Wallingford Regatta (30/04/2017)


Open School A 8+
Open School B 8+
Women’s School 8+
Open School 4+
Women’s School 4+
Open School 4X-
Women’s School 4X-
Open School 2X
Women’s School 2X
Open J18 1X
Women’s J18 1X
Open J16 8+
Open J16 4+
Women’s J16 4+
Open J16 4X-
Women’s J16 4X-

Open School’s A 8+

Position Start Club Crew Time
1 3 Winchester College 05:06.5
2 4 Radley College 05:07.2
3 11 Molesey 05:08.1
4 5 Shrewsbury School 05:10.1
5 1 St. Edward`s School 05:11.8
6 9 Eton College B 05:15.5
7 7 Dulwich College 05:28.9
8 10 Llandaff 05:44.3

==========

Open School’s B 8+

Heat A
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 6 London Oratory School 01:42.8 03:29.0 05:17.3 07:03.4
2 2 Hampton School 01:43.2 03:30.7 05:19.2 07:08.9
3 4 The King`s School, Chester 01:43.9 03:31.2 05:22.4 07:13.2
4 5 St. George`s College 01:44.4 03:35.0 05:27.2 07:18.1
5 1 The Oratory School 01:40.7 03:31.0 05:22.6 07:18.5
DNF 3 Dulwich College A 01:38.5 03:23.2
Heat B
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 2 Shiplake College 01:39.9 03:26.3 05:14.5 06:58.0
2 4 Great Marlow School 01:40.5 03:24.6 05:11.2 06:58.9
3 1 Radley College 01:40.3 03:27.3 05:13.1 06:59.5
4 3 St. Paul`s School 01:41.6 03:27.0 05:13.3 07:00.2
5 5 Eton College A 01:41.7 03:29.1 05:17.8 07:07.1
6 6 Abingdon School 01:42.6 03:30.8 05:20.1 07:10.4
Heat C
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 2 Eton College B 01:41.2 03:29.2 05:15.2 06:59.8
2 5 Shrewsbury School 01:41.0 03:31.1 05:18.9 07:05.0
3 6 King`s College School   01:43.2 03:34.5 05:25.4 07:16.0
4 3 The King`s School, Worcester 01:44.4 03:37.5 05:28.8 07:20.2
DNF 4 Dulwich College B 01:45.2 03:59.9 06:11.9
Times
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 2 Shiplake College 01:39.9 03:26.3 05:14.5 06:58.0
2 4 Great Marlow School 01:40.5 03:24.6 05:11.2 06:58.9
3 1 Radley College 01:40.3 03:27.3 05:13.1 06:59.5
4 2 Eton College B 01:41.2 03:29.2 05:15.2 06:59.8
5 3 St. Paul`s School 01:41.6 03:27.0 05:13.3 07:00.2
6 6 London Oratory School 01:42.8 03:29.0 05:17.3 07:03.4
7 5 Shrewsbury School 01:41.0 03:31.1 05:18.9 07:05.0
8 5 Eton College A 01:41.7 03:29.1 05:17.8 07:07.1
9 2 Hampton School 01:43.2 03:30.7 05:19.2 07:08.9
10 6 Abingdon School 01:42.6 03:30.8 05:20.1 07:10.4
11 4 The King`s School, Chester 01:43.9 03:31.2 05:22.4 07:13.2
12 6 King`s College School   01:43.2 03:34.5 05:25.4 07:16.0
13 5 St. George`s College 01:44.4 03:35.0 05:27.2 07:18.1
14 1 The Oratory School 01:40.7 03:31.0 05:22.6 07:18.5
15 3 The King`s School, Worcester 01:44.4 03:37.5 05:28.8 07:20.2
16 3 Dulwich College A 01:38.5 03:23.2
17 4 Dulwich College B 01:45.2 03:59.9 06:11.9

==========

Women’s School 8+

Position Start Club Crew Time
1 1 Becket 08:12.6
2 2 Henley 08:42.0
3 4 Headington School A 08:47.2
4 3 Lady Eleanor Holles School 09:15.5
5 6 Headington School B 09:50.0
6 5 South African Schools Rowing Union   10:22.5

==========

Open School 4+

Heat A
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 2 Shiplake College   A 01:56.0 03:41.0 05:36.9 07:33.5
2 4 St. George`s College   01:49.3 03:46.5 05:44.9 07:40.6
3 6 Shandon, Ireland 03:54.7 05:52.5 07:47.0
4 3 Star 01:56.8 04:00.3 06:06.4 08:11.4
Heat B
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 3 Shiplake College B 01:51.8 03:41.1 05:33.0 07:27.5
2 6 Westminster School 03:46.7 05:39.7 07:31.8
3 5 King`s College School 01:46.7 03:48.6 05:44.6 07:39.7
4 4 Sir William Borlase`s Grammar School 01:50.5 03:54.3 05:56.4 07:54.0
5 2 Emanuel School 01:59.0 04:09.3 06:18.0 08:25.6
Times
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 3 Shiplake College B 01:51.8 03:41.1 05:33.0 07:27.5
2 6 Westminster School 03:46.7 05:39.7 07:31.8
3 2 Shiplake College   A 01:56.0 03:41.0 05:36.9 07:33.5
4 5 King`s College School 01:46.7 03:48.6 05:44.6 07:39.7
5 4 St. George`s College   01:49.3 03:46.5 05:44.9 07:40.6
6 6 Shandon, Ireland 03:54.7 05:52.5 07:47.0
7 4 Sir William Borlase`s Grammar School 01:50.5 03:54.3 05:56.4 07:54.0
8 3 Star 01:56.8 04:00.3 06:06.4 08:11.4
9 2 Emanuel School 01:59.0 04:09.3 06:18.0 08:25.6

==========

Women’s School 4+

Position Start Club Crew Time
1 4 Godolphin & Latymer School L/E 06:19.1
2 10 Putney High School 06:44.4
3 9 Emanuel School 06:52.5
4 7 Bedford Girls` School A 06:54.0
5 8 Headington School 06:54.0
6 5 St. George`s College 07:02.8
7 1 South African Schools Rowing Union 07:11.2
8 2 Bedford Girls` School B 07:29.7

==========

Open School 4X-

Position Start Club Crew Time
1 5 The Windsor Boys` School 05:06.0
2 2 Claires Court School 05:14.8
3 1 Tideway Scullers School A 05:16.3
4 12 Lea 05:17.3
5 7 Star & Arrow 05:18.8
6 19 Maidenhead B 05:21.3
7 4 Latymer Upper School 05:26.5
8 8 Tideway Scullers School  B 05:28.8
9 15 Great Marlow School A 05:40.1
10 3 Warrington 05:41.4
11 14 Marlow 05:47.8
12 18 Shandon, Ireland 05:47.8
13 6 Hereford Cathedral School  05:49.0
14 10 Hinksey Sculling School 05:49.4
15 11 Great Marlow School B 06:06.6
16 20 Globe 06:16.6
17 9 The King`s School, Worcester B 06:31.4
18 16 The King`s School, Worcester A 06:37.9
19 21 City of Bristol A 06:39.4
20 13 Maidenhead A 07:01.5
21 17 City of Bristol B 07:04.8
22 22 South African Schools Rowing Union 07:25.9

==========

Women’s School 4X-

Position Start Club Crew Time
1 3 Latymer Upper School 06:04.4
2 1 Sir William Borlase`s Grammar School A 06:18.7
3 7 St Paul`s Girls` School 06:19.6
4 6 Great Marlow School 06:19.7
5 11 Thames 06:22.1
6 10 St. Edward`s School 06:32.0
7 12 Shiplake College 06:34.6
8 14 Sir William Perkins`s School A 06:36.9
9 5 Shrewsbury School 06:37.5
10 13 Bedford Modern School 06:40.2
11 8 The King`s School, Worcester   06:43.3
12 4 Sir William Perkins`s School B 06:47.4
13 2 Hinksey Sculling School 07:04.1

==========

Open School 2X

Heat A
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 1 The Windsor Boys` School B 01:47.0 03:40.5 05:36.6 07:26.2
2 3 Westminster School A 01:49.6 03:45.3 05:43.8 07:32.0
3 4 Shandon, Ireland 01:51.9 03:46.1 05:44.2 07:32.4
4 2 Cambridge `99 01:51.1 03:54.8 06:02.2 08:01.2
5 5 The King`s School, Ely 01:53.2 03:58.0 06:08.3 08:08.0
6 6 Hinksey Sculling School C 01:57.2 04:02.2 06:11.9 08:11.5
Heat B
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 4 The American School In London   03:44.9 05:43.7 07:40.4
2 3 Hinksey Sculling School A 03:48.0 05:48.0 07:43.4
3 2 The King`s School, Worcester B 03:50.1 05:51.7 07:50.3
4 6 Llandaff L/E 03:53.8 05:54.7 07:51.6
5 7 Dart-Totnes Amateur 04:00.5 06:05.9 08:09.4
Heat C
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 3 The Windsor Boys` School A 01:45.9 03:38.9 05:35.1 07:35.8
2 5 The King`s School, Worcester A 02:03.8 03:49.5 05:48.5 07:44.4
3 4 Hinksey Sculling School B 01:55.9 04:02.5 06:06.4 08:06.8
4 7 Barn Elms 02:01.6 04:02.5 06:06.6 08:08.5
5 1 Hereford Cathedral School 01:53.1 04:02.0 06:06.9 08:09.4
6 2 Westminster School C 01:56.7 04:11.4 06:18.0 08:21.6
7 6 Sir William Borlase`s Grammar School 01:50.0 04:19.0 06:28.6 08:34.0
Times
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 1 The Windsor Boys` School B 01:47.0 03:40.5 05:36.6 07:26.2
2 3 Westminster School A 01:49.6 03:45.3 05:43.8 07:32.0
3 4 Shandon, Ireland 01:51.9 03:46.1 05:44.2 07:32.4
4 3 The Windsor Boys` School A 01:45.9 03:38.9 05:35.1 07:35.8
5 4 The American School In London   03:44.9 05:43.7 07:40.4
6 3 Hinksey Sculling School A 03:48.0 05:48.0 07:43.4
7 5 The King`s School, Worcester A 02:03.8 03:49.5 05:48.5 07:44.4
8 2 The King`s School, Worcester B 03:50.1 05:51.7 07:50.3
9 6 Llandaff L/E 03:53.8 05:54.7 07:51.6
10 2 Cambridge `99 01:51.1 03:54.8 06:02.2 08:01.2
11 4 Hinksey Sculling School B 01:55.9 04:02.5 06:06.4 08:06.8
12 5 The King`s School, Ely 01:53.2 03:58.0 06:08.3 08:08.0
13 7 Barn Elms 02:01.6 04:02.5 06:06.6 08:08.5
14 1 Hereford Cathedral School 01:53.1 04:02.0 06:06.9 08:09.4
15 7 Dart-Totnes Amateur 04:00.5 06:05.9 08:09.4
16 6 Hinksey Sculling School C 01:57.2 04:02.2 06:11.9 08:11.5
17 2 Westminster School C 01:56.7 04:11.4 06:18.0 08:21.6
18 6 Sir William Borlase`s Grammar School 01:50.0 04:19.0 06:28.6 08:34.0

==========

Women’s School 2X

Heat A
Position Lane Club Crew Time
1 1 Molesey 09:15.2
2 3 Thames 09:22.1
3 6 Headington School 09:36.1
4 4 The American School In London 09:53.4
5 5 South African Schools Rowing Union 10:41.7
6 2 St. George`s College 10:58.3
7 7 Walbrook 11:00.3
Heat B
Position Lane Club Crew Time
1 3 Marlow 09:16.6
2 2 Reading 09:21.9
3 1 The King`s School, Ely 09:22.3
4 5 Tideway Scullers School 09:44.6
5 4 The King`s School, Worcester 10:14.7
6 7 Hinksey Sculling School 10:21.9
7 6 Wallingford 10:35.7
Times
Position Lane Club Crew Time
1 1 Molesey 09:15.2
2 3 Marlow 09:16.6
3 2 Reading 09:21.9
4 3 Thames 09:22.1
5 1 The King`s School, Ely 09:22.3
6 6 Headington School 09:36.1
7 5 Tideway Scullers School 09:44.6
8 4 The American School In London 09:53.4
9 4 The King`s School, Worcester 10:14.7
10 7 Hinksey Sculling School 10:21.9
11 6 Wallingford 10:35.7
12 5 South African Schools Rowing Union 10:41.7
13 2 St. George`s College 10:58.3
14 7 Walbrook 11:00.3

==========

Open J18 1X

Position Start Club Crew Time
1 21 The American School In London T.Skow 06:41.7
2 6 Shandon, Ireland S.O’Neill 06:49.9
3 19 Barn Elms A.Jackson 06:55.4
4 5 Henley B.Turnell 06:55.6
5 10 The Windsor Boys` School S.Bodkin 06:57.5
6 7 Emanuel School J.Wilson 07:00.3
7 20 Globe R.Richardson 07:04.5
8 17 St. Edward`s School M.Thompson 07:07.1
9 11 The American School In London J.Troyer 07:07.8
10 12 Cardiff City G.Cowley 07:13.9
11 8 Shandon, Ireland W.Ronayne 07:14.1
12 4 Cardiff City T.Jose 07:20.3
13 9 Becket F.Larkin 07:24.0
14 3 Royal Grammar Sch. High Wycombe J.Bruce 07:25.8
15 16 Henley B.Issa 07:33.7
16 18 Royal Grammar Sch. High Wycombe L.Goodier 07:54.9
17 14 Royal Grammar Sch. High Wycombe M.Craggs 08:56.1

==========

Women J18 1X

Position Start Club Crew Time
1 5 Agecroft G.Dooley 07:00.0
2 4 Headington School M.Wuethrich 07:02.3
3 7 Globe S.Samuel 07:14.7
4 1 Evesham S.Evans 07:32.0
5 3 Poplar, Blackwall & District L.Stewart 07:36.5
6 2 Abingdon C.Donaldson 07:39.3
7 6 Cardiff City S.Lewis 07:54.2

==========

Open J16 8+

Position Start Club Crew Time
1 16 Shrewsbury School 05:27.0
2 18 Hampton School A 05:32.3
3 6 Radley College 05:32.7
4 3 St. Paul`s School 05:33.9
5 1 Shiplake College 05:36.4
6 9 Bedford School 05:40.5
7 14 Eton College B 05:40.6
8 11 Abingdon School 05:42.7
9 4 Eton College A 05:43.3
10 10 Dulwich College A 05:44.8
11 8 St. George`s College 05:45.2
12 7 King`s College School 05:47.7
13 2 Marlow 05:58.8
14 5 Hampton School B 06:04.0
15 13 Bedford Modern School 06:16.7
16 15 Dulwich College B 06:29.3

==========

Open J16 4+

Heat A
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 1 Kingston 01:58.9 04:03.7 06:09.2 08:13.3
2 4 St. Paul`s School A 02:01.3 04:08.6 06:15.7 08:21.9
3 2 King`s College School A 02:00.5 04:11.0 06:21.3 08:27.3
4 6 Hampton School B 02:10.0 04:23.9 06:37.8 08:52.3
5 5 Abingdon School B 02:10.6 04:26.7 06:46.3 08:58.3
6 3 London Oratory School   B 02:12.7 04:32.1 06:49.3 09:00.3
Heat B
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 1 St. Paul`s School  B 01:58.9 04:03.4 06:15.9 07:34.6
2 2 St. Edward`s School 02:02.6 04:12.2 06:26.1 07:45.6
3 3 Radley College 02:07.9 04:22.9 06:40.6 08:07.7
4 4 Dulwich College 02:10.0 04:28.7 06:47.7 08:17.4
Heat C
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 3 Hampton School A 02:02.0 08:03.4
2 1 Abingdon School A 02:04.5 07:38.5 08:28.4
3 2 London Oratory School A 02:09.1 08:31.6
4 4 South African Schools Rowing Union   08:44.8
5 5 London Oratory School L/E 02:22.3 09:26.1
6 6 Shiplake College 02:23.0 10:19.9
Times
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 1 St. Paul`s School  B 01:58.9 04:03.4 06:15.9 07:34.6
2 2 St. Edward`s School 02:02.6 04:12.2 06:26.1 07:45.6
1 3 Hampton School A 02:02.0 08:03.4
3 3 Radley College 02:07.9 04:22.9 06:40.6 08:07.7
1 1 Kingston 01:58.9 04:03.7 06:09.2 08:13.3
4 4 Dulwich College 02:10.0 04:28.7 06:47.7 08:17.4
2 4 St. Paul`s School A 02:01.3 04:08.6 06:15.7 08:21.9
3 2 King`s College School A 02:00.5 04:11.0 06:21.3 08:27.3
2 1 Abingdon School A 02:04.5 07:38.5 08:28.4
3 2 London Oratory School A 02:09.1 08:31.6
4 4 South African Schools Rowing Union   08:44.8
4 6 Hampton School B 02:10.0 04:23.9 06:37.8 08:52.3
5 5 Abingdon School B 02:10.6 04:26.7 06:46.3 08:58.3
6 3 London Oratory School   B 02:12.7 04:32.1 06:49.3 09:00.3
5 5 London Oratory School L/E 02:22.3 09:26.1
6 6 Shiplake College 02:23.0 10:19.9

==========

Women J16 4+

Heat A
Position Lane Club Crew Time
1 1 Marlow 09:11.7
2 2 Putney High School 09:17.7
3 6 Kingston A 09:31.2
4 5 Godolphin & Latymer School  10:10.8
5 3 Lady Eleanor Holles School   B 10:53.3
6 4 The King`s School, Chester 11:17.3
Heat B
Position Lane Club Crew Time
1 3 Henley 09:41.8
2 2 Emanuel School 09:52.3
3 4 Kingston B 10:03.3
4 5 Sir William Perkins`s School 10:31.0
5 1 The King`s School, Worcester 11:27.4
Times
Position Lane Club Crew Time
1 1 Marlow 09:11.7
2 2 Putney High School 09:17.7
3 6 Kingston A 09:31.2
4 3 Henley 09:41.8
5 2 Emanuel School 09:52.3
6 4 Kingston B 10:03.3
7 5 Godolphin & Latymer School  10:10.8
8 5 Sir William Perkins`s School 10:31.0
9 3 Lady Eleanor Holles School   B 10:53.3
10 4 The King`s School, Chester 11:17.3
11 1 The King`s School, Worcester 11:27.4

==========

Open J16 4X-

Heat A
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 2 Marlow 01:41.5 03:35.8 05:20.6 07:06.7
2 3 Tideway Scullers School 01:43.4 03:37.3 05:22.9 07:08.5
3 4 Henley A 01:47.2 03:36.7 05:24.4 07:14.1
4 5 Royal Grammar Sch. High Wycombe   01:43.2 03:42.8 05:33.9 07:26.1
5 6 The Windsor Boys` School 03:49.8 05:40.9 07:33.1
Heat B
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 2 Henley B 01:47.7 03:41.6 05:37.9 07:30.2
2 3 Star 01:46.1 03:42.0 05:40.6 07:35.8
3 4 Shandon, Ireland 01:54.2 03:46.2 05:46.5 07:40.1
4 5 Warrington 01:47.4 03:49.7 05:51.9 07:47.3
5 1 Dulwich College A 01:49.7 03:57.0 06:01.0 07:58.7
Heat C
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 1 City of Bristol A 01:42.8 03:33.7 05:26.1 07:16.9
2 2 Wallingford 01:45.0 03:37.7 05:32.2 07:26.2
3 4 South African Schools Rowing Union 01:48.1 03:42.4 05:39.2 07:29.9
4 5 City of Bristol B 01:51.4 03:42.8 05:38.3 07:32.2
5 6 Dulwich College B 01:46.9 03:54.2 06:03.4 08:12.5
Times
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Finish
1 2 Marlow 01:41.5 03:35.8 05:20.6 07:06.7
2 3 Tideway Scullers School 01:43.4 03:37.3 05:22.9 07:08.5
3 4 Henley A 01:47.2 03:36.7 05:24.4 07:14.1
4 1 City of Bristol A 01:42.8 03:33.7 05:26.1 07:16.9
5 5 Royal Grammar Sch. High Wycombe   01:43.2 03:42.8 05:33.9 07:26.1
6 2 Wallingford 01:45.0 03:37.7 05:32.2 07:26.2
7 4 South African Schools Rowing Union 01:48.1 03:42.4 05:39.2 07:29.9
8 2 Henley B 01:47.7 03:41.6 05:37.9 07:30.2
9 5 City of Bristol B 01:51.4 03:42.8 05:38.3 07:32.2
10 6 The Windsor Boys` School 03:49.8 05:40.9 07:33.1
11 3 Star 01:46.1 03:42.0 05:40.6 07:35.8
12 4 Shandon, Ireland 01:54.2 03:46.2 05:46.5 07:40.1
13 5 Warrington 01:47.4 03:49.7 05:51.9 07:47.3
14 1 Dulwich College A 01:49.7 03:57.0 06:01.0 07:58.7
15 6 Dulwich College B 01:46.9 03:54.2 06:03.4 08:12.5

==========

Women’s J16 4X-

Position Start Club Crew Time
1 2 Isle of Ely 06:18.8
2 5 Headington School 06:29.5
3 9 Latymer Upper School 06:41.3
4 3 Thames 06:50.6
5 10 Star 06:56.6
6 11 Molesey 07:02.2
7 7 South African Schools Rowing Union 07:03.0
8 4 Hinksey Sculling School 07:32.6
9 8 Putney High School 07:46.2
10 1 Sir William Borlase`s Grammar School B 08:07.8
11 6 The King`s School, Worcester L/E 08:20.0
JuniorRowingResults