Marlow Regatta (18/06/2017)


Junior 8+
Junior 2nd/3rd 8+
Junior 4-
J18 4X-

Junior 8+

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 136 St Edwards School A – Tinkov 05:50.5
2 137 St Pauls School A – Doyle 05:51.5
3 131 Monkton Combe School A – Shaw 05:54.6
4 132 Norwich School A – Burrell 05:57.1
5 134 Radley College A – Rae Smith 05:57.8
6 138 Dulwich College A – Wendler 05:57.9
7 128 Great Marlow School A – Emmett-Bird 05:59.3
8 135 Reading Blue Coat School A – Grainger 06:00.3
9 133 Oratory School A – Kibble 06:03.4
10 139 Windsor Boys School A – Bartoletti 06:07.3
11 129 Green Lake (USA) A – Brinchmann 06:10.5
12 140 Radley College B – Reynish 06:11.7
B Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 3 Oratory School A – Kibble 01:31.2 03:05.4 04:41.3 06:16.0
2 4 Reading Blue Coat School A – Grainger 01:32.7 03:07.6 04:43.5 06:16.4
3 2 Green Lake (USA) A – Brinchmann 01:34.0 03:11.0 04:46.9 06:21.8
4 5 Windsor Boys School A – Bartoletti 01:35.3 03:11.8 04:49.3 06:26.2
5 6 Radley College B – Reynish 01:35.7 03:12.9 04:52.1 06:31.6
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 St Edwards School A – Tinkov 01:31.6 03:05.4 04:39.3 06:13.8
2 3 St Pauls School A – Doyle 01:32.4 03:08.3 04:43.8 06:19.4
3 2 Norwich School A – Burrell 01:33.2 03:10.9 04:46.3 06:20.2
4 7 Great Marlow School A – Emmett-Bird 01:35.1 03:11.5 04:46.5 06:22.7
5 6 Radley College A – Rae Smith 01:33.9 03:11.9 04:47.1 06:24.7
6 1 Dulwich College A – Wendler 01:34.3 03:13.0 04:48.4 06:26.3
7 5 Monkton Combe School A – Shaw 01:32.8 03:09.7 04:49.0 06:27.0

==========
Junior 2nd/3rd 8+

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 323 Hampton School A – Trevor 06:16.2
2 327 Radley College A – Spraggs 06:20.2
3 326 Monkton Combe School A – Hawking 06:20.4
4 324 Dulwich College A – Waring 06:20.6
5 325 Kings College School A – Betteley 06:27.6
6 328 Dulwich College B – Caulfield 06:31.5
7 329 Kings College School B – Scruton 06:43.1
Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 3 Radley College A – Spraggs 03:09.3 04:47.7 06:24.0
2 4 Hampton School A – Trevor 01:32.5 03:12.0 04:49.9 06:25.3
3 2 Dulwich College A – Waring 01:35.1 03:14.9 04:55.3 06:33.1
4 5 Monkton Combe School A – Hawking 01:34.6 03:13.3 04:59.1 06:34.9
5 6 Kings College School A – Betteley 01:35.6 03:17.3 05:10.9 06:39.7
6 7 Kings College School B – Scruton 01:37.3 03:23.4 04:54.1 06:57.7

==========
Junior 4-

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 70 Marlow A – Denson 06:38.2
2 67 The Gunnery, Connecticut – USA A – Simmons 06:50.1
3 66 George Heriot’s School Rowing Club A – Young 06:52.8
4 68 Hinksey Sculling School A – Cannons 06:54.8
Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Marlow A – Denson 01:42.9 03:31.8 05:16.4 07:02.7
2 5 George Heriot’s School Rowing Club A – Young 01:48.2 03:36.6 05:20.2 07:04.8
3 2 Hinksey Sculling School A – Cannons 01:44.8 03:34.2 05:19.3 07:05.2
4 3 The Gunnery, Connecticut – USA A – Simmons 01:45.6 03:35.5 05:26.5 07:18.7

==========
J18 4X-

Time Trial
Position Start Club Crew Time
1 181 Maidenhead A – Kleshnev 05:55.9 1
2 171 Globe A – Sullivan 05:59.2 2
3 190 Westminster School A – Santos 06:00.8 3
4 184 Star & Arrow A – Placidi 06:01.0 4
5 170 Gloucester Hartpury A – Heath 06:02.1 5
6 188 Tideway Scullers’ School A – Joss 06:04.7 6
7 179 Latymer Upper School A – Phelps 06:04.8 7
8 197 Star & Arrow B – Smeeton 06:06.1 8
9 173 Henley A – Issa 06:06.6 9
10 182 Northwich A – Burke 06:07.4 10
11 196 Maidenhead B – O’Connor 06:08.0 11
12 172 George Watsons College A – Mainland 06:10.7 12
13 195 Marlow B – Treasure 06:10.9 13
14 169 Bedford Modern School A – Colliver 06:13.1 14
15 193 Globe B – Howard 06:15.5 15
16 199 Tideway Scullers’ School B – Hill 06:17.3 16
17 198 St Pauls School B – Kaminov 06:18.2 17
18 183 Oundle School A – Davis Gimeno 06:20.6 18
19 187 Sir William Borlase GS A – Paskins 06:22.7 19
20 178 Lon Oratory School A – Sinclair 06:23.1 20
21 201 Tideway Scullers’ School C – Lewis 06:24.3 21
22 174 Hinksey Sculling School A – Wakefield 06:27.8 22
23 186 Star Club A – Murphy 06:28.7 23
24 176 RGS High Wycombe A – Forster 06:34.3 24
25 185 St Pauls School A – Palmer 06:36.4 25
26 175 Dulwich College A – Robinson 06:42.5 26
27 194 Hinksey Sculling Schoool B – Binnian 07:08.7
D Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 3 Star Club A – Murphy 03:15.3 04:58.3 06:39.4
2 2 St Pauls School A – Palmer 01:35.8 03:17.6 05:00.1 06:41.7
3 5 RGS High Wycombe A – Forster 01:38.4 03:21.4 05:05.0 06:46.0
4 4 Hinksey Sculling School A – Wakefield 01:39.4 03:22.8 05:06.7 06:46.4
5 6 Dulwich College A – Robinson 01:41.1 03:23.2 05:07.4 06:50.7
6 1 Hinksey Sculling School B – Binnian 01:40.2 03:39.6 05:36.3 07:32.6
C Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 2 Oundle School A – Davis Gimeno 01:36.5 03:15.5 04:54.5 06:33.1
2 3 Tideway Scullers’ School B – Hill 01:37.6 03:15.8 04:58.2 06:34.2
3 5 St Pauls School B – Kaminov 01:38.3 03:15.0 04:55.7 06:35.7
4 6 Sir William Borlase GS A – Paskins 01:35.0 03:14.7 04:57.2 06:37.1
5 7 Tideway Scullers’ School C – Lewis 01:36.2 03:15.3 04:56.5 06:38.0
6 1 London Oratory School A – Sinclair 03:16.3 04:59.2 06:38.7
DNF 4 Globe B – Howard 01:35.8 05:07.6
B Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Star & Arrow B – Smeeton 01:33.4 03:08.6 06:22.0
2 3 Henley A – Issa 01:30.2 03:06.4 06:22.6
3 2 Maidenhead B – O’Connor 01:32.4 03:08.1 06:24.7
4 5 Northwich A – Burke 01:34.8 03:10.5 06:25.3
5 6 George Watsons College A – Mainland 01:35.6 03:09.2 06:27.7
6 1 Marlow B – Treasure 01:33.7 03:10.8 06:30.0
7 7 Bedford Modern School A – Colliver 01:34.0 03:09.8 06:30.5
A Final
Time
Position Lane Club Crew 500m 1000m 1500m Final
1 4 Maidenhead A – Kleshnev 01:32.3 03:04.1 06:08.3
2 5 Westminster School A – Santos 01:30.5 03:01.9 06:08.8
3 3 Globe A – Sullivan 01:33.5 03:05.5 06:14.5
4 6 Gloucester Hartpury A – Heath 01:32.8 03:05.2 06:15.0
5 1 Tideway Scullers’ School A – Joss 01:34.5 03:06.9 06:15.5
6 7 Latymer Upper School A – Phelps 01:33.2 03:06.0 06:16.6
7 2 Star & Arrow A – Placidi 01:33.8 03:06.4 06:17.9

JuniorRowingResults