Henley Royal Regatta (29/06/2016 – 03/07/2016)


(Photo courtesy of AllMarkOne)

Distance – 1 mile 550 yards / 2112m

Princess Elizabeth Challenge Cup – JM8+

Pre-Qualified (Alphabetical) Club
Bedford School
Choate Rosemary Hall, USA
Dulwhich College
Eton College (seeded)
Groton School, USA (seeded)
Hampton School (seeded)
King’s College School, Wimbledon
Melbourne Grammar School, AUS (seeded)
Monmouth School
Norwich School
Radley College
Reading Blue Coat School
Shiplake College (seeded)
Shrewsbury School
St Edward’s School
St Paul’s School (seeded)
St Paul’s School, Concord, USA (seeded)
The King’ School, Canterbury
The King’s School, Chester
The London Oratory School
The Windsor’s Boys’ School
Westminster School (seeded)
Wnchester College
Time Trial
Qualified (Alphabetical) Club
Abingdon School
Boston College High School, USA
Brunswick School, USA
Claire’s Court School
Great Marlow School
Jesuit College Preparatory School of Dallas, USA
Latymer Upper School
Pangourne College
St George’s College
Position (Non-Qualifiers) Club Time
10 McCallie School, USA 07:11.4
11 Emanuel School 07:16.0
12 Yarm School 07:17.1
13 Millfield School 07:18.5
14= Bedford Modern School 07:20.9
14= The Oratory School 07:20.9
16 Canford School 07:22.0
17= Bryanston School 07:25.3
17= Monkton Combe School 07:25.3
19 Cheltenham College 07:25.8
20 The King’s School, Worcester 07:31.9
21 Kingston Grammar School Correct time not shown on results
22 Sir William Borlase’s Grammar School Correct time not shown on results
Wednesday Heat 1
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Hampton School Berks 03:31 07:22
Bedford School Bucks 02:05 Lost 1 1/4 lengths
Wednesday Heat 2
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Westminster School Berks 01:08 03:24 07:23
Claire’s Court School Bucks Lost 4 3/4 lengths
Wednesday Heat 3
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
St Edward’s School Berks 02:01 03:26 07:21
The King’s School, Chester Bucks Lost 4 1/4 lengths
Wednesday Heat 4
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Brunswick School, USA Berks 02:02 03:32 07:40
Latymer School Bucks Lost 1 1/3 lengths
Wednesday Heat 5
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Radley College Berks 07:13
Groton School, USA Bucks 02:01 03:29 Lost 1 3/4 lengths
Wednesday Heat 6
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Boston College High School, USA Berks 02:03 03:35 07:40
Dulwich College Bucks Lost 3 1/4 lengths
Wednesday Heat 7
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
St Paul’s School, Concord, USA Bucks 02:05 03:34 07:47
Reading Blue Coat School Berks Lost 2 3/4 lengths
Wednesday Heat 8
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Abingdon School Bucks 02:08 03:36 07:41
Norwich School Berks Lost 4 1/4 lengths
Wednesday Heat 9
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Jesuit College Preparatory School of Dallas, USA Berks 02:07 03:39 07:40 1/4 length
Pangbourne College Bucks
Wednesday Heat 10
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Shrewsbury School Bucks 02:03 03:31 07:34
Winchester College Berks Lost 1 length
Wednesday Heat 11
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
St Paul’s School Bucks 02:04 03:31 07:31
The Windsor Boys’ School Berks Lost 4 1/2 lengths
Wednesday Heat 12
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Eton College Berks 02:00 03:25 07:12
King’s College School, Wimbledon Bucks Lost Easily
Wednesday Heat 13
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
The London Oratory School Bucks 02:08 03:37 07:39
The King’s School Canterbury Berks Lost 3 lengths
Wednesday Heat 14
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Melbourne Grammar School, Australia Bucks 02:01 03:29 07:36
Great Marlow School Berks Lost 3 3/4 lengths
Wednesday Heat 15
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
St George’s College Berks 02:08 03:37 07:34
Monmouth School Bucks Lost 1 2/3 lengths
Wednesday Heat 16
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Shiplake College Berks 02:03 03:27 07:18
Choate Rosemary Hall, USA Bucks Lost 3 lengths
Thursday Heat 1
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
St Edward’s School Bucks 01:57 03:18 06:55
Hampton School Berks Lost 2/3 length
Thursday Heat 2
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Westminster School Berks 01:55 03:18 07:05
Brunwick School, USA Bucks Lost 1 1/2 lengths
Thursday Heat 3
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Jesuit College Preparatory School of Dallas, USA Berks 07:22
St Paul’s School, Concord, USA Bucks 02:05 03:30 Lost 1 1/4 lengths
Thursday Heat 4
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
St Paul’s School Bucks 02:01 03:24 07:11
Abingdon School Berks Lost 2 1/4 lengths
Thursday Heat 5
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Eton College Berks 01:58 03:20 07:06
Shrewsbury School Bucks Lost 4 1/4 lengths
Thursday Heat 6
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Shiplake College Berks 01:59 03:22 07:05
The London Oratory School Bucks Lost 2 1/4 length
Thursday Heat 7
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Radley College Bucks 02:03 03:26 07:13
Boston College High School, USA Berks Lost 2/3 length
Thursday Heat 8
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Melbourne Grammar School, Australia Bucks 01:58 03:24 07:17
St George’s College Berks Lost 2/3 length
Friday Heat 1
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
St Paul’s School Bucks 02:00 03:21 07:09
Jesuit College Preparatory School of Dallas, USA Berks Lost 3 lengths
Friday Heat 2
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Eton College Berks 01:57 03:21 07:09
St Edward’s School Bucks Lost 4 lengths
Friday Heat 3
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Melbourne Grammar School, Australia Bucks 01:56 03:19 06:58
Radley College Berks Lost 3/4 length
Friday Heat 4
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Westminster School Berks 01:54 03:17 06:57
Shiplake college Bucks Lost 1 1/4 lengths
Saturday Semi-Final 1
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
St Paul’s School Bucks 06:58
Melbourne Grammar School, Australia Berks 01:57 03:19 Lost 1 1/4 lengths
Saturday Semi-Final 2
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Eton College Berks 01:50 03:07 06:28
Westminster School Bucks Lost 1 length
Sunday Final
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Eton College Bucks 01:55 03:16 06:47
St Paul’s School Berks Lost 1 1/2 lengths

Fawley Challenge Cup – JM4X-

Pre-Qualified (Alphabetical) Club
Abingdon School ‘A’
Bedford Modern School
Claire’s Court School (seeded)
Frankfurter Rudergesellschaft Germania 1869 e.V., Germany (seeded)
Glasgow School’s Rowing Club (seeded)
Gloucester Rowing Club
Hilversumse Roeivereniging Cornelis Tromp, Holland
Lea Rowing Club
Leander Club (seeded)
Maidenhead Rowing Club (seeded)
Maritime Rowing Club ‘A’ (seeded)
Maritime Rowing Club ‘B’ (seeded)
Marlow Rowing Club (seeded)
Northwich Rowing Club ‘A’
Royal Grammar School, High Wycombe
Sir William Borlase Grammar School
The King’s School, Worcester
The Windsor Boys’ School
Time Trial
Qualified (Alphabetical) Club
Kingston Rowing Club
Molesey Boat Club
Northwich Rowing Club ‘B’
Star and Arrow Club
Thames Rowing Club
Westminster School
Position (Non-Qualifiers) Club Time
7 Globe Rowing Club 07:17.9
8 Molesey Boat club 07:19.4
9 York City Rowing Club 07:20.1
10 Star Club 07:23.6
11 Abingdon School ‘C’ 00:24.9
12 George Watson’s College 07:26.0
13 tiffin School ‘A’ 07:26.5
14 Llandaff Rowing Club 07:28.0
15 The Tideway Sculler’s School 07:29.5
16 Tyne Amateur Rowing Club 07:29.9
17 Royal Grammar School, Worcester ‘A’ 07:30.2
18 Norwich School 07:30.9
19 The Grange School 07:32.0
20 Durham School ‘A’ 07:34.0
21 Broxbourne Rowing Club 07:34.4
22 Abingdon School ‘B’ 07:34.8
23 Wallingford Rowing Club 07:36.1
24 Eton College ‘B’ 07:38.1
25 Radley College 07:39.7
26 Hinksey Sculling School ‘A’ 07:42.1
27 Latymer Upper School 07:42.2
28 City of Bristol Rowing Club 07:43.0
29 Tiffin School ‘B’ 07:54.1
30 Hinksey Sculling School ‘B’ 07:55.3
31 The Leys School ‘A’ 07:56.1
32 Royal Grammar School, Worcester ‘B’ 07:56.6
33 Maidstone Invicta Rowing Club 07:57.1
34 Durham School ‘B’ 08:11.3
35 City of Cambridge Rowing Club 08:24.1
36 The Leys School ‘B’ 08:51.6
Wednesday Heat 1
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Kingston Rowing Club Berks 02:16 03:54 08:09
Bedford Modern School Bucks Lost 4 3/4 lengths
Wednesday Heat 2
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Molesey Boat Club Berks 02:15 07:47
Lea Rowing Club Bucks 03:45 Lost 1/2 length
Wednesday Heat 3
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Westminster School Bucks 02:18 03:53 08:25
Sir William Borlase’s Grammar School Berks Lost Easily
Wednesday Heat 4
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Abingdon School Berks 02:12 03:48 08:05
The King’s School, Worcester Bucks Lost 2 3/4 lengths
Wednesday Heat 5
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Northwich Rowing Club ‘A’ Bucks 02:21 03:59 08:14
Northwich Rowing Club ‘B’ Berks Lost 1 length
Wednesday Heat 6
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Royal Grammar School, High Wycombe Bucks 02:17 03:52 08:10
Hilversumse Roeivereniging Cornelis Tromp, Holland Berks Lost Easily
Wednesday Heat 7
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Gloucester Rowing Club Bucks 03:43 07:55
Thames Rowing Club Berks 02:13 Lost 2 1/2 lengths
Wednesday Heat 8
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
The Windsor Boys’ School Berks 02:06 03:39 07:51
Star and Arrow Club Bucks Lost Easily
Thursday Heat 1
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Glasgow School’s Rowing club Berks 02:08 03:36 07:39
Gloucester Rowing Club Bucks Lost 1 1/4 lengths
Thursday Heat 2
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Frankfurter Rudergesellschaft Germania 1869 e.V., Germany Berks 02:05 03:31 07:22
Royal Grammar School, High Wycombe Bucks Lost 2 1/4 lengths
Thursday Heat 3
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Claire’s Court School Bucks 02:07 03:34 07:36
Westminster School Berks Lost Easily
Thursday Heat 4
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Abingdon School Berks 02:05 03:33 07:29
Maidenhead Rowing Club Bucks Lost Canvas
Thursday Heat 5
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
The Windsor Boys’ School Bucks 02:02 03:26 07:18
Maritime Rowing Club ‘B’, USA Berks Lost 4 1/4 lengths
Thursday Heat 6
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Leander Club Berks 02:06 03:31 07:21
Northwich Rowing Club ‘A’ Bucks Lost 3 lengths
Thursday Heat 7
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Maritime Rowing Club ‘A’, USA Bucks 02:06 03:35 07:39
Molesey Boat Club Berks Lost 2 3/4 lengths
Thursday Heat 8
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Marlow Rowing Club Bucks 02:06 03:34 07:36
Kingston Rowing Club Berks Lost Easily
Friday Heat 1
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Claire’s Court School Berks 02:07 03:36 07:33
Abingdon School Bucks Lost 3 1/2 lengths
Friday Heat 2
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Marlow Rowing Club Bucks 07:22
Maritime Rowing Club ‘A’, USA Berks 02:02 03:27 Lost 3/4 length
Friday Heat 3
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
The Windsor Boys’ School Bucks 02:02 03:27 07:18
Glasgow School’s Rowing Club Berks Lost 1 1/4 lengths
Friday Heat 4
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Leander Club Berks 07:21
Frankfurter Rudergesellschaft Germania 1869 e.V., Germany Bucks 02:05 03:31 Lost 2 3/4 lengths
Saturday Semi-Final 1
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Claire’s Court School Bucks 07:14
Marlow Rowing Club Berks 02:02 03:28 Lost 2 1/2 lengths
Saturday Semi-Final 2
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
The Windsor Boys’ School Bucks 02:04 03:28 07:10
Leander Club Berks Lost 1 length
Sunday Final
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Claire’s Court School Berks 02:03 07:03
The Windsor Boys’ School Bucks 03:25 Lost 1 length

Diamond Jubilee Challenge Cup – JW4X-

Pre-Qualified (Alphabetical) Club
Molesey Boat Club (seeded)
Headington School
Ruyton Girls’ School, Australia (seeded)
Nottingham Rowing Club (seeded)
Warrington Rowing Club (seeded)
Glasgow School’s Rowing Club (seeded)
Thames Rowing Club (seeded)
Isle of Ely Rowing Club (seeded)
Shiplake Vikings Rowing Club (Seeded)
Time Trial
Qualified (Alphabetical) Club
Gloucester Rowing Club
Henley Rowing Club ‘A’
Henley Rowing Club ‘B’
Latymer Upper School
Northwich Rowing Club
Pangbourne College
The Lady Eleanor Holles School
Position (Non-Qualifiers) Club Time
8 Emanuel School 08:27.1
9 Nottingham Rowing Club ‘B’ 08:27.3
10 Bedford Modern School 08:28.4
11 Surbiton High School 08:28.9
12 Sir William Borlae’s Grammar School 08:29.6
13 Putney High School 08:29.7
14 Shiplake College 08:29.8
15 Shrewsbury School 08:33.3
16 St Edward’s School 08:33.4
17 Thames Rowing Club ‘B’ 08:34.3
18 St Paul’s Girls’ School 08:34.7
19 St George’s College 08:36.7
20 Wallingford Rowing Club 08:38.3
21 The Lady Eleanor Holles School ‘B’ 08:41.2
22 Godolphin & Latymer School 08:46.0
23 Yarm School 08:47.8
24 Sir William Perkins’s School ‘A’ 08:49.7
25 City of Oxford Rowing Club 08:51.4
26 Cheltenham College 08:53.4
27 The King’s School, Chester 08:55.0
28 Llandaff Rowing Club 08:55.3
29 Northwich Rowing Club ‘B’ 08:55.8
30 Hollowell Scullers ‘B’ 09:17.5
31 Molesey Boat Club ‘B’ 09:20.3
32 The Leys School 09:30.8
33 Hollowell Scullers ‘A’ 09:39.3
34 Kingston Grammar School Correct time not shown on results
35 Broxbourne Rowing Club Correct time not shown on results
36 Sir William Perkins’s School ‘B’ Correct time not shown on results
Wednesday Heat 1
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Gloucester Rowing Club Bucks 02:26 04:07 08:36
Glasgow School’s Rowing Club Berks Lost 1 1/3 lengths
Wednesday Heat 2
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Henley Rowing Club ‘A’ Bucks 02:28 04:13 08:53
Thames Rowing Club Berks Lost 3 1/2 lengths
Wednesday Heat 3
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Molesey Boat Club Bucks 02:36 04:20 09:09
Latymer Upper School Berks Lost 4 1/4 lengths
Wednesday Heat 4
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Shiplake Vikings Rowing Club Berks 02:31 04:16 08:57
Northwich Rowing Club Bucks Lost 1 length
Wednesday Heat 5
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Isle of Ely Rowing Club Berks 02:29 04:18 09:03
Pangbourne College Bucks Lost 5 lengths
Wednesday Heat 6
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Headington School Berks 02:23 04:04 08:38
Ruyton Girls’ School, Australia Bucks Lost 2 1/4 lengths
Wednesday Heat 7
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Nottingham Rowing Club Bucks 04:17 08:56
The Lady Eleanor Holles School Berks 02:32 Lost 1/2 length
Wednesday Heat 8
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Warrington Rowing Club Bucks 02:20 03:58 08:30
Henley Rowing Club ‘B’ Berks Lost Easily
Friday Heat 1
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Headington School Bucks 02:18 03:56 08:28
Molesey Boat Club Berks Lost 2 1/2 lengths
Friday Heat 2
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Warrington Rowing Club Bucks 02:20 03:56 08:18
Nottingham Rowing Club Berks Lost 5 lengths
Friday Heat 3
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Shiplake Vikings Rowing Club Bucks 02:22 03:58 08:24
Isle of Ely Rowing club Berks Lost 2 lengths
Friday Heat 4
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Gloucester Rowing Club Berks 08:14
Henley Rowing Club ‘A’ Bucks 02:21 03:55 Lost 1 1/3 lengths
Saturday Semi-Final 1
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Headington School Berks 02:16 03:51 08:06
Warrington Rowing Club Bucks Lost 1/2 length
Saturday Semi-Final 2
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Gloucester Rowing Club Berks 02:19 03:57 08:20
Shiplake Vikings Rowing Club Bucks Lost 3 lengths
Sunday Final
Club Station Barrier Fawley Finish Margin
Gloucester Rowing Club Bucks 07:53
Headington School Berks 02:17 03:50 Lost 3/4 length

JuniorRowingResults