National Schools Regatta J18 Girls (27/05/2016 – 29/05/2016)


(Photo courtesy of AllMarkOne)

Time trial – 1.75K
Multi-lane – 2K

CHG8+ / 2ndG8+

Time Trial
Position Start Club Time
1 320 Headington School 06:02.0
2 334 Nottingham 06:11.3
3 331 Lady Eleanor Holles (A) 06:13.3
4 324 Marlow 06:13.6
5 326 Henley 06:17.7
6 321 St Paul’s Girls School 06:21.9
7 322 Lea 06:24.4
8 333 Sir William Borlase School 06:26.9
9 332 Portora 06:28.3
10 327 St Edward’s School 06:32.9
11 330 King’s School Chester 06:33.5
12 328 Pangbourne College 06:35.4
13 325 Bedford Modern School 06:49.3
14 329 Yarm School 06:50.0
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Headington School 1 01:39.9 03:23.9 05:12.2 07:01.5
2 Marlow 2 01:42.1 DNA 05:20.3 07:07.6
3 Henley 3 01:45.1 03:34.3 05:26.1 07:16.4
4 Sir William Borlase School 4 01:46.1 03:38.6 05:34.3 07:25.5
5 Portora 5 DNA 03:45.0 05:39.7 07:29.9
6 Pangbourne College 6 01:50.7 03:46.9 05:44.7 07:36.9
7 Lady Eleanor Holles (B) 7 01:51.4 03:48.7 05:49.8 07:46.8
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Nottingham 1 01:42.0 03:26.0 05:15.2 06:58.8
2 Lady Eleanor Holles (A) 2 01:42.4 03:26.9 05:20.2 07:01.3
3 St Paul’s Girls School 3 01:44.2 03:31.3 05:20.8 07:07.5
4 Lea 4 01:42.9 03:29.1 05:31.7 07:13.5
5 St Edward’s School 5 01:46.0 03:36.7 05:39.0 07:25.5
6 Bedford Modern School 7 01:49.4 03:41.2 05:39.9 07:31.8
7 King’s School Chester 6 01:48.4 03:42.4 06:18.8 07:34.1
8 Yarm School 8 01:53.9 03:54.7 DNA 08:10.1
Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Headington School 1 01:40.7 03:24.9 05:09.9 06:53.7
2 Nottingham 2 01:44.7 03:32.1 05:18.7 07:01.8
3 Lady Eleanor Holles (A) 3 01:42.3 03:29.8 05:16.8 07:02.1
4 Marlow 4 01:44.2 03:33.4 05:24.4 07:12.2
5 Henley 5 01:46.1 03:36.4 05:26.8 07:15.5
6 Lea 7 01:45.3 03:36.7 05:28.4 07:16.8
7 St Paul’s Girls School 6 01:46.6 03:39.6 05:29.9 07:19.7
8 Sir William Borlase School 8 01:47.7 03:48.2 DNA 07:41.5

G4+

Time Trial
Position Start Club Time
1 222 Emanuel School 06:45.3
2 224 Godolphin Latymer School 06:46.9
3 220 Haberdashers Monmouth School 06:48.3
4 237 Canford School 06:49.8
5 228 Surbiton High School 06:56.4
6 240 Great Marlow School 07:00.3
7 219 Headington School 07:01.1
8 234 St George’s College 07:01.7
9 225 Peterborough 07:03.6
10 235 King’s School Worcester 07:05.5
11 242 Thames 07:07.4
12 221 George Heriot’s School 07:11.1
13 231 Cheltenham College 07:11.2
14 241 Aberdeen SRA 07:11.5
15 239 Shiplake College 07:15.4
16 223 Maidstone Invicta 07:16.4
17 218 Latymer Upper School 07:17.3
18 227 St Paul’s Girls School 07:20.7
18 232 Eton Excelsior 07:20.7
20 236 Star Club 07:29.3
21 229 Glasgow SRA 07:30.8
22 230 Reading Blue Coat School 07:31.7
23 226 Kingston Grammar School 07:32.3
24 243 Durham School 07:42.3
25 233 Bedford Modern School 07:45.2
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Emanuel School 1 01:52.5 03:46.9 05:44.4 07:48.0
2 Canford School 2 01:55.7 03:52.9 05:52.8 07:53.9
3 Surbiton High School 3 01:58.6 03:58.1 06:00.0 08:04.0
4 St George’s College 4 01:57.9 03:57.8 06:00.9 08:04.3
5 Peterborough 5 01:59.9 04:01.2 06:06.0 08:12.8
6 George Heriot’s School 6 02:01.8 04:06.4 06:14.0 08:22.4
7 Cheltenham College 7 02:05.0 04:10.5 06:20.3 08:29.5
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Godolphin Latymer School 1 01:54.8 03:51.5 05:51.0 07:54.6
2 Haberdashers Monmouth School 2 01:55.8 03:54.8 05:55.9 07:59.2
3 Great Marlow School 3 01:58.8 04:00.6 06:02.7 08:08.4
4 King’s School Worcester 5 02:02.1 04:09.5 06:11.0 08:16.0
5 Thames 6 02:05.4 04:09.9 06:12.6 08:18.2
6 Headington School 4 02:00.1 04:05.4 06:11.6 08:18.5
7 Aberdeen SRA 7 02:03.2 DNA 06:18.8 08:32.5
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Shiplake College 1 01:57.4 04:04.1 06:14.1 08:20.4
2 Maidstone Invicta 2 02:00.6 04:11.4 06:23.4 08:29.4
3 Latymer Upper School 3 02:03.0 04:15.5 06:25.0 08:30.5
4 Eton Excelsior 5 02:04.2 04:14.4 06:32.1 08:34.1
5 St Paul’s Girls School 4 02:05.1 04:19.1 06:26.2 08:41.3
6 Star Club 6 02:05.9 DNA 06:32.8 08:46.5
7 Glasgow SRA 7 02:08.4 04:24.8 06:40.6 08:54.7
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Peterborough 1 01:57.1 03:59.2 06:02.3 08:17.6
2 King’s School Worcester 2 01:59.3 04:03.4 06:05.4 08:17.9
3 Thames 3 02:00.7 04:06.5 06:09.1 08:18.2
4 Headington School 4 01:57.9 04:04.0 06:09.7 08:19.5
5 George Heriot’s School 5 02:01.5 04:09.2 06:15.2 08:21.4
6 Cheltenham College 6 02:02.4 04:11.7 06:19.3 08:22.9
7 Aberdeen SRA 7 02:01.9 04:10.1 06:17.5 DNA
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Emanuel School 1 01:52.4 03:49.7 DNA 07:43.9
2 Godolphin Latymer School 2 01:53.6 03:52.5 DNA 07:50.4
3 Canford School 3 01:54.3 03:54.4 DNA 07:53.2
4 Haberdashers Monmouth School 4 01:54.8 03:53.5 DNA 07:59.1
5 Surbiton High School 5 01:59.8 04:03.2 DNA 08:08.6
6 Great Marlow School 7 01:58.8 04:03.6 DNA 08:13.2
7 St George’s College 6 02:02.2 04:07.7 DNA 08:17.8

CHG4-

Time Trial
Position Start Club Time
1 314 Gloucester Hartpury College 06:25.2
2 301 Henley 06:26.5
3 309 Marlow 06:32.7
4 304 Sir William Borlase School 06:36.7
5 313 Lady Eleanor Holles (B) 06:38.9
6 308 Putney High School 06:39.9
7 306 Lady Eleanor Holles (C) 06:43.4
8 312 St Paul’s Girls School 06:43.5
9 305 Lea 06:44.6
10 302 St Edward’s School 06:44.8
11 311 Commercial 06:50.3
12 310 Bedford Modern School 06:51.8
13 303 King’s School Chester 06:52.3
14 315 Surbiton High School 06:56.6
15 307 Lady Eleanor Holles (A) 07:15.5
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Gloucester Hartpury College 1 01:47.3 03:39.2 05:23.2 07:13.0
2 Lady Eleanor Holles (B) 3 01:48.5 03:42.0 05:29.9 07:19.8
3 St Paul’s Girls School 4 01:51.5 03:47.0 05:31.9 07:21.7
4 Sir William Borlase School 2 01:49.7 03:42.5 05:34.2 07:27.9
5 Bedford Modern School 6 01:54.5 03:53.8 05:41.3 07:34.3
6 Lea 5 01:51.9 03:48.4 05:42.6 07:38.5
7 King’s School Chester 7 01:55.1 DNA 05:50.0 07:45.1
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Henley 1 01:45.8 03:34.6 05:25.9 07:18.2
2 Marlow 2 01:44.9 03:35.8 05:29.6 07:22.7
3 Putney High School 3 01:48.1 03:39.8 05:34.2 07:28.1
4 Lady Eleanor Holles (C) 4 01:48.8 03:41.2 05:36.8 07:30.1
5 St Edward’s School 5 01:49.2 03:44.9 05:41.4 07:35.7
6 Commercial 6 01:51.8 03:47.4 05:45.2 07:42.0
7 Surbiton High School 7 01:49.8 03:48.2 05:48.6 07:49.0
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Lady Eleanor Holles (B) 1 02:04.7 03:45.4 05:38.9 07:31.5
2 St Edward’s School 3 01:59.9 03:46.2 DNA 07:33.3
3 Lea 4 02:03.5 03:48.2 05:42.3 07:34.0
4 Bedford Modern School 2 02:03.9 03:46.7 05:41.9 07:40.6
5 Commercial 5 02:05.5 03:52.6 05:49.8 07:45.1
6 King’s School Chester 6 DNA 03:53.1 05:51.3 07:45.5
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Gloucester Hartpury College 1 01:46.5 03:35.8 05:23.3 07:11.4
2 Henley 2 01:47.4 03:37.7 05:30.3 07:16.9
3 St Paul’s Girls School 4 01:48.4 03:40.0 05:38.9 07:17.3
4 Lady Eleanor Holles (C) 3 01:45.1 03:37.2 05:34.1 07:20.1
5 Marlow 5 01:47.7 03:39.0 DNA 07:22.4
6 Sir William Borlase School 6 01:48.8 03:41.7 DNA 07:25.4
7 Putney High School 7 01:50.6 03:44.8 DNA 07:34.6

CHG4X

Time Trial
Position Start Club Time
1 274 Molesey 06:07.6
2 279 Glasgow SRA 06:07.8
3 276 Warrington 06:08.1
4 270 Shiplake Vikings 06:12.3
5 284 Bann 06:16.5
6 277 Nottingham (A) 06:16.7
7 269 Headington School 06:20.0
8 271 Isle of Ely 06:24.6
9 255 Avon County 06:24.7
10 263 Nottingham (B) 06:26.0
11 254 Latymer Upper School 06:26.1
12 258 Shrewsbury School 06:27.1
13 253 Emanuel School 06:27.4
14 251 Pangbourne College 06:29.5
15 282 Tyne 06:31.1
16 256 Oxford City 06:34.1
17 267 Henley 06:34.4
18 280 Northwich 06:34.7
19 285 Godolphin Latymer School 06:36.8
20 275 Trent 06:39.0
21 257 King’s School Worcester 06:39.5
22 260 Grange School 06:42.7
23 278 Bedford Girls School 06:45.9
24 266 Kingston 06:46.1
25 265 Cantabrigian 06:47.5
26 264 Broxbourne 06:47.9
27 262 Millfield 06:50.0
28 259 Stratford Avon 06:52.3
29 250 Gloucester 06:54.8
30 272 Cheltenham College 06:55.0
31 273 Reading 06:55.9
32 252 Eton Excelsior 06:57.0
33 268 Taunton 06:57.2
34 281 Deben 06:59.5
35 283 Tiffin School 07:28.5
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Shiplake Vikings 2 01:41.5 03:26.9 05:15.1 07:02.6
2 Molesey 1 01:43.1 03:28.1 05:16.8 07:04.2
3 Bann 3 01:45.0 03:31.7 05:20.8 07:07.6
4 Avon County 5 01:45.9 03:37.2 05:30.4 07:22.4
5 Isle of Ely 4 01:43.4 03:36.3 05:31.0 07:22.9
6 Emanuel School 7 01:45.2 03:38.2 05:31.5 07:23.5
7 Shrewsbury School 6 DNA 03:39.9 05:35.2 07:27.2
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Warrington 2 01:40.6 03:24.7 05:48.5 06:57.5
2 Glasgow SRA 1 01:43.9 03:29.0 05:48.9 06:58.5
3 Nottingham (A) 3 01:44.2 03:31.8 05:49.2 07:05.9
4 Headington School 4 01:45.1 03:32.1 05:49.5 07:09.0
5 Nottingham (B) 5 01:48.2 03:37.9 05:50.5 07:17.8
6 Latymer Upper School 6 01:45.7 DNA 05:49.8 07:18.6
7 Pangbourne College 7 01:47.7 03:40.6 05:50.2 07:23.6
E Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Cheltenham College 2 01:52.6 03:48.1 05:44.8 07:40.3
2 Deben 6 01:52.8 03:55.5 05:48.7 07:43.7
3 Eton Excelsior 4 01:53.1 03:51.3 05:47.6 07:44.0
4 Reading 3 01:52.0 03:52.9 05:50.7 07:45.9
5 Gloucester 1 01:53.5 03:52.0 05:51.7 07:50.6
6 Taunton 5 01:53.7 03:54.1 05:52.7 07:53.8
DNF Tiffin School 7 DNA DNA DNA DNA
D Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Kingston 3 01:49.6 03:43.1 05:39.6 07:34.9
2 Cantabrigian 4 01:50.7 03:43.5 05:41.5 07:36.7
3 Bedford Girls School 2 01:50.0 03:48.8 DNA 07:39.9
4 Broxbourne 5 01:54.2 03:52.7 05:45.9 07:41.0
5 Grange School 1 01:50.4 03:49.7 05:45.1 07:43.7
6 Stratford Avon 7 01:51.5 DNA 05:49.0 07:46.5
7 Millfield 6 01:53.3 03:53.5 05:47.7 07:46.5
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Tyne 1 01:45.9 03:36.2 05:28.2 07:16.6
2 Henley 3 01:45.5 03:35.1 05:27.0 07:18.4
3 Northwich 4 01:48.9 03:41.3 05:33.8 07:21.9
4 Godolphin Latymer School 5 01:47.9 03:39.5 05:31.7 07:24.9
5 Oxford City 2 01:46.2 03:40.1 05:32.4 07:26.5
6 Trent 6 01:48.5 03:43.5 05:37.4 07:28.5
7 King’s School Worcester 7 01:49.2 03:42.5 05:37.0 07:29.3
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Emanuel School 5 01:48.5 03:38.8 05:27.6 07:16.1
2 Isle of Ely 4 01:47.4 03:40.0 DNA 07:16.9
3 Avon County 3 01:51.0 03:45.0 05:28.5 07:18.2
4 Pangbourne College 6 01:48.0 03:39.5 05:29.2 07:18.9
5 Latymer Upper School 2 DNA 03:40.9 05:30.2 07:19.9
6 Nottingham (B) 1 DNA DNA 05:30.8 07:21.8
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Warrington 2 01:41.1 03:27.5 05:12.9 06:57.2
2 Glasgow SRA 3 01:44.3 03:34.0 05:15.2 06:57.9
3 Shiplake Vikings 1 01:43.2 03:30.6 05:18.1 07:02.9
4 Molesey 4 01:42.7 03:36.0 05:18.4 07:04.7
5 Bann 6 01:45.0 DNA 05:21.0 07:05.7
6 Nottingham (A) 5 01:43.7 03:35.5 05:21.4 07:07.6
7 Headington School 7 DNA DNA DNA 07:12.6

2ndG4X

Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Nottingham 5 01:42.9 03:33.7 05:26.4 07:17.5
2 Warrington 3 01:47.9 03:46.1 05:48.1 07:45.1
3 Grange School 4 01:51.4 03:51.0 05:52.9 07:51.3
4 Emanuel School 2 01:51.8 03:54.1 06:02.2 08:05.6

CHG2-

Time Trial
Position Start Club Time
1 196 Lea 06:56.8
2 192 Headington School (B) 07:04.0
3 193 Surbiton High School 07:10.3
4 186 Marlow 07:14.1
5 190 St Neots 07:15.4
6 189 Norwich 07:18.8
7 197 Headington School (A) 07:19.3
8 194 Headington School (C) 07:20.1
9 191 Sir William Borlase School 07:21.6
10 188 Godolphin Latymer School 07:23.5
11 199 Hinksey Sculling School 07:26.1
12 187 Molesey 07:28.0
13 195 St Paul’s Girls School 07:28.1
14 185 Cambridge City 07:29.1
15 198 Lady Eleanor Holles School 08:08.9
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Lea 1 01:54.1 03:53.4 05:58.3 08:03.3
2 Marlow 2 01:57.1 04:00.2 06:07.6 08:11.3
3 St Neots 3 01:59.0 04:03.7 06:10.9 08:13.6
4 Headington School (C) 4 02:02.8 04:09.1 06:14.3 08:21.4
5 St Paul’s Girls School 7 02:06.5 04:14.0 06:17.2 08:22.0
6 Sir William Borlase School 5 02:04.9 04:10.4 06:20.5 08:28.6
7 Molesey 6 02:04.6 04:13.4 06:24.4 08:37.9
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Headington School (B) 1 01:59.8 04:01.0 06:09.0 08:09.9
2 Surbiton High School 2 02:00.8 04:05.5 06:10.6 08:14.4
3 Norwich 3 02:00.3 04:03.9 06:11.1 08:21.1
4 Godolphin Latymer School 5 02:03.7 04:10.3 06:15.9 08:21.7
5 Hinksey Sculling School 6 02:04.6 04:09.8 06:16.2 08:23.2
6 Headington School (A) 4 02:02.7 04:10.8 06:17.5 08:27.8
7 Cambridge City 7 02:04.3 04:14.4 06:25.9 08:40.9
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 St Paul’s Girls School 1 02:01.9 04:07.7 06:20.5 08:22.0
2 Hinksey Sculling School 2 02:02.9 04:10.0 06:21.3 08:26.8
3 Headington School (A) 3 02:04.6 04:15.1 06:21.8 08:32.2
4 Molesey 5 02:04.0 04:14.0 06:24.2 08:36.2
5 Cambridge City 6 02:05.6 04:16.1 06:25.3 08:40.0
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Lea 1 01:53.6 03:55.5 05:58.1 07:59.2
2 Headington School (B) 2 01:59.2 04:03.2 06:06.2 08:08.1
3 Marlow 3 01:57.1 04:04.1 DNA 08:13.1
4 Surbiton High School 5 01:59.5 04:07.5 06:14.7 08:14.6
5 St Neots 4 02:00.4 04:09.3 06:19.5 08:22.4
6 Norwich 6 02:02.7 04:11.9 06:22.2 08:26.1
7 Godolphin Latymer School 8 02:03.1 04:14.6 06:24.4 08:27.5
8 Headington School (C) 7 02:01.9 04:12.3 06:22.5 08:28.9

CHG2X

Time Trial
Position Start Club Time
1 94 Headington School 06:36.6
2 105 Reading 06:38.4
3 102 Northwich (B) 06:40.0
4 100 Thames (B) 06:42.2
5 113 Surbiton High School 06:49.5
6 101 Marlow 06:53.7
7 93 Norwich 06:55.9
8 91 Wallingford (A) 06:58.4
9 89 St George’s College 06:58.6
10 86 Nottingham 07:01.7
10 97 Castle Semple 07:01.7
12 109 King’s School Worcester (A) 07:01.9
13 83 Nottingham & Union 07:02.1
14 104 Trent 07:03.8
15 107 Sir William Perkin’s School (A) 07:04.3
16 95 Twickenham (A) 07:05.5
17 88 Star Club 07:07.5
18 120 Kingston Grammar School (B) 07:08.9
19 103 Guildford 07:09.4
20 261 Monkton Combe School 07:10.1
21 116 Shiplake College 07:10.3
22 90 King’s School Chester 07:10.9
23 117 Cardiff City 07:11.3
24 87 Maidenhead 07:12.2
25 110 Llandaff 07:15.4
25 111 American School 07:15.4
27 92 Putney High School 07:15.5
28 82 King’s School Worcester (B) 07:17.1
29 114 Wallingford (B) 07:17.2
30 119 Broxbourne 07:17.9
31 108 Runcorn (B) 07:18.1
32 85 Northwich (A) 07:18.6
33 118 Bedford Girls School 07:19.2
34 96 Grange School 07:20.6
35 121 Thames (A) 07:21.3
36 98 Twickenham (B) 07:25.8
37 106 King’s College School 07:27.1
38 115 Rob Roy 07:29.1
39 81 Kingston Grammar School (A) 07:32.4
40 99 Tideway Scullers School 07:45.8
41 84 Runcorn (A) 08:27.7
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Headington School 1 01:48.3 03:44.5 05:59.7 07:41.5
2 Thames (B) 2 01:52.0 DNA 06:00.0 07:45.1
3 Surbiton High School 3 01:57.6 03:55.1 06:00.9 07:52.2
4 St George’s College 5 DNA 03:59.1 06:00.5 07:54.9
5 Wallingford (A) 4 01:55.8 03:57.4 06:02.1 07:58.8
6 Nottingham & Union 7 01:56.8 04:00.9 06:02.9 07:59.0
7 King’s School Worcester (A) 6 01:58.1 03:58.6 06:02.5 08:01.8
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Northwich (B) 2 01:49.8 03:45.7 DNA 07:35.1
2 Reading 1 01:47.3 03:43.1 DNA 07:37.5
3 Marlow 3 01:51.7 03:49.6 DNA 07:49.1
4 Norwich 4 01:54.4 03:54.4 DNA 07:51.6
5 Nottingham 5 01:56.8 03:59.8 DNA 08:04.6
6 Trent 7 01:57.8 03:59.2 DNA 08:05.1
7 Castle Semple 6 01:57.0 03:56.7 DNA 08:05.4
F Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Rob Roy 3 02:02.8 04:12.8 06:25.6 08:36.8
2 Twickenham (B) 1 02:04.7 04:13.5 06:31.9 08:40.7
3 Tideway Scullers School 5 02:05.0 04:18.2 06:29.9 08:44.5
4 King’s College School 2 02:06.1 04:20.5 06:33.4 08:45.3
5 Kingston Grammar School (A) 4 02:00.1 04:16.4 06:32.8 08:53.4
6 Runcorn (A) 6 DNA DNA 07:30.2 10:10.9
E Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Thames (A) 7 02:03.1 04:10.1 06:16.4 08:22.2
2 Wallingford (B) 1 01:59.3 04:12.4 06:21.7 08:29.6
3 Runcorn (B) 3 02:02.4 04:18.1 06:25.1 08:33.6
4 Bedford Girls School 5 02:00.7 04:14.7 06:26.3 08:35.4
5 Grange School 6 DNA DNA 06:28.0 08:38.9
6 Broxbourne 2 02:01.5 04:20.6 06:29.1 08:40.9
D Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Maidenhead 3 01:59.1 04:06.8 06:12.7 08:13.7
2 Cardiff City 2 02:00.5 04:09.2 06:14.1 08:15.9
3 King’s School Chester 1 01:59.9 04:07.4 06:11.6 08:18.2
4 Putney High School 6 DNA DNA 06:15.5 08:19.2
5 King’s School Worcester (B) 7 02:03.6 04:12.5 06:19.6 08:22.1
6 Llandaff 5 02:04.6 04:16.1 06:23.5 08:23.9
7 American School 4 02:01.2 04:15.0 06:22.0 08:25.6
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Twickenham (A) 2 01:56.4 03:54.5 05:57.5 08:00.9
2 Sir William Perkin’s (A) 1 01:54.6 03:59.4 06:03.6 08:09.0
3 Kingston Grammar School (B) 4 02:00.8 04:04.1 06:07.9 08:14.4
4 Shiplake College 7 02:02.2 04:07.4 06:10.4 08:17.6
5 Star Club 3 01:59.5 04:05.0 06:12.7 08:19.6
6 Monkton Combe School 6 02:04.4 04:10.1 06:14.9 08:20.2
7 Guildford 5 01:59.8 04:06.4 06:13.0 08:20.7
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 St George’s College 1 01:55.4 03:56.9 05:58.6 08:01.0
2 Wallingford (A) 2 01:56.0 04:01.7 06:03.5 08:04.6
3 King’s School Worcester (A) 4 DNA 04:00.3 06:03.1 08:05.5
4 Trent 6 01:57.4 04:02.4 06:05.2 08:05.8
5 Nottingham & Union 3 01:55.7 04:01.0 06:04.5 08:06.1
6 Nottingham 5 DNA DNA 06:06.4 08:08.6
7 Castle Semple 7 01:57.6 04:06.0 06:10.8 08:16.1
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Headington School 2 01:47.1 03:39.8 05:35.3 07:30.5
2 Northwich (B) 1 01:50.2 03:45.4 05:41.8 07:37.3
3 Thames (B) 4 01:49.0 DNA 05:44.9 07:39.8
4 Marlow 5 01:52.4 03:50.7 05:51.6 07:47.5
5 Norwich 6 01:54.1 03:53.2 05:53.1 07:47.8
6 Reading 3 01:50.6 03:48.6 05:48.0 07:49.0
7 Surbiton High School 7 01:55.8 03:54.7 05:57.0 07:55.4

CHG1X

Time Trial
Position Start Club Time
1 125 Warrington 07:20.8
2 145 Tideway Scullers School (B) 07:29.5
3 116 Bann 07:30.3
4 137 Agecroft 07:32.3
5 122 Durham ARC 07:32.9
6 139 Putney High School 07:33.4
7 144 Exeter University 07:37.5
8 132 Stratford Avon 07:39.2
9 108 Monkton Combe School 07:39.8
10 133 American School 07:40.0
11 136 Norwich (A) 07:43.7
12 146 Cambridge 99 07:44.2
13 134 Isle of Ely 07:45.3
14 131 Norwich (B) 07:45.5
15 110 BTC Southampton 07:45.8
16 128 Tyne 07:46.2
17 130 King Edward School 07:46.6
18 141 Avon County (B) 07:48.1
19 126 Nottingham (A) 07:48.2
19 138 Nottingham (B) 07:48.2
21 114 Christchurch (A) 07:48.5
22 142 Mossbourne Community College 07:50.3
23 140 Reading (B) 07:54.1
24 121 Christchurch (B) 07:54.5
25 143 Walton 07:54.8
26 119 Shiplake College 07:55.3
27 112 Globe 07:57.9
28 127 Newark 08:01.4
29 109 Reading (A) 08:03.8
30 124 Cambridge City 08:04.2
31 135 Kingston Grammar School (B) 08:06.2
32 106 Headington School 08:07.2
33 111 Norwich (C) 08:10.1
34 117 Runcorn 08:11.4
35 129 King’s Ely 08:12.5
36 120 Walbrook 08:12.8
37 113 Tideway Scullers School (A) 08:14.3
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Warrington 1 08:44.5 DNA 04:10.1 DNA
2 Agecroft 2 08:47.2 DNA 04:17.4 DNA
3 Durham ARC 3 08:58.0 DNA 04:14.2 DNA
4 Stratford Avon 4 09:03.1 DNA 04:24.0 DNA
5 Tyne 8 DNA DNA 04:29.4 DNA
6 Monkton Combe School 5 09:11.3 DNA 04:25.1 DNA
7 Cambridge 99 6 DNA DNA 04:26.1 DNA
8 Isle of Ely 7 DNA DNA DNA DNA
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Tideway Scullers School (B) 1 DNA DNA DNA DNA
2 Putney High School 3 DNA DNA DNA DNA
3 Bann 2 DNA DNA DNA DNA
4 Exeter University 4 DNA DNA DNA DNA
5 American School 5 DNA DNA DNA DNA
6 Norwich (A) 6 DNA DNA DNA DNA
7 BTC Southampton 8 DNA DNA DNA DNA
8 Norwich (B) 7 DNA DNA DNA DNA
E Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Runcorn 2 DNA 04:37.0 07:02.8 09:29.0
2 Walbrook 4 DNA 04:39.5 07:07.2 09:31.0
3 King’s Ely 3 DNA 04:39.1 07:07.6 09:35.1
4 Tideway Scullers School (A) 5 DNA 04:43.7 07:13.5 09:38.5
DNF Norwich (C) 1 DNA 04:26.2 06:50.5 DNA
D Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Shiplake College 2 DNA 04:24.1 06:41.9 08:58.7
2 Walton 1 DNA 04:27.4 06:43.3 09:04.0
3 Reading (A) 5 DNA 04:36.9 06:54.0 09:13.6
4 Newark 4 DNA 04:27.9 06:51.4 09:10.1
5 Kingston Grammar School (B) 7 DNA 04:33.2 06:58.0 09:16.7
6 Globe 3 DNA 04:31.6 06:54.9 09:17.8
7 Cambridge City 6 DNA 04:35.4 06:56.3 09:18.2
8 Headington School 8 DNA 04:37.4 DNA 09:22.5
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Avon County (B) 2 02:12.1 04:16.1 06:28.0 08:41.0
2 Nottingham (B) 3 02:08.9 04:16.3 06:30.2 08:43.7
3 Nottingham (A) 4 02:08.0 04:17.1 06:31.6 08:43.9
4 King Edward School 1 DNA 04:19.6 06:33.5 08:47.5
5 Christchurch (A) 5 DNA 04:20.3 06:38.4 08:55.6
6 Reading (B) 7 DNA 04:24.5 06:42.5 08:59.8
7 Mossbourne Community College 6 DNA 04:28.7 06:45.0 09:01.9
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Warrington 1 01:55.0 03:58.3 06:03.4 08:09.1
2 Tideway Scullers School (B) 2 01:59.4 04:05.3 06:13.1 08:21.7
3 Putney High School 3 01:59.9 04:07.6 06:15.9 08:29.6
4 Agecroft 4 DNA 04:10.4 06:20.7 08:31.4
5 Durham ARC 5 02:03.3 04:15.4 06:26.0 08:35.1
6 Bann 6 02:05.3 04:16.6 06:32.1 08:39.2
7 Exeter University 8 02:04.7 04:17.9 DNA 08:47.0
8 Stratford Avon 7 02:04.0 04:22.3 06:28.7 09:03.4

JuniorRowingResults