National Schools Regatta – J16 Girls (26/05/2017 – 28/05/2017)


WJ16 1st 8+/WJ16 2nd 8+
WJ16 4+
WJ16 4X-
WJ16 4X-2
WJ16 2-

WJ16 1st 8+/WJ16 2nd 8+

WJ16 1st 8+ Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 113 Headington School 06:22.1
2 119 Enniskillen RBC 06:30.2
3 121 Latymer Upper School 06:31.3
4 123 Henley 06:34.6
5 122 St Paul’s Girls School 06:37.5
6 120 St Edward’s School 06:40.9
7 117 Emanuel School 06:45.8
8 116 Godolphin Latymer 06:46.6
9 115 Putney High School 06:48.1
10 114 Durham ARC 07:15.0
11 118 Sir William Borlase School 07:20.8
WJ16 2nd 8+ Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 125 Headington School 06:55.0
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 Enniskillen RBC 07:44.9 1st8+
2 7 Latymer Upper School 07:50.6 1st8+
3 5 Emanuel School 08:06.2 1st8+
4 6 St Edward’s School 08:10.5 1st8+
5 4 Headington School 08:11.3 2nd8+
6 3 Durham ARC 09:06.1 1st8+
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 Headington Sch 07:33.4 1st8+
2 7 Henley RC 07:45.2 1st8+
3 6 St Paul’s Girls 07:56.6 1st8+
4 4 Putney High Sch 08:11.8 1st8+
5 5 Godolphin Lat 08:18.2 1st8+
6 3 W Borlase Sch 08:59.5 1st8+
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 7 Headington Sch 03:38.7 07:23.3 1st8+
2 6 Latymer Upper 03:49.9 07:28.5 1st8+
3 5 Henley RC 03:42.3 07:30.3 1st8+
4 8 Enniskillen RBC 03:43.8 07:31.3 1st8+
5 3 St Paul’s Girls 03:51.3 07:46.6 1st8+
6 4 Emanuel Sch 03:43.3 07:53.6 1st8+
7 2 St Edward’s Sch 04:04.7 08:03.9 1st8+

==========
WJ16 4+

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 58 Putney High School 06:42.6
2 57 Yarm School 06:43.8
3 45 Marlow 06:44.2
4 41 Enniskillen RBC 06:46.7
5 63 Lea 06:47.4
6 42 Henley 06:49.3
7 46 Headington School 06:49.5
8 60 Aberdeen SRA 06:51.0
9 55 St George’s College 06:51.1
10 48 Lady Eleanor Holles A 06:51.3
11 51 Tideway Scullers School 06:51.4
12 38 Emanuel School B 06:52.9
13 47 Godolphin Latymer 06:57.2
14 61 Glasgow Academy 07:01.0
15 56 Sir William Perkin’s School 07:01.6
16 50 Emanuel School A 07:06.5
17 44 Kingston Grammar School B 07:09.2
18 52 Kingston Grammar School A 07:12.5
19 49 Cheltenham College 07:17.3
20 62 St Paul’s Girls School 07:17.8
21 59 Stratford Upon Avon 07:20.3
22 54 King’s School Worcester 07:26.6
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 3 Lea 01:57.7 05:57.0 07:53.7
2 4 Enniskillen RBC 01:58.5 05:56.7 07:55.7
3 5 Yarm School 01:55.2 05:57.3 07:56.1
4 7 Lady Eleanor Holles A 01:54.5 06:03.5 07:57.7
5 6 Aberdeen SRA 01:57.0 08:06.6
6 2 Emanuel School B 01:59.0 05:56.3 08:09.9
7 1 Godolphin Latymer 02:00.0 06:09.4 08:14.0
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Putney High School 01:52.4 05:47.3 07:44.9
2 6 Headington School 01:54.6 05:50.8 07:48.4
3 7 Tideway Sculler’s School 01:55.4 05:51.5 07:51.0
4 4 Marlow 01:54.3 05:52.4 07:53.8
5 3 Henley 01:55.6 05:58.9 08:01.3
6 2 St George’s College 01:57.2 06:02.8 08:03.0
7 8 Glasgow Academy 02:03.2
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Emanuel School A 01:58.6 06:02.7 08:02.2
2 7 St Paul’s Girls School 02:03.2 06:11.2 08:09.7
3 5 Sir William Perkin’s School 01:57.3 06:05.1 08:09.8
4 6 Kingston Grammar School B 01:57.6 06:07.6 08:11.2
5 2 Cheltenham College 02:00.2 06:18.5 08:23.4
6 1 Stratford Upon Avon 02:01.4 06:17.9 08:25.3
7 3 Kingston Grammar School A 02:04.2 06:26.3 08:34.6
8 8 King’s School Worcester 02:06.7 06:38.6 08:51.6
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 7 Enniskillen RBC 01:58.5 06:08.7 08:13.2
2 5 Putney High School 01:56.6 06:10.8 08:14.4
3 4 Headington School 02:00.3 06:15.8 08:18.8
4 2 Marlow 01:54.9 06:12.5 08:20.7
5 8 Yarm School 01:59.7 06:18.8 08:24.2
6 3 Tideway Sculler’s School 02:00.0 06:18.1 08:30.9
7 6 Lea 02:02.3 06:25.4 08:38.1

==========
WJ16 4X-

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 106 Latymer Upper School A 06:20.4
2 87 Headington School 06:23.7
3 95 Northwich 06:24.0
4 94 Star 06:30.2
5 85 Worcester 06:30.7
6 91 Castle Semple 06:32.1
7 107 Oxford City 06:32.8
8 114 Latymer Upper School B 06:33.5
9 89 Llandaff 06:34.1
10 103 Thames 06:34.2
11 96 King’s SchoolEly 06:35.2
12 116 Molesey 06:36.2
13 93 Canford School 06:36.3
14 111 Walton 06:36.8
15 108 Wallingford 06:38.4
16 88 Shrewsbury School 06:40.2
17 92 Surbiton High School 06:41.3
18 98 Christchurch 06:41.5
19 101 Sir William Borlase School 06:44.0
20 102 Hinksey Sculling School 06:45.7
20 113 Bedford Modern School 06:45.7
22 115 Peterborough 06:46.3
23 104 Twickenham 06:48.7
24 109 Queen Annes School 06:48.9
25 99 King’s Worcester 06:50.1
26 110 Oundle School 06:50.3
27 100 Dart Totnes ARC 06:50.4
28 112 St Edward’s School 06:52.0
29 105 Putney High School 07:04.5
30 90 Deben 07:10.7
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Latymer Upper A 01:51.4 07:22.3
2 5 Northwich RC 01:47.5 07:26.8
3 6 Oxford City 01:51.1 07:35.7
4 2 King’s Ely 01:50.8 07:37.1
5 3 Castle Semple 07:41.7
6 1 Canford Sch 01:52.3 07:45.5
DNF 7 Thames RC 01:52.0
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Headington Sch 01:50.9 05:37.3 07:29.1
2 7 Molesey BC 01:49.2 05:41.6 07:34.3
3 6 Latymer Upper B 01:52.1 05:42.7 07:36.2
4 4 Star Club 01:51.8 05:46.8 07:41.1
5 8 Walton RC 01:53.1 05:48.6 07:42.1
6 2 Llandaff RC 01:52.8 05:54.8 07:47.8
7 3 Worcester RC 01:53.9 05:51.8 07:49.2
D Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 St Edward’s School 01:51.7 05:58.0 07:49.3
2 5 Twickenham 01:57.5 07:57.4
3 7 Dart Totnes ARC 01:57.9 06:02.3 07:59.0
4 4 Peterborough 01:55.9 06:02.1 07:59.6
5 3 Queen Annes School 02:01.0 06:02.1 08:02.1
6 6 King’s School Worcester 02:00.2 06:07.0 08:03.3
7 2 Oundle School 01:59.5 06:05.6 08:05.0
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 Hinksey Sc Sch 01:53.9 06:17.5 07:45.4
2 4 Wallingford RC 01:53.5 06:17.8 07:48.0
3 6 Christchurch RC 01:50.6 06:18.3 07:50.2
4 5 Shrewsbury Sch 01:53.2 06:18.0 07:51.7
5 3 Surbiton HS 01:55.1 06:22.0 07:52.3
6 2 W Borlase Sch 01:55.8 06:22.3 07:52.5
7 7 Bedford Mod Sch 01:56.2 06:22.6 08:14.7
B Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Star 01:59.8 06:14.5 08:20.2
2 6 Canford School 02:03.1 06:17.6 08:26.6
3 5 Castle Semple 02:02.4 06:22.0 08:31.5
4 3 Walton 02:03.6 06:27.3 08:38.1
5 7 Llandaff 02:08.5 06:33.2 08:42.6
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 7 Northwich 08:00.4
2 5 Latymer Upper School A 08:05.4
3 6 Headington School 08:10.9
4 3 Latymer Upper School B 08:21.6
5 2 King’s School Ely 08:26.7
6 8 Oxford City 08:29.7
7 4 Molesey 08:33.6

==========
WJ16 4X-2

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 81 Headington School A 06:38.4
2 83 Sir William Borlase School 06:48.2
3 82 Hinksey Sculling School 06:57.5
4 80 Shrewsbury School 06:59.2
5 84 Headington School B 07:23.1
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Headington School A 02:00.3 06:18.8 08:25.3
2 3 Hinksey Sculling School 02:04.4 06:25.9 08:37.0
3 4 Sir William Borlase School 02:04.0 06:31.7 08:42.8
4 6 Shrewsbury School 02:05.4 06:39.0 08:51.9
5 7 Headington School B 02:11.3 07:00.0 09:22.1

==========
WJ16 2-

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 3 Kingston Grammar School A 07:16.2
2 5 Trentham 07:17.4
3 1 Becket School 07:19.9
4 9 Godolphin Latymer 07:26.4
5 7 Putney High School 07:26.9
6 13 Great Marlow School B 07:27.2
7 12 Headington School 07:27.7
8 11 Liverpool Victoria 07:29.8
9 4 Hollingworth Lake 07:31.4
10 6 St Paul’s Girls School 07:37.6
11 10 Great Marlow School A 07:39.6
12 14 Weybridge 07:42.5
13 2 Lady Eleanor Holles 07:49.6
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Trentham
2 6 Headington School
3 2 Hollingworth Lake 08:55.5
4 5 Godolphin Latymer 09:00.4
5 1 Lady Eleanor Holles 09:11.9
DSQ 3 Putney High School 08:44.3
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Kingston Grammar School A 02:03.9 04:15.0 06:23.9 08:27.1
2 6 Great Marlow Schol B 02:05.9 04:16.3 06:24.9 08:35.3
3 4 Becket School 02:08.0 04:20.3 06:28.8 08:37.4
4 7 Great Marlow School A 02:09.6 04:21.9 06:36.3 08:52.2
5 2 St Paul’s Girls School 02:10.2 04:30.0 06:43.7 08:53.9
6 3 Liverpool Victoria 02:11.3 04:29.6 06:43.2 08:56.7
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Kingston Grammar School A 02:10.0 06:38.0 08:47.0
2 2 Becket School 02:09.2 06:35.9 08:50.4
3 6 Great Marlow School B 02:10.8 06:36.8 08:50.6
4 4 Trentham 02:07.9 06:38.6 09:03.5
5 7 Hollingworth Lake 02:13.6 06:51.9 09:11.5
6 3 Headington School 02:35.0 07:02.0 09:27.1

JuniorRowingResults