Junior Sculling Regatta (14/05/2017)


J18 4X-
WJ18 4X-
J18 2X
WJ18 2X
J18 1X
WJ18 1X
J17 2X
WJ17 2X
J17 1X
WJ17 1X
J16 4X-
WJ16 4X-
J16 2X
WJ16 2X
J16 1X
WJ16 1X

J18 4X-

Time-Trial
Position Start Club Crew Time
1 247 A Leander Club 05:28.3
2 248 A King’s School Worcester 05:32.2
3 249 B Leander Club 05:32.8
4 246 A Tideway Scullers School 05:40.6
5 250 B Tideway Scullers School 05:52.5
6 251 St Paul’s School 06:04.1
7 252 B King’s School Worcester 06:11.4
Final
Position Start Club Crew Time
1 6 A Leander Club 06:18.1
2 5 A King’s School Worcester 06:20.6
3 4 B Leander Club 06:23.7
4 3 A Tideway Scullers School 06:28.5
5 1 St Paul’s School 06:59.8

==========

WJ18 4X-

Time-Trial
Position Start Club Crew Time
1 254 Marlow 06:24.6
2 255 St Paul’s Girls 06:25.1
3 253 A Sir William Perkin’s School 06:26.0
4 256 B Sir William Perkin’s School 06:39.1
5 257 King’s School Worcester 06:40.0
6 259 Star Club 06:46.4
7 258 Bryanston School 06:48.7
Final
Position Start Club Crew Time
1 5 St Paul’s Girls 07:13.3
2 6 Marlow 07:17.7
3 4 A Sir William Perkin’s School 07:24.1
4 2 King’s School Worcester 07:32.2
5 1 Star Club 07:42.6
6 3 B Sir William Perkin’s School 07:45.2

==========

J18 2X

Position Start Club Crew Time
1 6 Marlow 06:48.8
2 5 American School 06:51.7
3 3 King’s Ely 07:14.0
4 4 Molesey 07:17.8
5 2 Wallingford 07:25.5

==========

WJ18 2X

Position Start Club Crew Time
1 6 Thames 07:33.2
2 5 B Marlow 07:33.5
3 1 A Marlow 07:40.8
4 4 Globe 07:45.3
5 3 Sir William Borlase School 07:48.3
6 2 Wallingford 07:52.7

==========

J18 1X

Semi-Final 1
Position Start Club Crew Time
1 6 Marlow 07:51.5
2 2 Cambridge 99 07:57.7
3 4 Emanuel School 07:58.5
4 5 King’s Ely 08:09.8
Semi-Final 2
Position Start Club Crew Time
1 6 Maidenhead 07:39.9
2 3 Star Club 07:51.2
3 1 A Tideway Scullers School 08:02.9
4 4 Magdalen School 08:08.1
5 5 B Tideway Scullers School 08:08.4
Final A
Position Start Club Crew Time
1 6 Maidenhead 07:36.3
2 5 Marlow 07:48.6
3 4 Star Club 07:54.0
4 3 Cambridge 99 07:55.2
5 2 Emanuel School 08:03.2
6 1 A Tideway Scullers School 08:11.2
Final B
Position Start Club Crew Time
1 4 King’s Ely 08:11.4
2 5 B Tideway Scullers School 08:22.4
3 6 Magdalen School 08:32.0

==========

WJ18 1X

Semi-Final 1
Position Start Club Crew Time
1 6 A American School 08:07.6
2 2 Monkton Combe 08:20.5
3 4 Globe 08:24.1
4 1 Monmouth 09:08.3
5 3 C American School 09:19.2
DNF 5 Tideway Scullers School DNF
Semi-Final 2
Position Start Club Crew Time
1 4 Isle of Ely 08:19.8
2 6 Llandaff 08:33.4
3 5 B American School 08:35.4
4 3 King’s Ely 09:24.0
Final A
Position Start Club Crew Time
1 5 Isle of Ely RC 08:15.8
2 6 A American Sch 08:17.4
3 1 B American Sch 08:27.8
4 3 Globe RC 08:28.2
5 4 Monkton Combe 08:29.8
6 2 Llandaff RC 08:36.7
Final B
Position Start Club Crew Time
1 4 King’s Ely 09:04.1
2 5 C American School 09:25.7

==========

J17 2X

Semi-Final 1
Position Start Club Crew Time
1 6 A Maidenhead 07:10.2
2 3 Deben 07:24.5
3 4 A B Severn 07:29.8
4 5 American School 07:31.3
Semi-Final 2
Position Start Club Crew Time
1 6 Globe 07:03.2
2 5 B Maidenhead 07:03.7
3 4 Llandaff 07:08.8
Final
Position Start Club Crew Time
1 5 A Maidenhead RC 06:51.4
2 6 Globe RC 06:55.6
3 3 Llandaff RC 06:57.0
4 4 B Maidenhead RC 06:58.4
5 1 A B Severn RC 07:08.8
6 2 Deben RC 07:13.9

==========

J17 2X

Time-Trial
Position Start Club Crew Time
1 239 Oxford City 07:00.4
2 240 Evesham 07:11.6
3 242 Walbrook 07:17.3
4 241 King’s Ely 07:22.7
5 244 RGS Worcester 07:55.7
6 245 American School 08:12.4
Final
Position Start Club Crew Time
1 6 Oxford City 08:01.6
2 5 Evesham 08:06.4
3 4 Walbrook 08:07.9
4 3 King’s Ely 08:23.1
5 2 RGS Worcester 08:47.2
6 1 American School 09:12.1

==========

J17 1X

Time-Trial
Position Start Club Crew Time
1 184 Maidenhead 06:25.5
2 190 Walton 06:42.6
3 195 Falcon 06:42.9
4 193 Leander Club 06:43.8
5 188 B Sir William Borlase School 06:49.2
6 197 A B Severn 06:51.5
7 189 Marlow 06:57.7
7 199 Hinksey Sculling School 06:57.7
9 191 A Sir William Borlase School 06:59.5
10 196 A Team Keane 07:01.5
11 198 RGS Worcester 07:03.9
12 194 A RGS High Wycombe 07:06.1
13 186 Henley 07:06.2
14 202 B Team Keane 07:06.7
15 200 B RGS High Wycombe 07:24.1
16 187 Emanuel School 07:31.0
17 201 Wallingford 07:33.6
Final A
Position Lane Club Crew Time
1 6 Maidenhead 07:38.3
2 3 Leander Club 08:01.4
3 4 Falcon 08:02.6
4 2 B Sir William Borlase School 08:08.0
5 5 Walton 08:09.3
6 1 A B Severn 08:12.0
Final B
Position Lane Club Crew Time
1 5 Hinksey Sculling School 08:09.8
2 4 A Sir William Borlase School 08:11.1
3 2 RGS Worcester 08:19.9
4 3 A Team Keane 08:24.8
5 6 Marlow 08:35.3
6 1 A RGS High Wycombe 08:52.7

==========

WJ17 1X

Semi-Final 1
Position Lane Club Crew Time
1 5 Walton 08:50.9
2 4 Reading 08:57.1
DNF 3 Broxbourne DNF
Semi-Final 2
Position Lane Club Crew Time
1 6 Twickenham 08:36.3
2 3 Isle of Ely 08:48.0
3 5 St Paul’s Girls School 09:01.0
4 4 Sir William Perkin’s School 09:19.7
5 2 Team Keane 09:51.0
Final
Position Lane Club Crew Time
1 6 Twickenham 08:38.5
2 4 Isle of Ely 08:45.6
3 5 Walton 08:50.7
4 3 Reading 09:03.9
5 2 St Paul’s Girls School 09:13.1
6 1 Sir William Perkin’s School 09:25.6

==========

J16 4X-

Position Lane Club Crew Time
1 3 Globe 06:26.1
2 5 Tideway Scullers School 06:29.3
3 4 Marlow 06:31.4
4 6 Windsor Boys School 06:39.7
5 2 Star Club 06:42.8
6 1 Magdalen School 07:21.8

==========

WJ16 4X-

Semi-Final 1
Position Lane Club Crew Time
1 2 Putney High School 07:42.8
2 3 Canford School 07:57.5
3 5 Surbiton High School 08:02.5
Semi-Final 2
Position Lane Club Crew Time
1 6 Thames 07:45.2
2 5 Sir William Borlase School 07:49.9
3 3 Molesey 08:07.9
4 2 Team Keane 09:32.2
Final
Position Lane Club Crew Time
1 6 Putney High School 07:26.6
2 5 Thames 07:28.8
3 4 Sir William Borlase School 07:32.4
4 3 Canford School 07:33.6
5 2 Surbiton High School 07:39.3
6 1 Molesey 07:39.6

==========

J16 2X

Semi-Final 1
Position Lane Club Crew Time
1 6 Walton 07:14.8
2 5 Hinksey Sculling School 07:24.9
3 4 Molesey 07:43.8
4 3 B Marlow 07:45.9
5 1 Llandaff 07:59.0
6 2 King’s School Worcester 07:59.4
Semi-Final 2
Position Lane Club Crew Time
1 6 Lea 07:21.9
2 4 Wallingford 07:30.1
3 5 A Marlow 07:33.4
4 2 Sir William Borlase School 07:52.0
5 1 American School 09:01.1
Final A
Position Lane Club Crew Time
1 5 Lea 06:59.4
2 6 Walton 07:00.7
3 4 Hinksey Sculling School 07:10.4
4 3 Wallingford 07:15.6
5 2 A Marlow 07:21.1
6 1 Molesey 07:29.1
Final B
Position Lane Club Crew Time
1 6 B Marlow RC 07:31.3
2 5 W Borlase Sch 07:31.6
3 4 Llandaff RC 07:49.8
4 3 King’s Worcs 07:54.0
5 2 American Sch 08:51.6

==========

WJ16 2X

Semi-Final 1
Position Lane Club Crew Time
1 5 King’s Ely 08:14.1
2 4 A Tideway Scullers School 08:20.5
3 6 B Tideway Scullers School 08:26.6
Semi-Final 2
Position Lane Club Crew Time
1 5 A Llandaff 08:06.2
2 3 B Llandaff 08:35.6
3 6 Walton 08:43.8
4 2 Avon County 08:46.1
5 1 B Putney High School 08:58.3
Final A
Position Lane Club Crew Time
1 6 A Llandaff 07:48.0
2 5 King’s Ely 07:58.9
3 4 A Tideway Scullers School 08:05.5
4 3 B Tideway Scullers School 08:09.2
5 1 Walton 08:27.0
6 2 B Llandaff 08:35.6
Final B
Position Lane Club Crew Time
1 6 Avon County 08:37.3
2 5 B Putney High School 09:04.6

==========

J16 1X

Time-Trial
Position Start Club Crew Time
1 206 A Worcester 06:41.0
2 221 Twickenham 06:43.0
3 207 A RGS High Wycombe 06:47.0
4 205 Bristol City 06:49.7
5 217 Leander 06:51.1
6 209 Maidenhead 06:52.8
7 222 St Paul’s School 06:54.7
8 212 Reading 06:57.8
9 219 King’s School Worcester 07:01.2
10 224 Norwich 07:02.4
11 218 B Worcester 07:04.6
12 210 Marlow 07:05.4
13 208 A King’s Ely 07:12.5
14 220 Thames 07:14.6
15 215 C RGS High Wycombe 07:26.4
16 213 Tideway Scullers School 07:32.0
Final A
Position Lane Club Crew Time
1 6 A Worcester 08:43.4
2 5 Twickenham 08:49.2
3 3 Bristol City 08:54.0
4 4 A RGS High Wycombe 08:58.1
5 2 Leander 08:58.8
6 1 Maidenhead 09:04.4
Final B
Position Lane Club Crew Time
1 6 St Paul’s School 08:01.2
2 2 B Worcester 08:08.6
3 4 King’s School Worcester 08:10.1
4 5 Reading 08:11.6
5 1 Marlow 08:14.4
6 3 Norwich 08:17.8

==========

WJ16 1X

Time-Trial
Position Start Club Crew Time
1 231 Cambridge 99 07:17.4
2 225 Walton 07:24.6
3 226 Reading 07:25.8
4 227 Tideway Scullers School 07:36.0
5 233 Marlow 07:36.1
6 234 Abingdon 07:39.7
7 235 St Ives 07:41.5
8 232 Isle of Ely 07:41.8
9 228 Llandaff 07:42.2
10 229 American School 07:49.2
11 238 Twickenham 07:57.6
12 236 Walbrook 08:03.8
Final A
Position Lane Club Crew Time
1 6 CNN Cambridge 99 08:13.5
2 5 WLT Walton 08:26.5
3 4 RDG Reading 08:27.6
4 2 MAR Marlow 08:40.9
5 3 TSS Tideway Scullers School 08:41.2
6 1 ABN Abingdon 08:49.0
Final B
Position Lane Club Crew Time
1 5 IEL Isle of Ely RC
2 6 SIV St Ives RC
3 3 ASL American Sch
4 1 WBK Walbrook RC
5 2 TWK Twickenham RC
6 4 LLA Llandaff RC

 

JuniorRowingResults