.0 05:21.6 07:12.8
4 Cheltenham College 6 01:47.7 03:38.8 05:31.7 07:21.5
5 Sir William Borlase School 4 01:45.0 03:38.4 05:31.2 07:23.4
6 Trentham 5 01:48.2 03:38.1 05:30.8 07:24.5
7 King’s School Chester 7 01:49.1 03:41.7 05:36.8 07:32.3
8 Reading Blue Coat School 8 DNA 03:43.2 DNA 07:33.8
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Yarm School 3 01:47.5 03:41.7 05:37.2 07:33.6
2 A B Severn 6 01:50.4 03:51.7 05:44.6 07:38.4
3 King’s School Worcester 5 01:52.7 03:48.1 DNA 07:42.1
4 LVS Ascot 7 01:51.9 03:52.4 05:46.8 07:42.6
5 Canford School 1 01:50.8 03:52.1 05:51.9 07:46.1
6 Shiplake College 2 01:51.5 03:56.4 05:52.2 07:51.4
7 Whitgift School 4 01:48.7 03:46.0 05:50.1 07:56.6
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Sir William Borlase School 2 01:43.7 03:32.5 05:22.9 07:11.4
2 Trentham 3 01:47.0 03:38.1 05:26.3 07:16.7
3 Windsor Boys School 4 01:47.5 03:38.7 05:28.5 07:19.0
4 Maidstone Invicta 6 01:48.1 03:40.3 05:28.9 07:19.7
5 Reading Blue Coat School 7 01:46.2 03:41.1 05:30.0 07:23.0
6 Bradford Grammar School 8 DNA DNA 05:35.1 07:25.0
7 Bryanston School 1 01:45.3 03:37.1 05:34.2 07:25.5
8 King’s School Chester 5 01:47.8 DNA 05:32.7 07:26.8
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Latymer Upper School 1 01:44.8 03:27.4 05:13.4 06:58.1
2 Tideway Scullers School 3 01:45.3 03:28.8 05:15.7 06:59.9
3 Aberdeen SRA 2 01:43.2 03:26.4 05:13.7 07:02.2
4 Westminster School 5 DNA 03:31.9 05:19.8 07:06.0
5 Bedford Modern School 4 DNA 03:32.5 05:20.7 07:08.7
6 London Oratory School 6 DNA 03:33.7 05:23.4 07:11.8
7 Kingston Grammar School 8 01:45.5 03:34.6 05:27.4 07:18.8
8 Cheltenham College 7 DNA 03:39.0 05:32.5 07:24.6

<J16 4+2

Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Latymer Upper School 2 01:42.9 03:31.8 05:29.8 07:11.0
2 London Oratory School 5 01:43.2 03:32.9 05:24.9 07:13.7
3 Westminster School 3 01:46.1 03:36.7 05:47.1 07:18.2
4 King’s School Worcester 4 01:48.9 03:44.3 05:24.2 07:44.2

J16 4-1

Time Trial
Position Start Club Time
1 73 Windsor Boys School 05:52.8
2 68 Eton College 05:56.8
3 70 St Paul’s School 06:00.6
4 66 King’s College School 06:03.3
5 75 Great Marlow School 06:03.5
6 78 Emanuel School 06:04.8
7 79 Hampton School 06:05.5
8 74 St George’s College 06:05.8
9 71 King’s School Chester 06:08.8
10 65 St Joseph College 06:10.2
11 67 Shrewsbury School 06:10.3
12 80 Pangbourne College 06:15.0
13 77 Norwich School 06:16.3
14 72 Dulwich College 06:21.8
15 69 Oratory School 06:37.7
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Windsor Boys School 1 01:35.4 03:17.5 05:00.0 06:43.5
2 Great Marlow School 3 01:38.5 03:20.2 05:05.5 06:53.4
3 St George’s College 4 01:39.4 03:25.5 05:14.3 06:59.5
4 King’s School Chester 5 01:41.4 03:28.8 05:11.3 07:00.3
5 King’s College School 2 01:40.3 03:25.1 05:16.5 07:01.0
6 Norwich School 7 01:40.7 03:26.9 05:17.6 07:08.3
7 Pangbourne College 6 01:43.3 03:32.3 05:25.0 07:15.2
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Hampton School 4 01:37.7 03:19.7 04:57.9 06:39.8
2 Eton College 1 01:36.7 03:19.4 05:03.4 06:44.1
3 St Paul’s School 2 01:40.0 03:25.0 05:08.1 06:50.8
4 Emanuel School 3 01:38.9 03:23.6 05:09.1 06:52.7
5 Shrewsbury School 6 01:41.1 03:26.6 05:11.3 06:56.8
6 Dulwich College 7 01:40.5 03:26.3 05:12.9 06:59.7
7 St Joseph College 5 01:42.3 03:31.6 05:23.9 07:07.3
8 Oratory School 8 01:48.4 03:53.3 05:46.1 07:46.5
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 King’s School Chester 2 01:45.2 03:33.3 05:20.1 06:56.4
2 Dulwich College 4 01:44.1 03:28.4 05:13.8 06:58.5
3 St George’s College 1 01:43.8 03:30.2 05:17.0 07:03.9
4 King’s College School 3 01:42.1 03:26.2 05:11.6 07:06.5
5 Norwich School 6 01:45.0 03:31.3 05:21.4 07:08.5
6 St Joseph College 5 01:44.5 03:32.2 05:20.9 07:10.1
7 Pangbourne College 7 01:46.7 03:36.1 05:27.1 07:14.7
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Hampton School 1 01:38.3 03:18.7 04:59.2 06:38.6
2 Windsor Boys School 2 01:36.4 03:17.6 05:00.1 06:40.2
3 Eton College 3 01:35.7 03:19.5 05:03.4 06:43.9
4 Great Marlow School 6 01:37.3 03:20.3 05:06.7 06:44.9
5 Shrewsbury School 7 01:39.1 03:23.6 05:08.7 06:51.7
6 St Paul’s School 4 01:40.3 03:26.6 05:11.4 06:56.8
7 Emanuel School 5 01:39.5 03:25.8 05:12.4 07:04.6

J16 4-2

Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Eton College 6 01:38.4 03:20.1 05:00.9 06:41.9
2 Hampton School 7 01:40.2 03:21.4 05:03.9 06:47.4
3 King’s College School 2 01:41.2 03:27.8 05:13.7 06:56.9
4 Norwich School 1 01:40.6 03:27.1 05:13.3 07:00.7
5 Dulwich College 3 01:43.3 03:29.7 05:15.0 07:01.3
6 St Paul’s School 5 01:44.1 03:43.6 05:41.9 07:40.7

J16 4X1 / J16 4X2

Time Trial
Position Start Club Time
1 68 Westminster School 05:57.9
2 79 Globe 05:58.1
3 63 Tideway Scullers School 06:02.4
4 71 Warrington 06:05.4
5 61 Henley 06:07.4
6 62 Oundle School 06:10.4
7 70 Marlow 06:10.6
8 73 Durham ARC 06:12.9
9 74 RGS High Wycombe 06:13.6
10 69 Llandaff 06:13.8
11 59 Bristol City 06:13.9
12 76 Hinksey Sculling School 06:14.1
13 65 Star & Arrow 06:15.1
14 77 Burton Leander 06:15.5
15 78 Windsor Boys Schools 06:20.9
16 64 Reading Blue Coat School 06:22.0
17 67 Sir William Borlase School 06:23.9
18 58 Emanuel School 06:28.4
19 60 RGS Worcester 06:31.8
20 72 Shiplake College 06:38.8
21 75 Radnor House 06:44.1
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Westminster School 1 01:42.4 03:28.0 05:13.6 06:54.9
2 Warrington 2 01:41.4 03:26.3 05:13.0 06:56.9
3 Henley 3 01:40.1 03:26.7 05:14.3 06:58.1
4 RGS High Wycombe 5 01:43.6 03:32.3 05:20.4 07:08.9
5 Star & Arrow 7 01:46.0 03:34.9 DNA 07:10.7
6 Hinksey Sculling School 6 01:47.0 03:36.7 05:23.1 07:14.6
7 Durham ARC 4 01:44.7 03:35.3 05:27.1 07:16.5
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Globe 1 01:39.6 03:24.3 05:08.3 06:52.3
2 Tideway Scullers School 2 01:40.2 03:26.2 05:11.9 06:56.9
3 Oundle School 3 01:38.9 03:27.9 05:16.2 07:04.2
4 Marlow 4 01:44.6 03:33.0 05:21.6 07:07.7
5 Llandaff 5 01:41.5 03:31.8 05:21.3 07:07.9
6 Bristol City 6 DNA 03:37.1 05:25.9 07:14.0
7 Burton Leander 7 01:44.0 03:35.5 05:26.9 07:20.1
D Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 RGS Worcester 1 01:44.0 03:40.7 05:35.2 07:27.4
2 Shiplake College 2 01:46.1 03:44.3 05:40.9 07:36.7
3 Radnor House 3 01:46.5 03:46.8 05:45.8 07:42.7
4 Sir William Borlase School 4 01:48.4 03:50.0 05:50.4 07:51.7
5 Shiplake College 5 01:53.3 03:59.3 06:05.0 08:12.9
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Bristol City 2 01:44.6 DNA 05:19.5 07:05.4
2 Henley 1 01:43.9 03:31.8 DNA 07:11.4
3 Windsor Boys School 4 01:45.8 03:35.6 05:21.8 07:14.6
4 Llandaff 3 01:46.3 03:38.4 05:25.1 07:16.3
5 Reading Blue Coat School 5 01:47.7 03:38.0 05:27.3 07:19.2
6 Sir William Borlase School 6 01:47.1 03:41.5 05:28.5 07:25.2
7 Emanuel School 7 01:46.8 03:40.5 05:33.1 07:30.6
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Llandaff 1 01:37.8 03:44.6 05:11.0 06:54.4
2 RGS High Wycombe 2 01:39.4 03:44.9 05:11.9 06:55.8
3 Star & Arrow 3 01:42.5 03:45.2 05:18.0 07:01.5
4 Hinksey Sculling School 5 01:43.5 03:45.8 05:20.6 07:06.7
5 Bristol City 4 01:42.9 03:45.6 05:22.6 07:08.8
6 Durham ARC 6 01:42.0 03:45.4 05:23.2 07:10.7
7 Burton Leander 7 01:44.0 03:46.1 05:26.2 07:16.2
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Globe 1 01:39.3 03:20.2 DNA 06:41.4
2 Westminster School 2 01:40.7 DNA DNA 06:46.3
3 Warrington 3 01:40.2 03:23.9 DNA 06:47.3
4 Tideway Scullers School 4 01:39.7 03:22.5 DNA 06:47.5
5 Henley 5 01:42.9 03:25.1 DNA 06:57.9
6 Oundle School 6 01:38.7 03:29.4 DNA 07:03.9
7 Marlow 7 01:42.1 03:30.8 DNA 07:05.8

JuniorRowingResults