National Schools Regatta J16 Girls (27/05/2016 – 29/05/2016)


(Photo courtesy of AllMarkOne)

Time trial – 1.75K
Multi-lane – 2K

J16 G8+

Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Henley 3 01:40.3 03:44.3 05:13.4 07:00.0
2 Headington School 4 01:44.1 03:30.1 05:18.7 07:05.2
3 Lady Eleanor Holles (A) 5 01:42.4 03:31.2 05:19.0 07:07.5
4 Marlow 7 01:43.3 03:34.8 05:29.5 07:25.4
5 Lady Eleanor Holles (B) 2 01:48.6 03:25.3 05:40.7 07:39.0
6 Pangbourne College 1 01:49.9 03:47.9 05:43.4 07:49.0
7 Maidstone Invicta 6 01:51.4 03:51.2 05:47.3 07:51.9

J16 G4+1

Time Trial
Position Start Club Time
1 11 Marlow 06:40.3
2 5 Lady Eleanor Holles 06:43.6
3 15 Bedford Girls School 06:52.4
4 6 Headington School 06:57.7
5 7 Godolphin Latymer School 06:58.3
6 13 King’s Chester 07:02.0
7 1 Great Marlow School 07:02.7
8 14 Glasgow SRA 07:03.1
9 4 Pangbourne College 07:03.5
10 2 Sir William Borlase School 07:03.9
11 8 Weybridge 07:08.6
12 12 St Paul’s Girls School 07:09.6
13 9 Emanuel School 07:16.9
14 10 Kingston Grammar School 07:21.5
15 3 Yarm School 07:22.1
16 16 Grange School 07:23.6
17 17 Canford School 07:35.5
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Marlow 1 01:51.6 03:48.0 05:44.8 07:42.5
2 Headington School 2 01:57.1 03:57.5 06:12.7 07:51.7
3 Glasgow SRA 4 01:56.4 03:58.5 06:01.6 07:59.5
4 Godolphin Latymer School 3 01:58.6 04:02.2 05:57.7 08:02.1
5 Pangbourne College 5 01:55.9 03:59.1 DNA 08:03.8
6 St Paul’s Girls School 6 DNA 04:07.9 06:02.8 08:16.7
7 Emanuel School 7 02:02.5 04:11.1 05:55.0 08:27.5
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Lady Eleanor Holles 1 01:52.9 03:50.9 06:07.2 07:48.4
2 Bedford Girls School 2 01:54.6 03:57.7 06:16.7 08:00.5
3 Great Marlow School 4 01:58.0 04:01.2 06:05.9 08:03.9
4 King’s School Chester 3 01:56.2 04:08.6 06:26.3 08:07.6
5 Sir William Borlase School 5 01:56.7 04:01.6 06:01.0 08:13.7
6 Weybridge 6 01:59.9 04:13.5 05:58.7 08:25.3
7 Kingston Grammar School 7 02:04.9 DNA 05:49.8 08:38.4
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 King’s School Chester 1 01:55.8 03:55.2 05:59.1 08:01.4
2 Sir William Borlase School 2 01:57.5 03:56.9 06:00.4 08:03.1
3 Weybridge 4 01:57.8 04:00.7 06:08.1 08:12.5
4 St Paul’s Girls School 3 02:01.4 04:04.8 06:11.0 08:14.9
5 Emanuel School 5 02:01.2 04:04.2 06:10.0 08:16.2
6 Kingston Grammar School 6 02:04.1 04:14.1 06:26.5 08:38.8
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Marlow 1 01:49.9 03:46.2 05:44.8 07:37.4
2 Lady Eleanor Holles 2 01:52.6 03:51.3 05:48.3 07:42.3
3 Headington School 3 01:55.5 03:56.3 05:55.9 07:53.8
4 Bedford Girls School 5 01:56.5 04:01.4 06:02.2 08:00.0
5 Glasgow SRA 4 01:56.9 04:00.9 06:01.1 08:01.1
6 Pangbourne College 7 01:57.9 04:01.9 06:04.4 08:03.7
7 Great Marlow School 8 02:01.2 04:03.2 06:05.0 08:05.4
8 Godolphin Latymer School 6 01:59.1 04:04.1 06:05.9 08:06.1

J16 G4+2

Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Lady Eleanor Holles (C) 6 01:50.1 03:47.4 05:43.3 07:42.0
2 Lady Eleanor Holles (A) 7 01:56.9 03:57.5 05:59.0 08:02.0
3 Bedford Girls School 2 01:55.1 03:56.6 06:01.7 08:09.5
4 Kingston Grammar School 4 02:00.1 04:06.2 06:19.2 08:33.4
5 Sir William Borlase School 5 02:07.8 04:18.0 DNA 08:42.8
6 Godolphin Latymer School 1 02:05.1 04:15.5 06:32.4 08:48.1

J16 G4X1

Time Trial
Position Start Club Time
1 20 Henley 06:19.1
2 18 Headington School 06:23.0
3 25 Globe 06:29.8
4 27 Latymer Upper School 06:35.7
5 36 Oxford City 06:38.0
6 32 Molesey 06:38.2
7 19 St Peter’s School 06:39.2
8 21 Trent 06:40.1
9 35 Marlow 06:40.6
10 41 Llandaff 06:41.3
11 29 Walbrook 06:42.2
12 40 Evesham 06:48.3
13 37 St George’s College 06:49.5
14 24 Royal Chester 06:50.1
15 38 Sir William Perkin’s School 06:52.6
16 30 King’s Ely 06:53.2
17 26 Bedford Girls School 06:55.8
18 28 King’s School Worcester 06:57.1
19 22 Bryanston School 06:59.4
20 33 Millfield 07:01.5
21 39 Emanuel School 07:10.8
22 23 Doncaster SRA 07:17.1
23 34 American School 07:31.8
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Henley 1 01:45.9 03:36.1 05:29.9 07:24.9
2 Oxford City 3 01:49.3 03:46.0 05:44.2 07:38.5
3 Trent 4 01:50.2 03:48.5 05:41.7 DNA
4 Marlow 5 01:49.8 03:47.1 05:45.6 DNA
5 St George’s College 7 01:51.0 DNA 05:51.6 07:44.2
6 Evesham 6 01:52.0 03:51.6 05:50.3 07:47.4
DSQ Latymer Upper School 2 01:50.6 03:46.3 05:39.8 DNA
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Headington School 1 01:45.0 03:35.2 05:28.3 07:17.8
2 Globe 2 01:46.6 03:41.9 05:38.3 07:32.0
3 Walbrook 6 01:51.6 03:50.2 05:44.9 07:37.4
4 Llandaff 5 01:47.4 03:44.8 05:41.8 07:37.8
5 St Peter’s School 4 01:53.1 03:52.4 05:48.0 07:38.2
6 Molesey 3 01:52.1 03:49.7 05:44.4 07:39.5
7 Royal Chester 7 01:53.4 03:56.7 05:59.0 08:00.2
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Sir William Perkin’s School 1 01:51.8 03:51.8 05:50.8 07:49.2
2 King’s Ely 2 01:49.9 03:49.9 05:51.1 07:52.7
3 King’s School Worcester 4 01:53.0 03:53.2 05:56.6 07:57.3
4 Millfield 6 01:53.7 03:58.3 06:02.2 08:05.4
5 Bryanston School 5 01:53.3 03:57.4 06:06.0 08:10.2
6 Emanuel School 7 01:58.9 04:02.4 06:08.1 08:10.5
7 Bedford Girls School 3 02:01.3 04:07.3 06:16.5 08:28.5
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Marlow 2 01:51.9 03:46.2 05:44.8 07:41.4
2 Molesey 1 01:54.2 03:51.0 05:49.0 07:43.5
3 Evesham 4 01:53.8 03:53.2 05:55.5 07:52.2
4 Royal Chester 5 01:55.7 03:57.1 05:58.1 07:53.2
5 St George’s College 3 01:56.0 03:56.7 05:58.3 07:55.8
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Henley 2 01:45.6 03:33.8 05:23.0 07:10.2
2 Headington School 1 01:45.2 03:35.8 05:26.7 07:15.2
3 Globe 3 01:47.4 03:42.1 05:41.8 07:32.3
4 Oxford City 7 01:50.7 03:48.1 05:43.1 07:36.0
5 Llandaff 5 01:48.9 03:45.6 05:38.3 07:37.0
6 St Peter’s School 6 01:55.5 03:53.0 05:46.2 07:37.9
7 Walbrook 4 01:53.6 03:52.1 05:48.5 07:41.8
8 Trent 8 01:54.2 03:51.2 05:47.2 07:45.3

J16 G4X2

Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Henley 3 01:57.2 03:40.0 05:34.6 07:28.8
2 Latymer Upper School 1 01:50.1 03:42.9 05:40.4 07:36.9
3 Molesey 4 01:53.4 03:50.3 05:54.5 07:52.7
4 Headington School 5 01:55.7 03:58.1 05:56.3 07:58.7
5 St Peter’s School 6 01:54.0 03:55.3 06:01.6 08:08.9
6 Royal Chester 2 01:46.9 04:03.1 06:16.3 08:26.9

JuniorRowingResults