National Schools Regatta – J18 Boys (26/05/2017 – 28/05/2017)


CH8+/1st 8+
2nd 8+/3rd 8+
CH4+
1st 4+
CH4-
CH4X-
2nd 4X-
CH2-
CH2X
CH1X
CH8+/1st 8+

CH 8+ Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 361 Westminster School 05:37.0
2 360 Shiplake College 05:38.8
3 356 Eton College 05:39.2
4 364 St Paul’s School 05:39.3
5 357 Winchester College 05:40.6
6 359 Radley College 05:41.6
7 358 Hampton School 05:46.1
8 354 Shrewsbury School 05:47.3
9 362 Abingdon School 05:48.5
10 363 St Edward’s School 05:50.7
11 355 King’s School Chester 05:57.8
1st 8+ Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 378 Molesey 05:48.3
2 375 Bedford School 05:51.9
3 372 Enniskillen RBC 05:52.8
4 366 Dulwich College 05:55.3
5 382 King’s College School 05:55.6
6 377 Great Marlow School 05:58.2
7 373 Pangbourne College 06:01.9
8 367 St Joseph 06:03.4
9 379 Latymer Upper School 06:03.6
10 371 Norwich School 06:10.3
11 374 London Oratory School 06:12.0
12 376 Reading Blue Coat School 06:15.1
13 370 Bedford Modern School 06:16.5
14 369 Monkton Combe 06:16.8
15 381 Oratory School 06:17.3
16 365 King’s School Worcester 06:18.0
17 368 Cantabrigian 06:24.4
18 380 Canford School 06:24.7
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 7 St Paul’s School 01:30.7 02:41.7 04:33.6 06:05.1 CH8+
2 8 Westminster School 01:31.8 02:42.5 04:35.3 06:06.5 CH8+
3 6 Winchester College 01:31.6 02:42.3 04:37.1 06:11.3 CH8+
4 5 Shrewsbury School 01:32.3 02:42.2 04:38.4 06:12.3 CH8+
5 4 Molesey 01:33.2 02:42.4 04:39.2 06:14.1 1st8+
6 3 Bedford School 01:33.6 02:42.2 04:41.2 06:16.4 1st8+
7 2 Enniskillen RBC 01:34.8 02:42.5 04:42.1 06:17.3 1st8+
8 1 King’s School Chester 01:37.4 02:42.5 04:43.7 06:30.5 CH8+
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 7 Eton College 01:28.5 04:32.2 06:01.8 CH8+
2 8 Shiplake College 01:28.9 04:33.7 06:03.5 CH8+
3 6 Radley College 01:29.9 04:33.0 06:03.9 CH8+
4 5 Hampton School 01:31.2 04:34.4 06:10.0 CH8+
5 4 Abingdon School 01:31.0 04:39.6 06:11.0 CH8+
6 3 St Edward’s School 01:30.2 04:39.1 06:12.2 CH8+
7 2 Dulwich College 01:35.1 04:46.5 06:21.9 1st8+
8 1 King’s College School 01:35.8 04:48.8 06:22.6 1st8+
D Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 Monkton Combe 01:37.7 03:18.4 05:02.8 06:42.9 1st8+
2 7 Oratory School 01:39.0 03:21.4 05:05.6 06:46.6 1st8+
3 6 King’s School Worcester 01:42.0 03:24.2 05:08.9 06:50.1 1st8+
4 4 Canford School 01:42.3 03:27.6 05:15.6 06:57.3 1st8+
5 5 Cantabrigian 01:44.3 03:28.4 05:15.3 06:57.8 1st8+
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 7 Pangbourne College 01:37.1 06:34.1 1st8+
2 8 Gt Marlow School 01:36.7 06:35.7 1st8+
3 6 St Joseph 01:36.4 06:36.7 1st8+
4 4 Norwich School 01:37.5 06:39.6 1st8+
5 3 London Oratory School 01:38.3 06:40.9 1st8+
6 5 Latymer Upper School 01:37.9 06:41.4 1st8+
7 2 Reading Blue Coat 01:39.0 06:41.8 1st8+
8 1 Bedford Modern School 01:39.4 06:48.3 1st8+
B Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 Molesey 04:41.4 06:16.6 1st8+
2 7 Abingdon School 04:41.2 06:18.0 CH8+
3 6 Bedford School 04:42.9 06:18.2 1st8+
4 3 Enniskillen RBC 04:45.2 06:18.8 1st8+
5 5 St Edward’s School 04:44.2 06:21.2 CH8+
6 4 Dulwich College 04:50.2 06:26.4 1st8+
7 2 King’s School Chester 04:49.4 06:26.4 CH8+
8 1 King’s College School 04:51.9 06:28.1 1st8+
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 St Paul’s Sch 03:01.3 04:31.5 06:01.7 CH8+
2 7 Eton Coll 03:01.1 04:32.6 06:03.4 CH8+
3 5 Shiplake Coll 03:03.0 04:34.3 06:06.2 CH8+
4 6 Westminster Sch 03:04.8 04:36.7 06:07.4 CH8+
5 4 Radley Coll 03:04.3 04:36.9 06:09.7 CH8+
6 3 Winchester Coll 03:05.9 04:38.9 06:11.4 CH8+
7 2 Shrewsbury Sch 03:05.6 04:39.5 06:13.4 CH8+
8 1 Hampton Sch 03:08.0 04:41.4 06:15.3 CH8+

==========
2nd 8+/3rd 8+

2nd 8+ Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 392 Eton College 05:44.1
2 388 Shrewsbury School 05:48.3
3 390 Shiplake College 05:51.1
4 391 St Paul’s School 05:52.4
5 386 Radley College 05:55.4
6 393 Hampton School 05:55.7
7 383 Abingdon School 06:01.5
8 385 King’s School Chester 06:06.1
9 389 Dulwich College 06:15.3
10 384 King’s College School 06:18.7
11 387 Reading Blue Coat School 06:19.2
3rd 8+ Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 394 Eton College A 06:03.5
2 395 Shrewsbury School 06:14.4
3 397 Eton College B 06:16.0
4 396 Shiplake College 06:29.5
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 Shrewsbury School 01:34.3 04:48.6 06:24.7 2nd8+
2 7 Shiplake College 01:35.2 04:49.6 06:25.4 2nd8+
3 6 Hampton School 01:35.7 04:51.5 06:34.0 2nd8+
4 5 Abingdon School 01:38.0 04:54.0 06:39.1 2nd8+
5 4 Shrewsbury School 01:40.1 04:56.4 06:42.3 3rd8+
6 1 Shiplake College 01:42.7 05:00.7 06:57.0 3rd8+
7 2 Reading Blue Coat School 05:11.9 06:58.8 2nd8+
8 3 Dulwich College 01:42.4 05:13.6 06:59.8 2nd8+
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 Eton College 03:06.2 04:39.9 06:18.2 2nd8+
2 7 St Paul’s School 03:09.7 04:45.0 06:23.2 2nd8+
3 6 Radley College 03:11.3 04:47.9 06:28.3 2nd8+
4 5 Eton College A 03:12.2 04:49.2 06:28.6 3rd8+
5 4 King’s School Chester 03:16.7 04:55.6 06:37.6 2nd8+
6 3 Eton College B 03:17.8 04:56.9 06:40.3 3rd8+
7 2 King’s College School 03:21.6 05:02.1 06:44.3 2nd8+
B Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 4 Eton College B 06:43.0 3rd8+
2 6 King’s School Chester 06:47.7 2nd8+
3 5 Shiplake College 06:53.5 3rd8+
4 3 Reading Blue Coat School 06:57.1 2nd8+
5 1 Dulwich College 06:58.9 3rd8+
6 7 Shrewsbury School 07:16.6 3rd8+
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final Category
1 8 Eton College 04:44.8 06:20.6 2nd8+
2 7 Shrewsbury School 04:51.0 06:27.0 2nd8+
3 5 Shiplake College 04:54.8 06:31.0 2nd8+
4 6 St Paul’s School 04:56.0 06:33.0 2nd8+
5 4 Hampton School 04:55.1 06:34.0 2nd8+
6 1 Eton College A 04:57.0 06:37.4 3rd8+
7 3 Radley College 04:59.4 06:39.1 2nd8+
8 2 Abingdon School 05:00.1 06:39.7 2nd8+

==========
CH4+

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 313 St Paul’s School 05:34.7
2 312 Winchester College A 05:40.5
3 316 Shiplake College 05:43.0
4 307 Eton College A 05:50.2
5 322 Eton College B 05:53.3
6 318 Radley College 05:53.8
7 310 Westminster School 05:54.0
8 323 Dulwich College 05:56.1
9 304 Reading Blue Coat School A 05:57.9
9 315 Bedford School 05:57.9
11 319 Winchester College B 06:04.6
12 320 Molesey 06:05.4
13 317 Great Marlow School 06:06.4
14 309 Latymer Upper School 06:08.6
15 325 Oratory School 06:09.5
16 324 Abingdon School 06:10.5
17 321 King’s College School 06:10.6
18 311 Reading Blue Coat School B 06:11.6
19 308 Pangbourne College 06:13.0
20 314 King’s School Chester 06:13.2
21 306 Bedford Modern School 06:14.7
22 305 Cantabrigian 06:17.5
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Winchester College A 01:37.9 05:02.9 06:48.7
2 5 Eton College A 01:39.1 05:07.5 06:52.3
3 3 Dulwich College 01:41.5 05:11.0 06:55.8
4 6 Eton College B 01:42.8 05:14.1 06:59.7
5 2 Molesey 01:41.8 05:18.7 07:04.7
6 7 Reading Blue Coat School A 01:43.1 05:22.3 07:06.3
7 1 Great Marlow School 01:44.5 05:20.4 07:07.5
8 8 Abingdon School 01:43.9 05:25.9 07:13.5
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 St Paul’s School 01:35.4 04:58.4 06:48.7
2 5 Shiplake College 01:35.9 05:06.1 06:55.2
3 3 Radley College 01:41.1 05:13.5 07:02.9
4 2 Bedford School 01:42.3 05:18.0 07:04.6
5 1 Oratory School 01:43.2 05:22.0 07:10.1
6 8 Latymer Upper School 01:46.2 05:24.7 07:10.1
7 7 Winchester College B 01:43.5 05:23.8 07:10.8
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 King’s College School 01:46.9 05:22.7 07:10.3
2 3 Pangbourne Collee 01:46.5 05:24.7 07:14.8
3 7 Bedford Modern School 01:52.8 05:29.2 07:17.4
4 5 Reading Blue Coat School B 01:47.8 05:28.6 07:17.5
5 2 Cantabrigian 01:47.5 05:30.8 07:17.6
6 6 King’s School Chester 01:47.2 05:28.9 07:18.4
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 St Paul’s School 03:13.6 05:02.0 06:42.7
2 3 Shiplake College 03:12.9 05:04.6 06:47.2
3 4 Winchester College A 03:13.5 05:09.8 06:51.7
4 7 Radley College 03:13.0 05:18.5 07:03.1
5 6 Eton College A 03:12.9 05:19.2 07:04.4
6 2 Dulwich College 03:13.5 05:19.4 07:05.5
7 8 Eton College B 03:13.7 05:22.2 07:08.3
8 1 Bedford School 03:13.5 05:27.8 07:17.1

==========
1st 4+

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 176 Tideway Sculler’s School 06:27.4
2 179 St George’s College 06:28.5
3 180 Aberdeen SRA 06:31.1
4 185 Hinksey Sculling School 06:37.0
5 177 Sir William Borlase School 06:39.4
6 178 Monmouth School 06:40.4
7 175 Yarm School 06:40.6
8 183 Kingston Grammar School 06:45.0
9 174 George Heriot’s 06:50.2
10 186 Star 06:50.3
11 188 Walton 06:53.5
12 189 Maidstone Invicta 07:06.0
13 182 Emanuel School 07:11.2
14 190 Pangbourne College 07:13.1
15 191 St Joseph 07:15.2
16 184 Abingdon School 07:21.5
17 187 Glasgow Schools 07:37.3
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 Tideway Sculler’s School 07:12.3
2 7 Hinksey Sculling School 07:15.0
3 6 Sir William Borlase School 07:19.7
4 5 Kingston Grammar School 07:23.0
5 4 George Heriot’s 07:23.6
6 3 Maidstone Invicta 07:48.3
7 2 Emanuel School 07:53.9
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 St George’s Collee 07:06.0
2 7 Aberdeen SRA 07:14.4
3 6 Monmouth School 07:18.2
4 5 Yarm School 07:23.2
5 3 Walton 07:30.3
6 4 Star 07:31.6
7 2 Pangbourne College 07:40.0
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 6 St George’s College 01:41.3 03:27.2 05:13.9 06:56.5
2 7 Tideway Sculler’s Scool 01:43.1 03:29.7 05:14.0 06:57.2
3 4 Aberdeen SRA 01:44.0 03:31.4 05:17.8 07:03.4
4 5 Hinksey Sculling School 01:44.5 03:33.5 05:22.4 07:10.9
5 3 Monmouth School 01:45.6 03:35.9 05:26.8 07:14.0
6 2 Sir William Borlase School 01:46.3 03:38.2 05:28.1 07:16.6
7 1 Kingston Grammar School 01:48.9 03:42.2 05:33.4 07:24.1
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 St Joseph 01:49.9 03:42.7 05:38.1 07:31.3
2 7 Abingdon Sch 01:53.4 03:51.4 05:51.4 07:46.8
3 6 Glasgow Schools 01:58.5 03:58.2 06:01.5 08:03.5

==========
CH4-

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 371 Eton College A 05:29.0
2 385 Latymer Upper School 05:39.0
3 382 Westminster School 05:39.3
4 370 Radley College 05:40.8
5 375 Hampton School A 05:41.8
6 379 Abingdon School 05:42.3
6 383 St Paul’s School 05:42.3
8 373 Molesey 05:43.6
9 369 Bedford School 05:44.2
10 380 Eton College B 05:48.5
11 376 King’s College School 05:49.3
12 372 Shiplake College 05:50.6
13 386 Shrewsbury School 05:51.5
14 377 Pangbourne College 05:52.4
15 374 King’s School Chester 05:52.6
16 384 Hampton School B 05:52.9
17 381 Bedford Modern School 05:54.7
18 368 Sir William Borlase School 06:03.6
19 378 Dulwich College 06:03.9
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Radley College 01:32.6 06:31.8
2 4 Latymer Upper School 01:34.3 06:33.0
3 6 St Paul’s School 01:36.0 06:36.0
4 3 Hampton School A 01:37.1 06:38.4
5 7 Eton College B 01:35.2 06:40.6
6 2 Shiplake College 01:37.5 06:42.9
7 1 Hampton School B 01:38.3 06:46.4
8 8 Shrewsbury School 01:36.8 06:49.9
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Eton College A 01:32.0 04:50.0 06:34.9
2 6 Molesey 01:36.5 04:58.1 06:38.5
3 3 Abingdon School 01:34.0 04:58.6 06:39.1
4 5 Westminster School 01:37.2 04:58.3 06:41.4
5 8 King’s School Chester 01:37.6 05:06.3 06:47.0
6 1 Pangbourne College 01:38.1 05:05.7 06:48.3
7 7 Bedford School 01:35.4 05:06.0 06:48.6
8 2 King’s College School 01:39.3 05:07.7 06:51.5
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Bedford Modern School 01:38.7 06:57.4
2 3 Dulwich College 01:42.1 07:06.0
3 5 Sir William Borlase School 01:42.9 07:14.9
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Eton College A 01:34.1 04:55.6 06:34.5
2 1 Westminster School 01:37.7 04:59.7 06:37.2
3 4 Radley College 01:36.6 05:01.4 06:39.8
4 3 Latymer Upper School 01:39.4 05:03.3 06:42.6
5 8 Hampton School A 01:40.5 05:06.2 06:47.8
6 2 Abingdon School 01:35.9 05:11.6 06:50.9
7 7 St Paul’s School 01:51.5 05:12.1 06:51.7
8 6 Molesey 01:40.9 06:56.1

==========
CH4X-

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 324 Leander 05:45.9
2 333 Windsor Boys’ School 05:46.6
3 318 Maidenhead 05:49.1
4 313 Claires Court School 05:56.0
5 321 King’s School Worcester 05:58.1
6 332 Gloucester Hartpury 05:58.4
7 310 Westminster School 06:02.3
8 334 King’s School Canterbury 06:02.5
9 326 Oundle School 06:04.8
10 316 Globe 06:06.2
11 306 Latymer Upper School 06:06.4
12 314 Warrington 06:08.1
13 315 Lea 06:08.2
14 308 St Leonards School 06:15.2
15 312 RGS Worcester 06:15.6
16 330 Tiffin School 06:16.4
17 331 Bedford School 06:16.5
18 328 Hinksey Sculling School 06:17.5
19 329 Wallingford 06:17.9
20 319 Hereford Cathedral School 06:18.4
21 307 Bristol City 06:18.7
22 327 RGS Lancaster 06:21.4
23 311 Bradford Grammar School 06:25.6
24 317 Tideway Sculler’s School 06:26.3
25 325 Magdalen School 06:27.6
26 320 Derby 06:27.9
27 322 Ardingly 06:30.9
28 323 Stowe 06:52.5
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 Leander 06:34.4
2 7 Claires Court School 06:39.4
3 6 King’s School Worcester 06:43.6
4 2 Lea 06:49.7
5 3 Warrington 06:57.9
6 4 Oundle School 07:00.7
7 5 King’s School Canterbury 07:02.7
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 Windsor Boys’ School 01:34.1 06:36.6
2 7 Maidenhead 01:32.5 06:39.5
3 6 Gloucester Hartpury 01:36.4 06:45.5
4 5 Westminster School 01:36.7 06:47.1
5 4 Globe 01:39.0 07:01.4
6 3 Latymer Upper School 01:40.3 07:01.4
7 2 St Leonards School 01:41.6 07:01.4
D Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 6 Tideway Sculler’s 01:57.4 05:12.0 06:57.4
2 8 RGS Lancaster 01:42.0 05:13.5 06:58.8
3 7 Bradford Grammar School 01:43.1 05:20.0 07:09.6
4 4 Derby 01:43.9 05:21.4 07:10.1
5 5 Magdalen School 01:47.3 05:25.9 07:13.9
6 3 Ardingly 01:48.8 05:27.0 07:17.0
7 2 Stowe 01:49.0 05:54.0 07:51.7
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 RGS Worcester 03:26.4 05:09.9 06:53.8
2 7 Tiffin School 03:28.1 05:15.9 07:00.4
3 3 Hereford Cathedral School 03:32.0 05:18.4 07:03.1
4 6 Bedford School 03:28.5 05:17.4 07:03.4
5 5 Hinksey Sculling School 03:31.8 05:22.3 07:07.5
6 4 Wallingford 03:31.6 05:21.2 07:08.1
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 7 Windsor Boys’ School 03:11.1 04:48.6 06:20.7
2 6 Leander 03:13.6 04:48.9 06:22.1
3 4 Maidenhead 03:10.1 04:47.8 06:23.3
4 5 Claires Court School 03:16.1 04:52.9 06:28.5
5 1 Westminster School 03:16.4 04:55.9 06:34.5
6 2 King’s School Worcester 03:18.0 04:56.7 06:35.8
7 3 Gloucester Hartpury 03:17.8 04:59.0 06:40.6

==========
2nd 4X-

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 335 Leander A 05:51.4
2 336 Maidenhead 06:00.4
3 339 Leander B 06:01.8
4 340 Bristol City 06:18.8
5 337 RGS Lancaster 06:35.4
6 338 King’s School Worcester 06:43.3
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 6 Leander A 01:36.7 03:14.6 04:53.3 06:31.2
2 5 Maidenhead 01:36.1 03:16.1 04:56.4 06:33.4
3 4 Leander B 01:37.9 03:20.2 05:00.6 06:39.5
4 3 Bristol City 01:40.9 03:25.1 05:11.6 06:57.7
5 2 RGS Lancaster 01:45.9 03:33.5 05:22.6 07:12.3
6 1 King’s School Worcester 01:47.6 03:37.5 05:28.0 07:20.2

==========
CH2-

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 301 Shrewsbury School 06:05.6
2 295 King’s School Canterbury 06:12.4
3 286 St Paul’s School A 06:17.2
4 296 Westminster School 06:17.3
5 300 Llandaff 06:17.6
6 290 Enniskillen RBC 06:19.1
6 294 Marlow 06:19.1
8 284 Great Marlow School 06:24.6
9 293 Trentham 06:27.0
10 302 Cheltenham College 06:30.7
11 297 Walton 06:31.0
12 289 Ardingly 06:31.1
13 303 Molesey 06:32.0
14 291 Windsor Boys’ School 06:32.9
15 298 St Paul’s School B 06:33.1
16 285 Maidstone Invicta 06:37.1
17 292 Monkton Combe 06:50.8
18 299 LVS Ascot 07:03.4
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Shrewsbury School 01:43.0 05:21.8 07:10.8
2 6 Enniskillen RBC 01:46.1 05:25.8 07:12.4
3 3 Marlow 01:46.5 05:28.6 07:17.6
4 4 St Paul’s School A 01:48.5 05:29.7 07:19.6
5 1 Windsor Boys’ School 01:51.2 05:39.0 07:32.8
6 2 Trentham 01:49.2 05:42.6 07:38.0
7 7 Walton 01:51.6 05:51.3 07:50.6
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 King’s School Canterbury 01:46.6 05:25.0 07:16.9
2 5 Westminster School 01:45.0 05:30.2 07:25.6
3 3 Llandaff 01:45.4 05:32.8 07:29.0
4 6 Great Marlow School 01:52.5 05:40.3 07:33.2
5 7 Ardingly 01:49.9 05:42.6 07:36.3
6 8 Molesey 01:48.7 05:42.3 07:38.4
7 2 Cheltenham College 01:50.3 05:45.0 07:42.4
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 St Paul’s Sch B 01:53.9 05:46.7 07:42.8
2 5 Maidstone Inv 01:50.1 05:52.9 07:55.4
3 6 Monkton Combe 01:51.5 05:56.3 07:58.5
4 3 LVS Ascot 01:57.0 06:06.7 08:13.0
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Shrewsbury Sch 03:37.1 05:30.1 07:17.8
2 3 Enniskillen RBC 03:40.9 05:32.1 07:28.6
3 4 King’s Cant 03:42.9 05:37.1 07:29.7
4 1 St Paul’s Sch A 03:44.3 05:38.0 07:38.6
5 2 Llandaff RC 03:44.9 05:39.6 07:39.9
6 7 Marlow RC 03:46.1 05:41.5 07:42.2
7 6 Westminster Sch 03:45.3 05:43.7 07:42.2

==========
CH2X

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 239 Windsor Boys’ School A 05:53.0
2 210 Maidenhead A 06:00.2
3 209 Tideway Sculler’s School A 06:01.0
3 212 Marlow 06:01.0
5 241 Maidenhead B 06:04.8
6 213 Globe 06:05.0
7 216 American School A 06:05.1
8 226 Leander A 06:06.8
9 233 Windsor Boys’ School B 06:07.0
10 206 King’s School Worcester A 06:07.2
11 240 Glasgow Academy 06:09.0
12 218 Leander B 06:09.8
13 243 Maidenhead D 06:11.8
14 232 St Peter’s School 06:12.6
15 245 Dart Totnes ARC 06:12.7
15 250 Maidenhead E 06:12.7
17 242 Hinksey Sculling School A 06:12.9
18 229 Maidenhead C 06:13.0
19 249 Northwich 06:14.4
20 224 King’s School Worcester B 06:16.7
21 214 Tiffin School A 06:20.7
21 236 Barn Elms 06:20.7
23 207 Henley 06:21.3
24 205 Strathclyde Park 06:21.8
25 251 Deben 06:23.5
26 246 Hinksey Sculling School B 06:23.9
27 220 King’s School Ely 06:24.0
27 248 Cambridge 99 06:24.0
29 208 American School B 06:24.5
30 231 RGS Worcester 06:24.9
31 219 Tideway Sculler’s School B 06:27.7
32 230 Tideway Sculler’s School C 06:27.8
33 235 Tiffin School B 06:30.8
34 237 Bradford Grammar School 06:32.0
35 228 Castle Semple 06:33.4
36 247 Tideway Sculler’s School D 06:33.6
37 221 Hinksey Sculler’s School C 06:38.2
38 238 Magdalen School 06:39.0
39 217 Enniskillen RBC 06:40.7
40 223 Merchant Taylors’ School 06:40.9
41 227 Winchester College 06:45.6
42 244 St Joseph 06:53.6
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Maidenhead A 01:40.0 06:52.3
2 3 Globe 01:41.3 06:54.5
3 4 Tideway Sculler’s School A 01:42.0 06:57.0
4 6 American School A 01:42.4 06:58.4
5 7 King’s School Worcester A 01:42.9 07:02.8
6 8 Maidenhead D 01:43.4 07:04.2
7 2 Glasgow Academy 01:44.9 07:05.6
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Windsor Boys’ School A 01:39.1 06:54.6
2 6 Maidenhead B 01:43.0 06:57.3
3 3 Leander A 01:44.5 06:57.6
4 2 Windsor Boys’ School B 01:44.8 07:00.6
5 4 Marlow 01:44.1 07:01.1
6 7 Leander B 01:43.5 07:03.1
7 1 St Peter’s School 01:42.3 07:09.3
D Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Tiffin School A 01:44.6 07:21.4
2 3 Strathclyde Park 01:47.4 07:22.3
3 2 Hinksey Sculling School B 01:47.6 07:22.5
4 7 Cambridge 99 01:48.2 07:23.2
5 8 King’s School Ely 01:47.8 07:23.6
6 4 Henley 01:46.4 07:25.3
7 6 Deben 01:48.6 07:25.6
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 3 Maidenhead RC C 01:40.9 07:03.5
2 6 Hinksey Sc Sch A 01:41.9 07:06.6
3 4 Maidenhead RC E 01:44.4 07:07.2
4 7 Northwich RC 01:48.6 07:09.9
5 2 King’s Worcs B 01:46.4 07:13.9
6 5 Dart Totnes ARC 01:45.6 07:14.6
7 1 Barn Elms RC 01:46.0 07:19.9
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 Windsor Boys A 01:41.0 05:14.3 06:58.8
2 4 Maidenhead RC A 01:41.3 05:17.2 07:01.8
3 3 Maidenhead RC B 01:44.7 05:21.0 07:03.3
4 2 Tideway Sc Sch A 01:43.2 05:19.0 07:03.5
5 7 Leander Club A 01:44.1 05:21.3 07:07.5
6 1 American Sch A 01:42.7 05:22.0 07:11.7
7 6 Globe RC 01:43.9 05:26.8 07:18.9

==========
CH1X

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 249 Glasgow Academy 07:21.4
2 247 Broxbourne 07:24.0
3 274 Tideway Sculler’s School A 07:30.0
4 280 American School A 07:31.5
5 258 Itchen Imperial 07:32.9
6 302 Minerva Bath 07:36.9
7 289 Cambridge 99 A 07:37.8
8 300 Windsor Boys School 07:38.0
9 277 Newcastle University 07:38.6
10 293 Marlow B 07:38.8
11 292 Bann 07:39.0
12 279 Maidenhead 07:39.2
13 296 St Peter’s School 07:40.4
14 282 Henley A 07:41.0
15 295 Star 07:41.9
16 255 Barn Elms 07:44.0
17 262 Norwich 07:44.5
18 253 Cardiff City A 07:46.2
19 265 Bewl Bridge A 07:46.3
20 269 George Watson’s College A 07:47.2
21 285 Emanuel School 07:47.8
22 294 Tyne United 07:49.0
23 273 American School B 07:50.4
24 260 Becket School B 07:52.1
25 270 Worcester 07:53.1
26 284 Nottingham 07:53.5
27 283 Doncaster SRA 07:56.0
28 250 Cambridge 99 B 07:56.5
29 305 Northwich 07:56.6
30 287 Twickenham B 07:58.7
31 251 RGS High Wycombe A 07:59.6
32 299 Merchant Taylors’ School 08:03.7
33 286 Westminster School 08:06.7
34 254 Twickenham A 08:09.2
35 261 Cardiff City C 08:10.3
36 297 Henley B 08:11.0
37 276 Reading 08:11.5
38 257 Becket School A 08:12.2
39 256 Marlow A 08:14.3
40 290 George Watson’s College B 08:17.0
41 298 RGS High Wycombe C 08:18.4
42 275 Team Keane 08:20.1
43 288 Tyne 08:23.4
44 252 LVS Ascot B 08:25.6
45 263 Maidstone Invicta 08:26.9
46 268 Bedford Modern School 08:31.6
47 301 Cardiff City B 08:34.5
48 304 Trentham 08:36.8
49 248 Huntingdon 08:40.2
50 291 LVS Ascot A 08:42.7
51 271 Deben 09:02.7
52 267 Bewl Bridge B 09:09.1
53 264 RGS High Wycombe D 09:45.8
A/B Semi-Final 1
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 7 Tideway Sculler’s School A 07:48.6
2 8 Broxbourne 07:57.3
3 5 Cambridge 99 A 08:00.7
4 6 Minerva Bath 08:01.3
5 3 Bann 08:08.1
6 4 Marlow B 08:17.5
7 2 Henley A 08:20.7
8 1 Star 08:32.0
A/B Semi-Final 2
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 7 American School A 07:46.3
2 8 Glasgow Academy 07:53.4
3 6 Itchen Imperial 07:55.1
4 5 Windsor Boys’ School 07:59.8
5 1 Barn Elms 08:08.3
6 4 Newcastle University 08:10.8
7 3 Maidenhead 08:11.4
8 2 St Peter’s School 08:24.0
D Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 Worcester 01:52.7 03:51.2 05:52.2 07:51.9
2 4 Northwich 01:58.5 03:59.8 06:03.1 08:03.7
3 7 Nottingham 01:52.5 03:53.2 05:59.6 08:04.0
4 3 Twickenham B 02:01.3 04:04.0 06:06.9 08:06.4
5 6 Doncaster SRA 01:58.2 04:03.6 06:10.3 08:09.1
6 5 Cambridge 99 B 01:57.9 04:02.1 06:11.2 08:13.5
7 1 Merch Taylors’ School 02:08.8 04:10.2 06:19.2 08:26.8
8 2 RGS High Wycombe A 02:01.6 04:11.1 06:26.2 08:34.2
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 5 George Watson’s College A 01:57.1 03:58.4 06:01.4 07:57.3
2 7 Cardiff City A 02:05.6 03:59.1 06:03.5 07:58.9
3 2 American School B 02:01.1 03:58.8 06:00.9 07:59.7
4 8 Norwich 01:58.9 03:58.4 06:02.5 08:00.0
5 6 Bewl Bridge A 01:56.5 03:58.6 06:03.8 08:01.3
6 4 Emanuel School 02:05.9 03:59.0 06:06.6 08:08.9
7 3 Tyne United 01:58.5 03:58.9 06:04.7 08:09.5
8 1 Becket School B 01:56.3 03:58.7 06:06.4 08:09.9
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 8 Tideway Sculler’s School A 01:50.1 03:45.8 05:40.4 07:35.0
2 7 American School A 01:52.1 03:48.9 05:45.2 07:40.1
3 5 Broxbourne 01:54.4 03:53.4 05:52.6 07:44.1
4 6 Glasgow Academy 01:53.4 03:51.8 05:48.7 07:44.7
5 4 Itchen Imperial 01:53.9 03:54.1 05:53.0 07:49.4
6 1 Windsor Boys’ School 01:55.2 03:54.2 05:53.0 07:51.1
7 3 Cambridge 99 A 01:55.8 03:54.3 05:53.9 07:53.5
8 2 Minerva Bath 01:59.0 03:59.3 05:58.5 08:01.0

JuniorRowingResults