National Schools Regatta – J16 Boys (26/05/2017 – 28/05/2017)


J16 CH8+/J16 1st 8+
J16 2nd 8+
J16 4+
J16 4-1
J16 4-2
J16 4X-1
J16 4X-2
J16 2-

J16 CH8+/J16 1st 8+

J16 CH8+ Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 132 St Paul’s School 05:31.7
2 131 Eton College 05:35.6
3 127 Shrewsbury School 05:37.1
4 126 Radley College 05:39.8
5 130 Westminster School 05:41.9
6 128 Shiplake College 05:46.2
7 134 Hampton School 05:46.3
8 129 Abingdon School 05:50.7
9 133 Dulwich College 05:55.2
J16 1st 8+ Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 146 Monkton Combe 05:50.2
2 152 Enniskillen RBC 05:56.5
3 145 Bedford School 06:00.2
4 150 King’s College School 06:03.7
5 149 St George’s College 06:05.7
6 147 Reading Blue Coat School 06:09.9
7 151 London Oratory School 06:18.8
8 148 Claires Court School 06:19.4
9 153 Bedford Modern school 06:26.3
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 Eton College 06:30.1 CH8+
2 7 Shrewsbury School 06:37.4 CH8+
3 6 Shiplake College 06:42.1 CH8+
4 5 Hampton School 06:47.2 CH8+
5 3 Enniskillen RBC 06:50.7 1st8+
6 4 Dulwich College 06:52.5 CH8+
7 2 St George’s College 06:55.7 1st8+
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 St Paul’s School 06:27.5 CH8+
2 7 Radley College 06:32.1 CH8+
3 6 Westminster School 06:32.9 CH8+
4 5 Monkton Combe 06:43.2 1st8+
5 4 Abingdon School 06:47.9 CH8+
6 3 Bedford School 06:53.4 1st8+
7 2 King’s College School 06:56.5 1st8+
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 Reading Blue Coat 01:40.1 03:25.6 05:12.3 06:53.9 1st8+
2 7 London Oratory School 01:43.6 03:31.0 05:17.8 06:58.1 1st8+
3 6 Claires Court School 01:45.4 03:33.8 05:21.2 07:04.5 1st8+
4 5 Bedford Modern School 01:44.3 03:34.0 05:24.0 07:07.6 1st8+
B Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 Hampton School 03:18.9 05:01.0 06:39.2 CH8+
2 7 Enniskillen RBC 03:20.3 05:01.3 06:39.4 1st8+
3 6 Abingdon School 03:22.5 05:05.3 06:44.6 CH8+
4 4 Bedford School 03:22.3 05:06.6 06:46.0 1st8+
5 2 King’s College School 03:24.8 05:09.5 06:47.1 1st8+
6 3 St George’s College 03:26.3 05:10.0 06:48.3 1st8+
7 5 Dulwich College 03:24.6 05:07.7 06:49.5 CH8+
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 Eton College 01:33.2 03:08.6 04:44.3 06:20.3 CH8+
2 7 St Paul’s School 01:32.8 03:10.0 04:46.2 06:22.1 CH8+
3 6 Shrewsbury School 01:35.4 03:12.4 04:50.5 06:27.5 CH8+
4 5 Radley College 01:35.1 03:13.8 04:51.8 06:29.2 CH8+
5 3 Westminster School 01:37.9 03:16.3 04:54.3 06:31.7 CH8+
6 4 Shiplake College 01:36.7 03:17.8 04:57.7 06:43.0 CH8+
7 2 Monkton Combe 01:39.5 03:21.6 05:05.0 06:48.6 1st8+

==========
J16 2nd 8+

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 137 Eton College A 05:50.6
2 140 St Paul’s School 06:03.9
3 144 Hampton School 06:05.4
4 139 Bedford School 06:15.1
5 143 Radley College 06:17.0
6 142 Eton College B 06:21.9
7 138 Shrewsbury School 06:22.1
8 136 Dulwich College 06:24.1
9 135 Reading Blue Coat School 06:29.3
10 141 Shiplake College 06:40.3
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 Eton College A 06:50.7
2 7 Bedford School 07:05.0
3 6 Radley College 07:10.3
4 5 Dulwich College 07:22.9
5 4 Reading Blue Coat School 07:26.8
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 St Paul’s Sch 07:03.1
2 7 Hampton Sch 07:07.9
3 5 Shrewsbury Sch 07:16.8
4 6 Eton Coll B 07:23.6
5 4 Shiplake Coll 07:54.4
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 Eton Coll A 03:19.7 05:02.3 06:44.6
2 7 St Paul’s Sch 03:25.0 05:09.9 06:55.7
3 5 Hampton Sch 03:30.5 05:14.7 06:59.7
4 6 Bedford Sch 03:28.6 05:14.0 07:01.6
5 4 Radley Coll 03:36.0 05:22.5 07:10.7
6 3 Shrewsbury Sch 03:33.5 05:22.2 07:11.2

==========
J16 4+

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 72 Kingston 06:04.2
2 76 Norwich School 06:07.6
3 74 St Edward’s School 06:08.9
4 70 Monmouth School 06:09.0
5 77 Westover & Bournemouth 06:11.0
6 66 Walton 06:14.7
7 65 Latymer Upper School 06:14.8
8 78 Winchester College 06:16.6
9 67 A B Severn 06:19.6
10 79 Cheltenham College 06:20.5
11 71 Kingston Grammar School A 06:21.2
12 64 Maidstone Invicta 06:30.4
13 73 Yarm School 06:30.5
14 68 Abingdon School 06:31.0
15 69 Kingston Grammar School B 06:44.8
16 75 LVS Ascot 06:53.6
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Norwich School 01:39.5 05:16.0 07:02.9
2 6 Walton 01:44.6 05:20.3 07:04.9
3 4 St Edward’s School 01:43.0 05:19.0 07:06.2
4 3 Winchester College 01:44.2 05:20.7 07:06.9
5 2 Kingston Grammar School A 01:45.7 05:30.1 07:21.0
6 1 Yarm School 01:47.9 05:35.1 07:29.7
7 7 Cheltenham College 01:44.9 05:35.8 07:32.1
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Kingston 01:44.9 05:16.4 07:04.1
2 3 Westover & Bournemouth 01:43.5 05:18.7 07:06.7
3 4 Monmouth School 01:44.0 05:20.7 07:07.9
4 2 A B Severn 01:43.0 05:24.9 07:13.1
5 6 Latymer Upper School 01:46.6 05:26.0 07:14.0
6 8 Abingdon School 01:47.0 05:32.9 07:25.8
7 7 Maidstone Invicta 01:51.7 05:42.7 07:36.0
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Kingston Grammar B 01:57.3 05:51.5 07:51.2
2 5 LVS Ascot 06:05.2 08:08.5
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Norwich Sch 01:45.9 05:37.8 07:30.1
2 5 Kingston RC 01:47.6 05:38.2 07:32.4
3 3 Westover B’mth 01:49.2 05:41.2 07:35.8
4 7 Monmouth Sch 01:49.8 05:44.4 07:39.4
5 2 St Edward’s Sch 01:48.3 05:49.3 07:40.4
6 6 Walton RC 01:51.6 05:44.7 07:41.0
7 1 Winchester Coll 01:52.7 05:49.6 07:45.0

==========
J16 4-1

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 153 St Paul’s School 05:50.6
2 166 Enniskillen RBC 05:52.4
3 168 Radley College 05:54.8
4 158 Hampton School 05:55.5
5 162 Eton College 05:57.7
6 163 Latymer Upper School 05:59.8
7 154 Shiplake College 06:00.6
7 156 Shrewsbury School 06:00.6
9 152 Abingdon School 06:00.7
10 165 Westminster School 06:00.8
11 161 Aberdeen SRA 06:02.4
12 164 King’s College School 06:03.5
13 157 Monkton Combe 06:06.9
14 159 St George’s College 06:08.0
15 160 Oratory School 06:13.9
16 167 Bedford School 06:16.7
17 155 Bedford Modern School 06:22.2
18 151 Pangbourne College 06:25.5
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Enniskillen RBC 01:38.1 06:40.7
2 6 Eton College 01:37.1 06:42.1
3 3 Shrewsbury School 01:38.8 06:46.3
4 5 Radley College 01:38.5 06:47.0
5 2 Abingdon School 01:41.3 06:52.4
6 7 King’s College School 01:40.0 06:55.9
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Hampton School 01:37.8 06:45.5
2 4 St Paul’s School 01:38.5 06:49.3
3 2 Westminster School 01:41.5 06:54.8
4 7 Aberdeen SRA 01:42.9 06:57.5
5 6 Shiplake College 01:39.4 07:00.1
6 3 Latymer Upper School 01:42.4 07:01.6
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Monkton Combe 01:44.0 07:05.8
2 5 St George’s College 01:45.2 07:10.7
3 3 Bedford School 01:45.5 07:16.7
4 6 Oratory School 01:43.0 07:20.2
5 2 Pangbourne College 01:46.4 07:21.6
6 7 Bedford Modern School 01:43.3 07:24.8
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Enniskillen RBC 06:58.4
2 3 Eton College 06:59.5
3 5 Hampton School 07:05.7
4 2 Westminster School 07:09.4
5 7 Shrewsbury School 07:17.0

==========
J16 4-2

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 149 Westminster School 06:00.0
2 142 St Paul’s School A 06:09.7
3 147 Abingdon School 06:14.5
4 145 Shiplake College 06:14.8
5 143 Hampton School 06:15.1
6 141 Monkton Combe 06:17.4
7 146 Radley College 06:17.7
8 148 St Paul’s School B 06:18.8
9 144 Shrewsbury School 06:18.9
10 150 King’s College School 06:25.3
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 St Paul’s School A 01:46.5 07:18.0
2 4 Shiplake College 01:46.8 07:21.2
3 6 St Paul’s School B 01:48.5 07:23.0
4 3 Monkton Combe 01:49.1 07:24.2
5 2 King’s College School 01:50.4 07:31.2
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Westminster School 06:54.3
2 2 Shrewsbury School 07:01.4
3 5 Abingdon School 07:05.4
4 6 Radley College 07:08.8
5 3 Hampton School 07:20.9
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Westminster Sch 05:29.5 07:21.1
2 2 Abingdon Sch 05:35.0 07:26.0
3 5 St Paul’s Sch A 05:37.1 07:29.7
4 3 Shiplake Coll 05:39.9 07:32.3
5 6 Shrewsbury Sch 05:40.1 07:34.6
6 7 St Paul’s Sch B 06:06.2 08:08.4

==========
J16 4X-1

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 129 Henley 05:39.0
2 135 Globe 05:39.1
3 125 Tideway Sculler’s School 05:39.7
4 124 Marlow 05:40.9
5 123 Bristol City 05:42.5
6 136 Peterborough 05:47.5
7 137 Windsor Boys’ School 05:48.5
8 132 Grange School 05:49.8
9 139 RGS High Wycombe 05:54.8
10 128 Star 05:55.1
11 134 St Peter’s School 05:58.4
12 130 Trentham 06:03.1
13 138 Dulwich College 06:04.6
14 133 Enniskillen RBC 06:05.7
15 126 Guildford 06:11.8
16 140 King’s School Worcester 06:17.3
17 127 Whitgift School 06:38.2
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Globe RC 01:36.6 04:55.6 06:36.8
2 4 Marlow RC 01:36.9 04:58.0 06:39.0
3 3 Peterborough 01:37.3 05:02.9 06:42.6
4 6 Grange Sch 01:37.6 05:03.5 06:44.3
5 7 Star Club 01:40.0 05:08.6 06:50.4
6 1 Enniskillen RBC 01:44.5 05:14.7 06:56.2
7 2 Trentham BC 01:42.7 05:14.5 07:00.1
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Henley 01:34.2 04:52.9 06:33.1
2 4 Tideway Sculler’s School 01:37.3 04:57.9 06:36.4
3 6 Bristol City 01:35.2 04:58.3 06:38.2
4 3 Windsor Boys’ School 01:38.0 05:01.7 06:40.7
5 2 RGS High Wycombe 01:45.3 05:06.9 06:51.3
6 7 St Peter’s School 01:41.3 05:15.1 07:02.4
7 1 Dulwich College 01:50.3 05:21.3 07:06.0
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Guildford RC 01:42.7 05:21.6 07:10.7
2 5 King’s Worcs 01:45.2 05:24.6 07:12.6
3 3 Whitgift Sch 01:52.4 05:51.5 07:52.0
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Henley RC 01:40.7 05:13.0 06:56.5
2 5 Globe RC 01:44.3 05:14.9 06:56.9
3 1 Bristol City 01:43.4 05:18.0 07:00.6
4 3 Tideway Sc Sch 01:41.2 05:17.3 07:02.1
5 6 Marlow RC 01:45.2 05:19.6 07:03.3
6 7 Windsor Boys 01:45.8 05:25.4 07:13.4
7 2 Peterborough 01:42.7 05:31.3 07:23.7

==========
J16 4X-2

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 117 Henley 05:50.2
2 118 Bristol City 05:55.6
3 122 Marlow 05:58.8
4 119 St Peter’s School 06:10.5
5 120 Dulwich College 06:13.3
6 121 Windsor Boys’ School 06:20.8
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Henley 07:17.5
2 4 Bristol City 07:23.6
3 3 Marlow 07:25.2
4 7 Dulwich College 07:55.4
5 6 St Peter’s School 08:04.6
6 2 Windsor Boys’ School 08:08.7

==========
J16 2-

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 37 St Paul’s School 06:23.5
2 20 King’s School Chester 06:24.6
3 34 Wallingford 06:24.9
4 28 Walton 06:28.5
5 25 Westminster School 06:29.7
6 19 Great Marlow School 06:33.4
7 35 Bedford School 06:34.9
8 22 Radley College A 06:36.2
9 21 Eton College A 06:36.7
10 27 Northwich 06:39.4
11 36 Eton College B 06:44.3
12 31 Sir William Borlase School 06:46.7
13 23 Radnor House 06:49.0
14 17 Eton College C 06:51.7
15 18 Radley College B 06:59.2
16 33 Bedford Modern School 07:02.4
17 30 Becket School 07:03.0
18 15 Monkton Combe 07:03.9
19 26 Emanuel School 07:06.3
20 16 Dulwich College 07:08.3
21 29 LVS Ascot 07:17.3
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 King’s School Chester 01:48.8 05:33.5 07:26.3
2 5 Wallingford 01:48.8 05:37.3 07:30.8
3 7 Eton College A 01:51.0 05:41.9 07:33.3
4 2 Eton College B 01:54.0 05:41.4 07:36.5
5 6 Westminster School 01:53.2 05:46.5 07:43.3
6 3 Bedford School 01:48.0 05:54.5 07:49.9
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 St Paul’s School 01:47.5 01:53.3 05:46.9 07:28.5
2 4 Walton 01:49.7 01:53.8 05:47.1 07:34.9
3 6 Radley College A 01:49.3 01:53.6 05:47.4 07:35.4
4 2 Northwich 01:54.6 01:53.4 05:47.6 07:41.3
5 3 Great Marlow School 01:54.9 01:53.1 05:48.3 07:46.4
6 7 Sir William Borlase School 01:56.4 01:53.7 05:48.5 07:55.5
D Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Emanuel School 01:58.0 06:10.9 08:19.3
2 3 LVS Ascot 02:00.7 06:15.4 08:21.2
3 5 Dulwich College 02:00.3 06:15.6 08:23.0
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Eton Coll C 01:53.5 05:47.9 07:47.9
2 5 Radnor House 01:53.2 05:58.8 07:55.5
3 3 Radley Coll B 01:52.6 05:55.5 07:57.1
4 7 Monkton Combe 01:57.9 06:06.4 08:04.5
5 6 Bedford Mod Sch 01:59.2 06:07.8 08:05.6
6 2 Becket School 02:03.1 06:18.6 08:25.2
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 6 Walton RC 07:35.1
2 4 King’s Chester 07:35.3
3 5 St Paul’s Sch 07:42.4
4 3 Wallingford RC 07:51.2
5 2 Radley Coll A 07:58.4
6 7 Eton Coll A 08:05.0

JuniorRowingResults