National Schools Regattas J18 Boys (27/05/2016 – 29/05/2016


(Photo courtesy of AllMarkOne)

Time trial – 1.75K
Multi-lane – 2K

CH8+ / 1st 8+

Time Trial
Position Start Club Time
1 289 Eton College 05:14.0
2 294 Westminster School 05:14.2
3 296 St Paul’s School 05:20.3
4 298 Shiplake College 05:22.0
5 290 Radley College 05:22.4
6 288 Winchester College 05:23.0
7 295 Hampton School 05:23.9
8 297 St Edward’s School 05:24.3
9 319 London Oratory School 05:28.9
10 292 Shrewsbury School 05:25.1
11 291 King’s School Chester 05:26.4
12 293 Abingdon School 05:30.2
13 307 Portora 05:31.1
14 308 King’s College School 05:31.8
15 309 Norwich School 05:33.0
16 302 Bedford School 05:34.4
17 301 Windsor Boys School 05:34.7
18= 317 Dulwich College 05:35.6
18= 314 Monmouth School 05:35.6
19 303 Reading Blue Coat School 05:36.5
20 315 King’s School Canterbury 05:37.4
21 300 Yarm School 05:40.1
22 313 Kingston Grammar School 05:40.4
23 312 Pangbourne College 05:40.6
24 318 Claires Court School 05:44.3
25 304 Emanuel School 05:50.0
26 311 Bryanston School 05:51.0
27 306 Millfield 05:51.3
28 316 Cheltenham College 05:52.6
29 310 Cantabrigian 05:54.6
30 299 Oratory School 05:56.3
31 305 Monkton Combe School 05:56.4
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Eton College 1 01:27.5 02:57.8 04:29.1 05:59.9
2 Winchester College 2 01:30.0 03:02.1 04:35.0 06:08.2
3 St Edward’s School 3 01:29.2 03:03.6 04:36.5 06:10.3
4 London Oratory School 4 01:32.2 03:08.6 04:42.3 06:15.8
5 King’s College School 5 01:32.6 03:09.6 04:43.5 06:17.5
6 Dulwich College 6 01:34.2 03:12.1 04:49.6 06:23.5
7 Monmouth School 7 01:33.4 03:10.5 04:49.1 06:26.4
8 Pangbourne College 8 DNA 03:15.6 04:54.2 06:32.5
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Westminster School 1 01:27.6 02:57.9 04:28.8 06:02.3
2 Shiplake College 2 01:28.7 03:00.6 04:34.9 06:07.4
3 Shrewsbury School 3 01:30.4 03:02.6 04:39.3 06:12.4
4 Abingdon School 4 01:29.3 03:03.1 04:39.6 06:12.9
5 Portora 5 01:33.1 03:09.1 04:45.3 06:18.9
6 Windsor Boys School 6 01:35.1 03:10.8 04:47.9 06:24.3
7 King’s School Canterbury 7 01:34.1 03:11.3 04:50.4 06:25.7
8 Kingston Grammar School 8 01:31.7 03:09.5 04:50.1 06:27.6
Semi-Final 3
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Radley College 2 01:29.1 03:00.7 04:34.6 06:05.4
2 St Paul’s School 1 01:29.6 03:01.8 DNA 06:06.6
3 Hampton School 3 01:31.0 03:02.8 04:36.0 06:06.8
4 King’s School Chester 4 01:32.0 03:06.2 04:42.3 06:17.2
5 Norwich School 5 01:33.0 03:08.2 04:44.5 06:17.8
6 Bedford School 6 01:33.9 03:09.9 04:46.9 06:21.4
7 Reading Blue Coat School 7 01:32.4 03:08.9 04:47.3 06:21.7
8 Yarm School 8 01:35.4 03:15.0 04:56.7 06:36.8
D Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Claires Court School 1 01:34.4 03:10.8 04:50.3 06:30.3
2 Emanuel School 2 01:36.2 03:16.8 04:59.3 06:38.3
3 Bryanston School 3 DNA 03:15.8 04:58.1 06:40.6
4 Cheltenham College 5 01:35.9 03:17.9 05:00.5 06:40.9
5 Millfield 4 DNA 03:18.5 05:01.5 06:42.4
6 Cantabrigian 6 01:37.3 03:19.6 05:02.9 06:43.4
7 Oratory School 7 01:36.6 03:23.2 05:10.9 06:45.0
8 Monkton Combe School 8 01:37.8 03:22.8 05:10.7 06:46.6
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Reading Blue Coat School 1 01:32.3 03:09.7 04:47.4 06:24.2
2 Dulwich College 2 01:34.2 03:12.6 04:51.5 06:28.9
3 Windsor Boys School 3 01:35.3 DNA 04:52.6 06:30.1
4 King’s School Canterbury 4 01:34.9 03:13.4 04:53.3 06:31.4
5 Monmouth School 5 01:34.5 DNA 04:54.9 06:32.0
6 Kingston Grammar School 6 01:33.7 DNA 04:56.5 06:34.4
7 Pangbourne College 7 01:36.2 03:16.7 04:58.0 06:38.2
8 Yarm School 8 01:37.4 03:19.4 05:03.4 06:46.2
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Shrewsbury School 1 01:29.4 DNA 04:48.9 06:13.0
2 Abingdon School 2 01:28.7 DNA 04:49.9 06:14.8
3 King’s School Chester 3 01:31.6 DNA 04:50.6 06:16.2
4 London Oratory School 4 01:34.0 DNA 04:51.0 06:18.1
5 King’s College School 5 DNA DNA 04:51.7 06:19.8
6 Portora 7 01:33.1 DNA 04:48.1 06:23.1
7 Norwich School 6 01:34.8 DNA 04:48.3 06:23.9
8 Bedford School 8 01:34.4 DNA 04:48.6 06:31.3
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Westminster School 2 01:26.1 02:56.4 04:53.7 05:55.1
2 Eton College 1 01:27.8 02:57.6 04:53.4 05:56.1
3 Radley College 3 01:29.7 03:02.9 04:53.9 06:07.9
4 Shiplake College 6 DNA 03:06.7 04:54.4 06:10.3
5 St Paul’s School 4 01:31.5 03:06.1 04:54.7 06:13.1
6 Hampton School 5 01:32.4 03:05.0 04:54.2 06:13.6
7 Winchester College 7 01:32.7 03:07.2 04:55.0 06:16.8
8 St Edward’s School 8 DNA DNA DNA 06:17.1

2nd 8+

Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Westminster School 2 01:30.6 03:04.2 04:40.5 06:17.0
2 Shiplake College 6 01:34.0 03:10.4 04:51.0 06:26.1
3 St Paul’s School 5 01:35.1 03:12.3 04:52.0 06:26.5
4 Shrewsbury School 3 01:32.3 03:10.0 04:48.6 06:26.9
5 Radley College 1 01:32.9 03:15.1 04:55.2 06:34.9
6 Cantabrigian 4 01:49.4 03:49.6 05:46.9 07:41.5
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Hampton School 2 01:31.9 03:08.8 04:44.8 06:20.3
2 Eton College 4 01:33.8 03:10.2 04:45.7 06:22.2
3 Abingdon School 6 01:31.5 03:09.6 04:47.2 06:25.9
4 King’s Chester School 5 01:33.0 03:11.8 04:48.4 06:27.3
5 Reading Blue Coat School 1 01:37.1 03:18.4 05:00.8 06:44.6
6 Millfield 3 01:42.8 03:30.1 05:16.0 07:04.1
Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Westminster School 1 01:31.1 03:05.9 04:41.2 06:16.7
2 Hampton School 2 01:34.2 03:12.0 04:48.6 06:23.4
3 Eton College 3 01:36.3 03:15.1 04:51.2 06:25.8
4 Abingdon School 6 01:36.0 03:12.3 04:50.7 06:29.2
5 Shiplake College 4 01:35.7 03:15.4 04:55.9 06:32.0
6 St Paul’s School 5 01:33.5 03:15.7 04:55.6 06:33.1
7 King’s Chester School 7 01:36.9 03:16.8 04:56.7 06:33.3
8 Shrewsbury School 8 01:39.4 03:17.4 04:59.3 06:39.6

3rd 8+

Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Eton College (A) 2 01:36.6 03:16.7 04:57.2 06:36.2
2 Hampton School 1 01:38.3 03:18.5 05:01.8 06:42.0
3 Eton College (B) 4 01:37.0 03:23.5 05:02.7 06:43.7
4 Shrewsbury School 5 01:40.2 03:23.8 05:07.3 06:49.0
5 Shiplake College 3 01:39.7 03:20.4 05:08.4 06:54.1

CH4+

Time Trial
Position Start Club Time
1 295 Eton College 05:46.9
2 296 St Paul’s School (B) 05:49.1
3 290 Westminster School 05:53.2
4 287 Radley College 05:55.9
4 298 Winchester College (A) 05:55.9
6 297 Abingdon School 05:56.8
7 292 Shiplake College 05:59.9
8 300 Bedford School 06:01.1
9 289 Shrewsbury School 06:06.7
10 299 King’s College School 06:08.5
11 294 Hampton School 06:09.1
12 288 Winchester College (B) 06:11.8
13 286 St Paul’s School (A) 06:12.7
14 293 Millfield 06:17.1
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Eton College 1 01:34.0 03:11.0 04:51.5 06:33.5
2 Winchester College (A) 2 01:35.5 03:14.4 04:56.8 06:38.9
3 Radley College 3 01:37.5 03:18.0 05:01.8 06:44.6
4 Bedford School 4 01:37.8 DNA 05:02.4 06:46.2
5 Shrewsbury School 5 01:40.2 03:24.0 05:07.7 06:51.9
6 Winchester College (B) 6 01:38.6 03:23.1 05:10.5 06:58.8
7 St Paul’s School (A) 7 01:41.0 03:25.7 05:14.3 07:01.9
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 St Paul’s School (B) 1 01:35.2 03:16.1 04:57.1 06:37.7
2 Westminster School 2 01:39.1 03:22.5 05:02.0 06:41.9
3 Abingdon School 3 01:39.5 03:25.4 05:03.5 06:42.7
4 Shiplake College 4 01:38.4 03:23.0 05:04.2 06:45.2
5 King’s Coll School 5 01:41.8 03:28.8 05:09.8 06:52.2
6 Hampton School 6 01:41.6 03:27.8 05:11.1 06:53.7
7 Millfield 7 01:41.4 03:30.7 05:19.7 07:07.9
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Bedford School 1 01:39.7 03:24.1 05:10.2 06:52.7
2 Hampton School 4 01:40.7 03:26.5 05:12.5 06:54.8
3 Shrewsbury School 2 01:42.1 03:27.9 05:14.8 06:57.8
4 Winchester College (B) 5 01:40.1 03:27.2 05:16.6 06:59.8
5 King’s College School 3 01:43.1 03:29.3 05:17.8 07:00.1
6 Millfield 7 01:43.8 03:30.4 05:24.0 07:11.1
7 St Paul’s School (A) 6 01:47.2 03:35.4 05:31.5 07:22.0
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Eton College 1 01:33.6 03:10.5 04:49.1 06:27.7
2 St Paul’s School (B) 2 01:35.3 03:14.2 04:55.2 06:33.3
3 Winchester College (A) 3 01:37.0 03:16.2 04:56.1 06:34.7
4 Westminster School 4 01:37.5 03:17.3 04:57.0 06:35.2
5 Shiplake College 7 01:38.0 03:19.6 04:59.7 06:37.3
6 Abingdon School 5 01:38.7 03:18.6 05:00.1 06:40.6
7 Radley College 6 01:39.8 03:20.8 05:01.5 06:41.8

CH4-

Time Trial
Position Start Club Time
1 322 Hampton School 05:41.8
2 327 Westminster School 05:42.8
3 324 Shiplake College 05:43.7
4 331 Radley College 05:48.6
5 323 King’s School Canterbury 05:49.1
6 332 Eton College 05:50.5
7 320 Pangbourne College 05:51.3
8 325 Marlow 05:52.4
9 328 Shrewsbury School 05:53.0
10 316 Windsor Boys School 05:53.4
11 319 St Paul’s School 05:55.1
12 329 Abingdon School 05:56.1
13 321 King’s School Chester 05:59.1
14 317 Reading Blue Coat School 06:05.5
15 334 Tyne 06:08.3
16 326 Norwich School 06:11.5
17 330 Kingston Grammar School 06:11.9
18 333 Millfield 06:43.0
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Hampton School 1 01:31.6 03:08.8 04:56.3 06:23.2
2 Radley College 2 01:35.6 03:11.9 04:56.8 06:25.2
3 Shrewsbury School 5 01:33.5 03:18.1 04:58.9 06:31.0
4 King’s School Canterbury 3 DNA 03:14.8 04:57.9 06:31.7
5 King’s School Chester 7 01:35.8 03:17.5 04:58.5 06:37.5
6 Abingdon School 6 01:35.1 03:13.4 04:57.4 06:41.8
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Westminster School 1 01:30.3 03:05.7 04:42.8 06:19.9
2 Shiplake College 2 01:32.1 03:08.1 04:45.4 06:21.4
3 Eton College 3 01:34.6 03:12.0 04:48.6 06:25.1
4 Pangbourne College 4 01:33.8 03:12.8 04:52.7 06:31.5
5 St Paul’s School 6 01:36.2 03:16.5 04:56.3 06:35.6
6 Reading Blue Coat School 7 01:38.5 03:21.6 05:05.9 06:46.5
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Norwich School 2 01:43.7 03:26.6 05:09.1 06:51.6
2 Kingston Grammar School 3 01:41.5 03:25.9 05:10.4 06:53.7
3 Tyne 1 01:50.5 03:29.0 05:14.3 06:56.7
4 Millfield 4 DNA 03:47.0 05:43.3 07:40.3
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 King’s School Chester 2 01:38.1 03:23.3 05:03.1 06:41.7
2 Windsor Boys School 5 01:39.8 03:21.9 05:02.2 06:42.9
3 Abingdon School 3 01:37.2 03:19.2 05:02.7 06:43.8
4 St Paul’s School 1 01:39.0 03:26.5 05:06.7 06:45.1
5 Reading Blue Coat School 4 01:40.2 03:37.3 05:13.9 06:57.1
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Westminster School 1 01:32.1 03:11.1 04:49.9 06:26.5
2 Hampton School 2 01:33.8 03:12.6 04:51.7 06:28.0
3 Shiplake College 3 01:34.1 03:13.1 04:52.1 06:29.5
4 Eton College 4 01:36.8 03:16.9 04:54.7 06:34.3
5 Radley College 5 01:36.2 03:18.1 04:57.3 06:34.7
6 Shrewsbury School 6 01:34.9 03:15.8 04:55.0 06:35.9
7 Pangbourne College 7 DNA 03:16.4 05:00.7 06:38.1
8 King’s School Canterbury 8 01:38.5 03:19.0 05:02.8 06:41.9

1st 4+

Time Trial
Position Start Club Time
1 222 Kingston 05:56.4
2 227 Westminster School 05:57.7
3 243 Latymer Upper School 05:59.2
4 241 St Paul’s School 06:01.6
5 242 King’s Chester School 06:02.1
6 224 Readding Blue Coat School 06:03.0
7 229 Kingston Grammar School 06:03.5
8 223 St Joseph College 06:04.7
9 232 Hampton School 06:05.4
10 219 St George’s College 06:06.2
11 246 St Edward’s School 06:08.4
12 245 Dulwich College 06:09.6
13 238 London Oratory School 06:10.5
14 236 Shiplake College 06:11.0
15 234 Aberdeen SRA 06:11.2
16 225 Norwich School 06:11.7
17 235 King’s Worcester School 06:11.9
18 239 Sir William Borlase School 06:16.0
19 247 Bryanston School 06:18.6
20 237 King’s College School 06:21.7
21 226 Bedford Modern School 06:23.0
22 220 Bedford School 06:23.2
23 244 Emanuel School 06:23.7
24 230 Canford School 06:23.9
25 233 George Heriot’s School 06:26.0
26 221 Oratory School 06:26.3
27 240 King’s Canterbury School 06:26.5
28 231 Cantabrigian 06:28.0
29 248 Winchester College 06:32.4
30 228 Great Marlow School 06:35.0
31 249 Whitgift School 06:37.3
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 St Paul’s School 2 01:42.3 03:26.7 05:10.3 06:50.2
2 Kingston 1 01:39.2 03:24.4 05:09.2 06:51.1
3 King’s Chester School 3 01:41.7 03:26.3 05:11.3 06:54.2
4 Dulwich College 6 DNA 03:27.7 05:14.2 06:58.8
5 Hampton School 5 01:41.1 03:28.6 05:15.0 06:59.9
6 St Joseph College 4 01:42.0 03:31.7 05:19.2 07:02.6
7 London Oratory School 7 01:42.9 03:34.6 05:26.1 07:15.4
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Westminster School 1 01:38.4 03:20.6 05:02.9 06:44.7
2 Reading Blue Coat School 3 01:39.8 03:23.5 05:04.7 06:46.0
3 Latymer Upper School 2 01:41.6 03:29.8 05:06.9 06:46.3
4 St George’s College 5 01:38.1 03:21.7 05:05.6 06:49.1
5 Kingston Grammar School 4 01:41.4 03:27.6 05:09.9 06:52.5
6 Shiplake College 7 01:45.7 03:31.4 05:15.7 06:58.5
7 St Edward’s School 6 01:39.6 03:25.2 05:10.8 06:59.8
D Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 King’s Canterbury School 6 01:44.5 03:33.8 05:23.5 07:12.0
2 Emanuel School 2 01:45.4 03:38.0 05:26.2 07:15.1
3 Cantabrigian 7 01:44.1 03:36.3 05:26.6 07:15.8
4 Oratory School 5 01:42.8 03:35.7 05:29.5 07:19.7
5 Canford School 3 01:45.0 03:38.7 05:31.7 07:20.5
6 Bedford School 1 01:46.8 03:40.3 05:30.7 07:21.6
7 George Heriot’s School 4 01:47.1 DNA 05:31.2 07:23.9
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Norwich School 2 01:39.0 03:24.9 05:12.0 06:55.2
2 King’s Worcester School 3 01:42.4 03:29.9 05:17.1 07:01.1
3 Aberdeen SRA 1 01:42.0 03:30.8 05:18.8 07:05.9
4 Sir William Borlase School 4 01:41.6 03:29.3 05:19.6 07:07.7
5 Bryanston School 5 01:44.0 03:31.6 05:21.9 07:13.2
6 King’s College School 6 01:45.9 03:35.7 05:28.6 07:20.0
7 Bedford Modern School 7 01:48.9 03:41.0 05:37.0 07:30.4
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 King’s Chester School 1 01:42.4 03:26.8 05:11.9 06:54.3
2 Dulwich College 3 01:42.1 03:27.5 05:18.7 06:57.6
3 Hampton School 5 01:42.6 03:29.3 05:19.7 06:57.6
4 St Joseph College 6 DNA 03:32.4 05:20.5 07:01.0
5 Shiplake College 2 DNA 03:34.2 05:13.5 07:02.6
6 London Oratory School 7 01:43.8 03:32.9 05:21.4 07:03.0
7 St Edward’s School 4 DNA 03:37.2 05:18.0 07:10.5
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Westminster School 2 01:38.3 03:21.6 05:05.5 06:46.9
2 Reading Blue Coat School 3 01:40.3 03:25.2 05:08.4 06:48.4
3 Latymer Upper School 4 01:40.0 03:27.6 05:09.6 06:49.1
4 Kingston 6 01:39.8 03:26.5 05:10.6 06:49.7
5 St Paul’s School 1 01:41.1 03:29.5 05:12.0 06:50.1
6 Kingston Grammar School 7 01:39.3 03:28.9 05:12.8 06:51.9
7 St George’s College 5 01:38.6 03:25.6 05:12.4 06:54.6

CH4X / 2nd4X

Time Trial
Position Start Club Time
1 249 Claires Court School 05:30.1
2 266 Marlow 05:37.9
3 246 Maidenhead 05:39.8
4 275 Windsor Boys School 05:41.1
5 254 Northwich 05:42.3
6 272 Leander Club 05:43.0
7 258 Lea 05:44.3
8 262 King’s School Worcester 05:45.0
9 260 Sir William Borlase School 05:48.1
10 269 Glasgow SRA 05:48.8
11 247 Gloucester Hartpury College 05:49.1
12 264 RGS High Wycombe 05:50.0
13 263 Thames 05:51.0
14 277 Bedford Modern School 05:51.2
15 267 York City 05:52.3
16 259 Tiffin School 05:53.5
17 271 Abingdon School 05:54.1
18 251 Star Club 05:55.6
19 276 Tyne 05:55.7
20 256 Broxbourne 05:56.7
21 265 Molesey 05:57.5
22 244 St Peter’s School 05:57.6
23 278 Grange School 05:58.0
24 268 Ardingly 05:59.9
25 257 Hinksey Sculling School 06:02.1
26 273 Durham School 06:02.2
27 270 Tideway Scullers School 06:02.4
28 245 Wallingford 06:02.5
29 252 Llandaff 06:03.8
30 261 RGS Worcester 06:04.2
31 255 King’s Ely 06:07.9
32 248 King’s School Chester 06:12.1
33 250 St Paul’s School 06:20.2
34 253 St Joseph College 06:37.6
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Claires Court School 1 01:34.7 03:11.6 04:44.9 06:21.1
2 Windsor Boys School 2 01:32.9 03:11.4 04:48.5 06:24.7
3 Northwich 3 01:35.4 03:16.9 04:57.5 06:31.3
4 King’s School Worcester 4 01:37.2 03:17.8 05:00.9 06:35.9
5 Sir William Borlase School 5 01:36.7 03:18.8 05:01.8 06:40.7
6 RGS High Wycombe 6 01:38.2 03:20.4 05:02.9 06:42.1
7 Thames 7 01:36.4 03:19.7 DNA 06:44.4
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Leander Club 3 01:35.6 03:14.1 04:51.4 06:26.7
2 Marlow 1 01:36.5 03:15.1 04:53.0 06:28.1
3 Maidenhead 2 01:37.8 03:18.3 04:58.3 06:32.7
4 Lea 4 01:38.5 03:19.5 04:57.7 06:33.1
5 Bedford Modern School 7 01:40.5 03:18.8 05:00.0 06:39.3
6 Glasgow SRA 5 01:38.1 03:20.5 05:02.3 06:39.5
7 Gloucester Hartpury College 6 01:38.9 03:24.0 05:07.1 06:45.3
F Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 RGS Worcester 1 01:40.2 03:23.5 05:09.0 06:52.3
2 King’s Ely 2 01:43.3 03:29.1 05:13.8 06:59.6
3 King’s School Worcester (B) 4 01:45.3 03:32.5 05:20.7 07:06.0
4 King’s School Chester 3 01:47.2 03:35.7 05:23.0 07:07.3
5 St Paul’s School 5 01:47.7 03:37.9 05:27.1 07:17.6
6 Durham School 6 01:46.8 03:36.8 05:29.1 07:21.8
E Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 King’s School Worcester (C) 2 01:40.7 03:23.4 05:06.8 06:49.5
2 Durham School 4 01:39.5 03:21.9 05:06.2 06:50.9
3 Ardingly 1 01:39.8 03:24.5 05:08.9 06:51.1
4 Hinksey Scullers School 3 01:40.3 03:27.0 05:12.4 06:53.6
5 Tideway Scullers School 5 01:41.9 03:28.9 05:12.0 06:57.6
6 Llandaff 7 01:41.0 03:27.7 05:14.1 06:57.9
7 Wallingford 6 01:42.8 DNA 05:14.8 06:57.9
D Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Northwich 1 01:39.5 03:19.4 05:00.1 06:41.7
2 Maidenhead 3 01:38.9 03:19.9 05:03.3 06:46.4
3 Broxbourne 2 01:37.8 03:22.4 05:04.1 06:48.1
4 Molesey 4 01:38.6 03:22.7 05:05.0 06:50.6
5 Grange School 7 01:40.4 03:24.3 05:09.7 06:53.2
6 Sir William Borlase School 5 01:40.7 DNA 05:08.8 06:53.4
7 St Peter’s School 6 01:40.0 DNA 05:11.2 06:59.8
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Leander Club 1 01:33.4 03:12.7 04:49.0 06:32.9
2 York City 3 01:34.6 03:14.0 04:53.0 06:35.0
3 Molesey 2 01:37.2 03:17.8 04:53.0 06:37.8
4 Tiffin School 4 01:38.6 03:18.8 04:55.0 06:41.2
5 Abingdon School 5 01:36.9 03:20.3 04:56.8 06:45.9
6 Star Club 6 01:37.9 03:19.8 04:54.5 06:46.5
7 Tyne 7 01:37.6 03:20.8 04:58.4 06:51.2
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 King’s School Worcester 1 01:29.0 03:09.0 04:51.0 06:28.0
2 Bedford Modern School 2 01:30.0 03:11.0 04:53.0 06:32.0
3 Glasgow SRA 3 DNA 03:14.0 04:54.0 06:33.0
4 RGS High Wycombe 5 01:32.0 03:17.0 04:58.0 06:37.0
5 Sir William Borlase School 4 01:32.0 03:15.0 04:58.0 06:38.0
6 Thames 6 01:31.0 03:16.0 04:58.0 06:40.0
7 Gloucester Hartpury College 7 01:33.0 03:17.0 05:01.0 06:43.0
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Claires Court School 1 01:34.8 03:12.4 04:47.3 06:22.3
2 Windsor Boys School 3 01:34.1 03:12.9 04:49.5 06:25.1
3 Leander Club 2 01:35.4 03:14.6 04:51.1 06:28.1
4 Marlow 4 01:36.0 03:16.5 04:56.8 06:34.3
5 Maidenhead 6 DNA 03:18.7 05:00.2 06:38.2
6 Northwich 5 01:36.9 03:19.0 DNA 06:39.3
7 Lea 7 DNA 03:20.5 05:02.5 06:43.3

CH2-

Time Trial
Position Start Club Time
1 211 St Paul’s School 06:04.7
2 204 Eton College 06:07.9
3 218 Glasgow SRA 06:09.9
4 207 King’s College School 06:15.2
5 203 Monkton Combe School 06:22.2
6 201 Canford School 06:22.9
7 208 Great Marlow School 06:28.5
8 214 Dulwich College (A) 06:33.3
9 212 Abingdon School 06:33.4
10 205 George Watson’s School 06:34.9
11 215 Bedford Modern School 06:38.6
12 202 Molesey (B) 06:41.5
13 210 Trent 06:43.8
14 200 Dulwich College (A) 06:44.2
15 209 Marlow 06:45.4
16 213 Mossbourne Community College 07:36.5
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 St Paul’s School 1 01:41.3 03:25.9 05:44.3 07:04.3
2 King’s College School 2 01:46.4 03:33.6 05:44.6 07:08.6
3 Monkton Combe School 3 01:47.0 03:34.7 05:45.0 07:12.4
4 Dulwich College (A) 4 01:48.4 03:37.7 05:46.4 07:20.9
5 Abingdon School 5 01:50.9 03:40.5 05:47.0 07:26.5
6 Trent 7 DNA 03:41.5 DNA 07:35.0
7 Molesey (B) 6 01:52.7 03:45.2 DNA 07:39.9
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Eton College 1 01:42.1 03:24.4 05:12.2 07:00.5
2 Glasgow SRA 2 01:42.6 03:25.7 05:15.5 07:08.1
3 Great Marlow School 4 01:46.6 03:37.9 05:28.9 07:18.3
4 Canford School 3 DNA DNA 05:30.8 07:19.8
5 Bedford Modern School 6 01:50.8 03:41.6 05:36.1 07:29.1
6 George Watson’s School 5 01:49.9 03:44.5 05:37.6 07:30.8
7 Dulwich College (B) 7 01:52.0 03:47.8 05:46.6 07:48.9
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Marlow 1 01:57.5 03:56.0 DNA 07:54.4
2 Mossbourne Community College 2 02:17.0 04:32.2 DNA 09:00.7
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Abingdon School 2 01:45.9 03:37.9 05:34.7 07:23.0
2 Dulwich College (A) 1 01:47.4 03:40.2 05:35.3 07:25.8
3 George Watson’s School 4 01:48.7 DNA 05:38.1 07:30.4
4 Trent 5 01:48.4 DNA 05:42.4 07:34.6
5 Molesey (B) 6 01:52.8 03:45.5 05:43.6 07:34.9
6 Dulwich College (B) 7 01:49.2 03:44.9 05:45.9 07:41.4
7 Bedford Modern School 3 01:55.5 03:52.2 05:50.1 07:46.0
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 St Paul’s School 1 01:40.8 03:23.9 05:09.5 06:52.6
2 Eton College 2 01:41.1 03:26.0 05:11.5 06:54.7
3 Glasgow SRA 3 01:42.1 03:27.2 05:13.1 06:59.8
4 King’s College School 4 01:45.3 03:33.7 05:21.0 07:07.1
5 Monkton Combe School 5 01:47.0 03:36.6 05:25.4 07:15.7
6 Canford School 7 01:47.6 DNA 05:30.5 07:20.5
7 Great Marlow School 6 01:48.8 03:42.1 DNA 07:25.6

CH2X

Time Trial
Position Start Club Time
1 178 Claires Court School (A) 05:56.5
2 176 Glasgow SRA (A) 05:58.5
3 180 Claires Court School (B) 05:58.7
4 157 Windsor Boys School 05:59.0
5 149 Maidenhead (B) 05:59.7
6 174 Northwich 06:01.1
7 167 Norwich 06:01.7
8 158 Nottingham 06:02.5
9 129 Leander Club (B) 06:05.1
10 155 Leander Club (C) 06:05.4
11 161 King’s School Worcester (A) 06:07.1
12 165 Glasgow SRA (B) 06:07.4
13 136 Thames 06:07.6
14 159 Dart Totnes ARC 06:08.7
15 152 American School 06:09.4
16 168 Globe 06:11.6
17 133 Tyne 06:12.5
18 127 Maidenhead (C) 06:12.8
19 145 RGS Worcester (B) 06:13.3
20 139 Bedford Modern School 06:15.1
21 172 Leander Club (D) 06:15.2
22 130 King’s School Worcester (B) 06:15.3
23 132 Ardingly 06:15.7
24 177 Oxford City 06:15.9
25 162 Wallingford (A) 06:16.1
26 151 Molesey (A) 06:16.4
27 131 Eton Excelsior 06:17.0
28 128 RGS High Wycombe (B) 06:17.4
29 138 Bewl Bridge (B) 06:17.8
30 181 Sir William Borlase School (C) 06:18.1
31 179 Star Club (C) 06:18.3
32 175 Molesey (C) 06:18.7
33 156 Cardiff City 06:18.9
34 125 Gloucester Hartpury College (B) 06:19.1
35 183 Cambridge 99 06:19.3
36 135 Kingston 06:19.8
37 163 Reading 06:21.3
38 154 Maidenhead (A) 06:21.4
39 173 King’s School Ely (A) 06:21.5
40 147 RGS Worcester (A) 06:21.6
40 184 Glasgow SRA (C) 06:21.6
42 150 Llandaff 06:22.2
43 166 Emanuel School 06:22.9
44 126 Eton College 06:23.4
45 141 Wallingford (B) 06:23.7
46 137 Sir William Borlase School (A) 06:24.8
47 144 Deben (B) 06:25.5
48 169 Latymer Upper School 06:26.1
49 170 Star Club (B) 06:27.0
50 134 King’s School Ely (B) 06:29.2
51 140 Merchant Taylors School 06:29.3
52 122 Gloucester Hartpury College (A) 06:30.5
53 160 Star Club (A) 06:30.6
54 171 Wallingford © 06:31.0
55 143 St Joseph College (B) 06:33.8
56 142 Molesey (B) 06:34.2
57 123 Deben (A) 06:34.7
58 164 Bewl Bridge (A) 06:37.2
59 146 Sir William Borlase School (B) 06:39.0
60 124 Grange School 06:41.2
61 148 St Joseph College (A) 07:01.2
62 182 Leander Club (A) 07:50.1
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Nottingham 4 01:42.4 03:26.8 05:23.6 06:49.1
2 Windsor Boys School 2 01:39.6 03:23.4 05:23.9 06:49.4
3 Claires Court School (A) 1 01:41.1 03:25.1 05:23.3 06:52.9
4 Maidenhead (B) 3 01:41.8 03:28.3 05:24.5 06:58.1
5 Leander Club (B) 5 01:43.5 03:30.1 05:24.2 07:01.5
6 Thames 7 01:46.1 03:33.8 05:25.2 07:12.3
7 Glasgow SRA (B) 6 01:44.0 03:34.7 05:25.5 07:13.9
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Claires Court School (B) 2 01:41.1 03:23.1 05:06.4 06:47.2
2 Glasgow SRA (A) 1 01:38.4 03:21.9 05:07.9 06:52.4
3 Norwich 4 01:41.6 03:26.5 05:11.2 06:54.5
4 King’s School Worcester (A) 6 01:42.2 03:28.6 05:14.8 06:59.1
5 Leander Club (C) 5 DNA 03:27.5 05:15.9 07:03.0
6 Dart Totnes ARC 7 01:44.4 03:32.0 05:22.6 07:11.2
7 Northwich 3 01:40.7 DNA DNA 09:07.9
G Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Deben (B) 5 01:45.1 03:35.7 05:27.0 07:14.4
2 Eton College 2 01:46.9 03:39.4 05:29.3 07:16.0
3 Emanuel School 1 01:46.3 03:37.3 05:26.7 07:16.6
4 Sir William Borlase School (A) 4 01:48.8 03:41.4 05:31.1 07:18.7
5 Latymer Upper School 6 01:45.7 03:38.3 05:28.4 07:20.8
6 Wallingford (B) 3 01:47.7 03:40.4 05:30.8 07:23.0
7 Star Club (B) 7 DNA 03:40.8 05:35.0 07:30.2
F Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Maidenhead (A) 3 01:44.6 03:33.0 05:27.6 07:16.6
2 Kingston 1 01:45.8 03:37.4 05:29.6 07:19.9
3 Reading 2 01:45.1 03:36.5 05:32.5 07:23.6
4 Glasgow SRA (C) 6 DNA 03:41.6 05:35.0 07:24.0
5 RGS Worcester (A) 5 01:46.1 03:38.4 05:32.0 07:24.6
6 King’s School Ely (A) 4 01:47.6 03:39.1 05:34.2 07:27.9
7 Llandaff 7 01:48.0 03:42.4 05:37.9 07:29.5
E Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Star Club (C) 3 01:42.3 03:31.8 05:22.7 07:12.0
2 Gloucester Hartpury College (B) 6 01:42.7 03:34.5 05:25.0 07:12.5
3 Bewl Bridge (B) 1 01:42.0 03:33.9 05:27.8 07:16.1
4 Sir William Borlase School (C) 2 01:45.1 03:37.5 05:31.5 07:16.2
5 Cambridge 99 7 01:45.4 03:36.7 05:36.1 07:17.0
6 Cardiff City 5 01:46.6 03:39.2 DNA 07:23.4
7 Molesey (C) 4 01:47.0 03:41.9 DNA 07:29.0
D Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 RGS High Wycombe (B) 7 01:46.2 03:35.0 05:19.8 07:03.3
2 King’s School Worcester (B) 1 01:43.4 03:29.3 05:17.0 07:03.7
3 Molesey (A) 5 01:45.8 03:33.9 05:21.4 07:08.3
4 Wallingford (A) 4 01:46.5 03:36.7 05:25.4 07:10.9
5 Ardingly 2 01:44.3 03:34.6 05:23.2 07:11.7
6 Oxford City 3 DNA 03:38.6 05:26.8 07:13.6
7 Eton Excelsior 6 01:45.4 03:35.4 05:26.1 07:22.5
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 American School 1 01:42.5 03:29.3 05:16.8 07:01.6
2 Leander Club (D) 7 01:43.6 03:33.0 05:19.1 07:02.3
3 Tyne 3 DNA 03:30.8 05:17.6 07:03.0
4 Bedford Modern School 6 01:44.4 03:33.9 05:19.4 07:05.0
5 Globe 2 01:43.0 03:35.0 05:21.4 07:05.8
6 Maidenhead (C) 4 01:44.8 03:36.8 05:20.9 07:07.2
7 RGS Worcester (B) 5 01:40.9 03:31.2 05:21.9 07:15.0
B Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Northwich 7 01:37.9 03:23.7 05:12.2 06:51.9
2 Leander Club (B) 2 01:41.4 03:26.3 05:13.0 06:54.5
3 King’s School Worcester (A) 1 01:41.9 03:26.9 05:13.9 06:59.1
4 Leander Club (C) 3 01:43.0 03:30.3 05:18.0 07:01.9
5 Thames 5 01:42.5 03:30.8 05:20.1 07:04.0
6 Glasgow SRA (B) 6 01:43.4 03:35.2 05:21.8 07:06.3
7 Dart Totnes ARC 4 01:44.1 03:32.7 05:20.9 07:07.4
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Windsor Boys School 3 01:38.7 03:23.0 DNA 06:42.2
2 Nottingham 2 01:40.3 03:24.3 DNA 06:45.1
3 Claires Court School (B) 1 01:40.5 03:24.9 DNA 06:46.2
4 Claires Court School (A) 5 01:38.4 03:23.4 DNA 06:50.4
5 Glasgow SRA (A) 4 01:40.0 DNA DNA 06:51.7
6 Maidenhead (B) 7 01:41.4 03:27.3 DNA 06:54.9
7 Norwich 6 01:41.0 03:25.8 DNA 06:56.0

CH1X

Time Trial
Position Start Club Time
1 203 Glasgow SRA 06:31.9
2 180 Nottingham (B) 06:39.6
3 214 Pangbourne College 06:41.2
4 178 Globe 06:41.5
5 182 Nottingham (A) 06:43.0
6 176 Cambridge 99 06:44.1
7 194 Tideway Scullers School 06:44.2
8 199 Isle of Ely 06:46.6
9 215 American School (A) 06:47.5
10 189 Norwich (B) 06:47.7
11 174 Norwich (A) 06:47.8
12 186 Clydesdale ARC 06:48.9
13 185 Molesey (A) 06:49.4
14 207 Barn Elms 06:49.5
15 188 Newark 06:50.1
16 190 Dart Totnes ARC 06:50.5
17 179 Norwich (C) 06:52.4
18 196 Shiplake College 06:55.1
19 211 Maidenhead 06:56.4
20 177 St Joseph College 06:57.8
21 205 Rob Roy 06:58.4
22 175 Tyne United 06:58.7
23 206 Oxford City (A) 06:59.3
24 181 Burton Leander 07:01.5
25 213 Durham ARC 07:02.3
26 192 Westminster School 07:03.1
27 193 Aberdeen SRA 07:03.7
28 198 Cambridge City 07:04.4
29 216 Molesey (B) 07:05.8
30 200 Bewl Bridge 07:07.1
31 195 Taunton 07:09.5
32 197 Warrington 07:10.3
33 202 St Ives 07:10.9
34 209 Windsor Boys School (B) 07:11.5
35 210 Cardiff City 07:13.7
36 187 American School (B) 07:14.9
37 217 Henley 07:15.8
38 183 Nottingham (D) 07:16.1
39 184 Windsor Boys School (A) 07:16.9
40 201 Magdalen School 07:17.8
41 212 Oxford City (B) 07:20.6
42 208 Royal Chester 07:28.2
43 191 Stratford Avon 07:30.0
Semi-Final 1
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Glasgow SRA 1 01:43.9 03:35.0 DNA 07:35.1
2 Isle of Ely 4 01:50.3 03:46.1 DNA 07:36.8
3 Nottingham (A) 3 01:55.2 03:48.7 DNA 07:37.0
4 Clydesdale ARC 6 01:49.1 03:47.3 DNA 07:43.1
5 Globe 2 01:55.8 03:51.5 DNA 07:45.0
6 Molesey (A) 7 01:53.1 03:55.4 DNA 07:47.5
7 American School (A) 5 01:50.7 03:52.9 DNA 07:49.8
8 Dart Totnes ARC 8 01:52.8 03:52.4 DNA 07:54.3
Semi-Final 2
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Pangbourne College 2 01:50.8 03:48.3 05:45.7 07:42.5
2 Nottingham (B) 1 01:49.7 03:47.2 05:45.3 07:44.0
3 Tideway Sculler’s School 4 01:52.9 03:51.8 05:49.9 07:45.0
4 Cambridge 99 3 01:53.7 03:53.1 05:52.8 07:53.3
5 Norwich (A) 6 01:56.8 03:57.0 05:55.5 07:54.1
6 Norwich (B) 5 01:58.1 03:59.1 05:58.5 07:58.1
7 Barn Elms 7 01:54.4 03:53.9 05:54.3 07:58.5
8 Newark 8 02:05.6 04:14.4 06:32.0 08:32.1
E Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 St Ives 1 01:51.8 03:50.4 05:51.6 07:58.7
2 Windsor Boys School (B) 2 01:55.6 03:58.9 06:03.4 08:09.7
3 American School (B) 4 01:54.9 03:59.5 06:06.0 08:12.3
4 Cardiff City 3 01:58.3 04:02.7 06:09.2 08:15.6
5 Henley 5 01:58.8 04:03.5 06:13.0 08:22.4
6 Windsor Boys School (A) 7 02:01.7 04:08.9 06:19.0 08:26.1
7 Nottingham (D) 6 02:00.8 04:07.7 06:16.8 08:26.8
8 Magdalen School 8 02:03.0 04:09.9 06:18.1 08:29.3
D Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Durham ARC 1 01:59.5 03:57.1 05:57.3 07:55.4
2 Westminster School 2 01:56.6 03:56.6 05:56.9 07:55.7
3 Aberdeen SRA 3 01:55.2 03:55.7 05:57.7 08:03.2
4 Bewl Bridge 6 DNA DNA 06:06.9 08:06.5
5 Molesey (B) 5 01:58.4 DNA 06:07.2 08:06.8
6 Cambridge City 4 01:56.0 03:59.1 06:06.7 08:12.3
7 Warrington 8 DNA DNA 06:09.5 08:12.8
8 Taunton 7 01:57.6 04:00.1 06:07.7 08:24.9
C Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Norwich (C) 1 01:52.8 03:48.8 05:48.3 07:48.6
2 Maidenhead 3 02:00.4 04:01.0 06:00.6 07:53.4
3 Shiplake College 2 01:52.3 03:55.9 06:00.3 07:53.9
4 St Joseph College 4 01:56.3 03:57.0 06:00.0 08:00.3
5 Tyne United 6 01:56.6 03:58.9 06:05.4 08:04.2
6 Rob Roy 5 01:59.4 04:02.5 06:02.7 08:04.5
7 Oxford City (A) 7 01:57.2 04:00.3 06:03.8 08:06.2
8 Burton Leander 8 02:00.7 04:03.7 06:07.8 08:10.8
A Final
Time
Position Club Lane 500m 1000m 1500m Final
1 Glasgow SRA 1 01:46.4 03:37.5 05:31.4 07:32.9
2 Nottingham (A) 5 01:51.4 03:48.6 05:54.2 07:36.0
3 Pangbourne College 2 01:49.7 03:47.1 05:42.9 07:37.3
4 Isle of Ely 4 01:50.7 03:47.9 05:43.3 07:41.6
5 Tideway Scullers School 6 01:53.2 03:52.4 05:52.1 07:46.3
6 Nottingham (B) 3 01:51.0 03:49.1 05:46.3 07:46.7
7 Clydesdale ARC 7 01:52.5 03:51.0 05:49.2 07:47.8
8 Globe 8 01:53.9 03:52.0 DNA 07:55.1

JuniorRowingResults